VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Mayıs 2020 00:04:36

0 Yorum

Kez Okundu.

“Bakanlık ÇED sürecini sonlandırmalıdır”

Saros Körfezine yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İnceleme Değerlendirme Komisyonunda alınacak karar bekleniyor. Vatandaşlar, yapılan toplantının sadece yazılı görüşlerin bildirileceği fiziki bir toplantı yapılmamasının usule ve yönetmeliği aykırı olduğu yönünde itiraz dilekçelerini bakanlığa iletti. Yapılan itirazlarda vatandaşlar, Bakanlığın ÇED sürecini sonlandırması talep etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Saros Körfezine Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi için tartışmalar bitmek bilmiyor. Edirne İdare Mahkemesince, ÇED raporunda yasaya uygun olmayan pek çok konu başlığının olması nedeniyle iptal kararı vermişti. Süreç üst mahkemelere gitmiş, ilgili bakanlığın tekrar konuyu incelemesi için itirazlar oluşmuştu. Son olarak FSRU Liman ve Boru Hattı projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı İdare Değerlendirme Komisyonun (İDK) konu hakkında karar alması gerektiği belirtilmişti. Toplantı kovid-19 salgını riski nedeniyle komisyon üyelerinin yazılı ifadeleriyle gerçekleştirileceği belirtilmişti. Bölge halkından ve çevreci derneklerden yapılan toplantının usule ve yönetmeliğe aykırı olduğu belirtilmiş, bakanlığın projeyi durdurması için gerekli itiraz dilekçelerini ulaştırdı.

“USULE VE ÇED YÖNETMELİĞİNE AÇIKÇA AYKIRIDIR”

Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, yapılan toplantının ve alınacak kararların yönetmeliğe aykırı olduğunu, projenin durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılan itirazlar hakkında açıklamada bulundu. Kaçar; “Saros Gönüllüleri tüm ülkeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne ve İnceleme Değerlendirme Komisyonuna Saros FSRU ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğine dair gerekçeli itiraz dilekçeleri gönderdiler. Ancak ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü galiba yeni ÇED sürecinin başlangıcındaki hukuksuzluğu 6 Mayıs 2020 toplantı duyurulu toplantısız İDK kararıyla ÇED Olumlu kararına taşımaya hazırlanıyor. İDK toplantısı ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ve bölgede yaşayan kişi ve kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilmesi gerekirken resmi hiçbir duyuru yapmadan 06.05.2020 günü yapılacak Saros Fsru İdk toplantısını ileri bir tarihe ertelemeyerek sadece yazılı görüşler alınması yani fiziki İDK toplantısı yapılmaması usule ve çed yönetmeliğine açıkça aykırıdır” dedi.

“ÇED'İ VE PROJEYİ ALELACELE HIZLA BİTİRMEYE Mİ ÇALIŞIYOR?”

Kaçar, proje için alınan kararların acele yapıldığını, hatalara yol açacağını belirterek; “Çevreyi korumakla ve gerçek bir Çevresel Etki Değerlendirmesi yapmakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz. Saros körfezinde yaşayanlar Edirne İdare Mahkemesinde BOTAŞ şirketinin hazırlattığı ÇED raporunun ve projenin 90 ayrı sebeple akıl dışı ve hukuka aykırı olduğunu bilimsel raporla kanıtlayan bir dava kazandılar. Bu mahkeme kararına ve bu davada keşfe katılan 10 ayrı bilim ve teknik uzmanın hazırladığı 113 sayfalık bilirkişi raporundaki tespitlere  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uymayıp Saros FSRU ÇED sürecine uygulanamayacak  2009 / 7 genelgesine sığınıp ÇED'i ve projeyi alelacele hızla bitirmeye mi çalışıyor? Somut durumda Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 sayılı genelgesi uygulanamaz. Çünkü ortada bir veya bir kaç aykırılık değil 90 civarında bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılık vardır. Mahkemeye sunulan Bilirkişi Raporu resmi ve hukuki bir belge olarak Sayın Komisyonu idari ve hukuki olarak bağlayıcıdır” ifadelerini kullandı.

“ÇED OLUMLU KARARI VERİLİRSE VEBAL SİZLERİNDİR”

İDK toplantısında alınacak kararların sorumluluğunun geri dönüşü olmayan sorunlar oluşturacağını belirten Kaçar; “Saros körfezi Trakya bölgesi ve ülkemiz için çok önemli bir doğal varlıktır. Proje alanı, Saros Körfezi 2006 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş olup 2010 yılında da Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmiştir. Proje alanı devlet olarak imzaladığımız Barselona Sözleşmesi ve Bern Sözleşmesi kapsamında kalmaktadır. Botaş şirketi hem halka hem de bilime rağmen 1.Derece Deprem Bölgesi üzerine Liman ve Boru Hattı kurmak istemektedir. Şirketin ısrarı sadece dış ülkelerden doğal gaz alım ve satımı içindir. Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesi akla, bilime, doğaya, hukuka zarardır. Çevre ve Şehircilik Bakanı ve tüm Bakanlık bürokratlarına sesleniyoruz. İtiraz dilekçelerimiz İnceleme Değerlendirme Kurulunda dikkate alınmaz ve hukuksuzluk devam ettirilirse halka ve hakka rağmen ÇED Olumlu kararı verilirse vebal sizlerindir. Saros Gönüllüleri Saros FSRU ÇED sürecindeki hukuksuzluklara karşı hukuksal ve toplumsal olarak mücadele edecek ve denizimizi, doğamızı talan etmek isteyenlere dur diyecektir” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER