VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Ocak 2023 00:09:38

0 Yorum

Kez Okundu.

Bakanlık Gaytancıoğlu’nun iddialarını yalanladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun TBMM Genel Kurulu'nda yapmış olduğu ‘kömür ihalesi’ ile ilgili iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi.

İddiaları yalanlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; “CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun TBMM Genel Kurulu'nda Bakanlığımızın Kömür ihalesi ile ilgili iddiaları tümüyle gerçek dışı olup kamuoyunu manipüle etmeye yöneliktir.  Öncelikle şu hususun bilinmesinde yarar görüyoruz: Bakanlık olarak sosyal yardım yararlanıcısı vatandaşlara dağıttığımız kömürler, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından temin edilmektedir. Nitekim bu yıl da 1 milyon 792 bin ton kömür TKI tarafından verilmiştir. Bu yıl yaşadığımız maden kazaları ve diğer elim durumlardan dolayı tedarikte eksiklik yaşanmaması için 190 bin ton kömürün piyasadan temini yoluna gidilmiştir. Öte yandan kömür ihalemiz Gaytancıoğlu'nun iddia ettiği günde yapılmamıştır. 190 bin ton kömür ihalesi 19.01.2023 tarihi itibarıyla başlamış olup süreç devam etmektedir. İhale şartnamesinde yer aldığı üzere Bakanlığımızın almayı planladığı kömür 4.600 kalori değil en az 5.000 kalori olmak zorundadır. Sayın Gaytancıoğlu ihalelerimize 3 ithalatçı firmanın girdiğini iddia etmektedir. Mezkur ihaleye 17 firma davet edilmiş olup, 14 firma teklif vermiştir. Davet edilen ve teklif veren firmaların tamamı yerli firmalardır” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “Sayın Gaytancıoğlu'nun '330 dolardan ihale verilmiş' iddiası da yalandır. İlk olarak ihale henüz sonuçlanmamıştır. Dolayısıyla bedel henüz kesinleşmemiştir. Teklif olarak verilen bedeller Sayın Gaytancıoğlu'nun iddia ettiği tutarın epeyce aşağısındadır. Kaldı ki, 30'dan fazla satıcı firmadan toplanan verilerle oluşturulan ve ihale şartnamesinde yer alan muhammen bedel dahi ifade edilen 330 doların çok çok altındadır. Bakanlığımızın ihale şartnamesinde 5.000 kalori ısıl gücüne sahip olan kömürleri ithalatçı veya yerli ibaresi ile sınıflandırıldığı herhangi bir belirleyici madde bulunmamaktadır. Süreci devam eden satın alma işlemlerinde de yerli üreticiyi veya satıcıyı engelleyici herhangi bir madde ihdas edilmemiştir. Sosyal yardım yararlanıcısı vatandaşlarımıza ısıl değeri yüksek, kaliteli kömür temin etmek için her türlü imkânı kullanmaktan, piyasa şartlarında kamu kaynaklarını en doğru biçimde değerlendirmekten dek bugüne kaçınmadık, bundan sonra da bu tutumumuzu devam ettireceğiz. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun; 330 dolardan ihale verilmesi, fakirin hakkını yandaşa aktarma, ihaleye 3 ithalatçı firma çağrılması' gibi iddialar mezkur şahsın mensubu olduğu siyasi ahlakta yer bulabilir ancak 'çamur at izi kalsın' mantığıyla Bakanlığımıza yöneltilen bu ve benzeri ithamlar, bize gerçekleri bir kez daha açıklama fırsatını vermekten başka bir amaca hizmet edemeyecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER