VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Eylül 2022 10:50:08

0 Yorum

Kez Okundu.

Belediye işçilerinden kadro talebi için eylem

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK)’na bağlı Genel-İş üyesi Edirne Belediyesi şirket çalışanları kadro ve tediye hakları için Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek taleplerini dile getirdiler. DİSK/Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, belediye şirket işçilerine kadro istediklerini ifade etti.

Edirne Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen DİSK’e bağlı Genel-İş üyeleri, kadro ve diğer taleplerini dile getirdiler. Haklarını aramaya sonuna kadar devam edeceklerini dile getiren DİSK’in Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen; “Hükümet tarafından bu konuda bir düzenleme yapılmazsa bundan sonra sendikamız genel merkezi tarafından alınacak başta mitingler olmak üzere iş bırakma eylemleri dahil olmak üzere her türlü üretimden gelen gücümüzü kullanacağız” dedi. Şen, belediye şirket işçilerine kadro istediklerini vurguladı.

Belediye işçilerinin birçok alanda ayrımcılıklarla karşı karşıya kaldığını belirten Şen,“Kamu işçileri ve kamu çalışanlarına yönelik yapılan düzenlemelerden belediye işçileri yararlanamıyor ve düzenlemelerin dışında tutuluyor. Kamu hizmetleri bir bütün olup merkezi ya da yerel ayrımı olmaksızın kamu çalışanları (işçi/memur) eliyle yürütülür. Kamu çalışanlarının işçi ya da memur ayrımı yapmaksızın, merkezi ya da yerel hakları iyileşecekse toplu olarak iyileştirilmelidir. Bu durumdan hem Hükümet hem de belediye işverenleri sorumludur” diye konuştu.

“İLAVE TEDİYE HAKKININ OLMAMASI HUKUKSUZDUR”

Şen, belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkının olmamasının hukuksuz olduğunu vurgulayarak, mağduriyetlerin son bulmasını istedi. Şen; “Belediye şirket işçilerinin kadro ve ilave tediye hakkı verilmelidir. 696 sayılı KHK ile beraber kamuda çalışan taşeron işçilerden merkezi idarede bulunanlar doğrudan kadroya geçerken; belediyelerde çalışan işçiler ise ne yazık ki kadro yerine belediye şirketlerine geçiş yapmıştır. Bu durum 450 bine yakın belediye işçisinin ayrımcılığa uğramasına ve hak mağduriyetine neden olmuştur. Bunun en somut örneği, kamu işçilerinin yararlandığı 52 günlük ilave tediye hakkından belediye şirketlerinde çalışan işçilerin yararlanamamasıdır. KİT’lerde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı bulunurken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı olmaması da ayrıca hukuksuzdur. Bu mağduriyet bir an önce sona erdirilmeli ve belediye şirketlerinde çalışan işçiler de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmelidir. İlave tediye hakkı ise derhal verilmelidir” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER