VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Kasım 2022 17:30:51

0 Yorum

Kez Okundu.

“Bir asır önce ilan ettik”

Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık, yayınladığı mesajla Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutladı. Kırbıyık mesajında, “Bir asır önce; binlerce yıldır bu topraklarda var olduğumuzu ve var olmaya devam edeceğimizi tüm dünyaya bir kez daha ilan ve ispat ettik” dedi.

Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutlayan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık; “Yıl 1922, Ağustos ayı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun dört bir yanı işgale uğramıştı. İşgaller karşısında, tarih sahnesinde yer aldığı günden bu yana hürriyetinden hiçbir zaman vazgeçmemiş olan aziz Milletimiz, “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurtuluş mücadelesini başlatır. Dünya tarihinin gördüğü en çetin mücadelede; gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine bu vatanın her bir ferdi canıyla, kanıyla vatan savunmasına katılır. Ve 30 Ağustos. Büyük bir zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşıyla bu aziz millet, bu toprakların ilelebet Türk yurdu olarak kalacağını tüm dünyaya ilan eder. Gün 25 Kasım. Kazanılan şanlı zaferlerin ardından güzel Edirne’miz özgürlüğüne kavuşmuş, “mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, şehitlerimizin son örtüsü” bayrağımız şehrimizin semalarında özgürce yeniden dalgalanmaya başlamıştır. Bir asır önce; binlerce yıldır bu topraklarda var olduğumuzu ve var olmaya devam edeceğimizi tüm dünyaya bir kez daha ilan ve ispat ettik. Bizler çok iyi biliyoruz ki; bu topraklar üzerinde var olmanın bedeli zordur. Bu şehrin kahraman evlatları bu bedeli kanıyla, canıyla ödemiştir. Bugün de gerektiğinde aynı fedakârlıkları yapmaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim” diye konuştu.

Birlik mesajı da veren Vali Kırbıyık; “Çok zor şartlarda kazanılan bu vatanı, bu toprakları canımızdan öte sevmek, korumak ve geleceğe taşımak her birimizin en önemli yükümlülüğüdür. Şanlı tarihimizden aldığımız şuur ve inançla; birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden şehrimizi, ülkemizi ileriye taşımak için çok çalışacağız. Elele vererek, hep birlikte, millet olma vasfımızla çok çalışacağız. Vatanımız için, milletimiz için sonsuz bir inançla ve azimle al bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için göğsünü siper eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum. Tüm Edirneli hemşerilerimin Kurtuluş Bayramını kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Kurtuluşumuzun 100. yılı kutlu olsun, bayramımız kutlu olsun” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER