VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Kasım 2020 09:59:07

0 Yorum

Bir Türk dünyaya bedel

         Türk bilim insanları dünya gündeminde. Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'ye bize bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

          İskenderun’da doğmuş 19 Eylül 1965 yılında. Uğur Şahin'in babası, Almanya'nın Köln şehrine misafir işçi olarak göçmüş vaktiyle. Bazı göç hikâyeleri vardır ki, iz bırakır. Bu da o hikâyelerden. Türk asıllı Alman İmmünolog ve hekim Uğur Şahin de okumuş doktor olmuş, profesör olmuş ve şimdi de dünyaca saygın bir bilim insanı olarak hepimizin göğsünü kabartıyor. Mainz Üniversitesi'nde onkoloji profesörü ve biyoteknoloji şirketi BioNTech'in genel müdürü ve kurucu ortağı. Eşi Özlem Türeci de BioNTech'in kurucularından. 52 yaşında ve İstanbullu. Babası da bir doktor. Babasının görevi nedeniyle gittikleri Almanya'da doğmuş.

          Tam da dünyanın Kovid-19 nedeniyle sağlık sorunlarıyla boğuştuğu ve aşı çalışmaları için çaba gösterdiği sırada onlar yıllardır kendi kurdukları laboratuarlarında yaptıkları bilimsel çalışmalar sonucu ilaç devi Pfizer desteği ile korona virüse karşı yüzde 90 oranında etkili aşıyı geliştirdiler ve insanlığın hizmetine sundular.

          İşte biz bu hikâyelerle gurur duyuyoruz. Dünya bu çifti konuşuyor. BioNTech'in pazar değerinin 21 milyar doları aştığı söyleniyor. Almanya'nın en zengin 93'üncü çifti oldular birden.

Onlar iki bilim insanı ve yaşamlarını akla ve bilime adamışlar. Daha düne kadar kimselerin haberi yoktu… Şimdi New-York Times'a kapak oldular. Dünya onları konuşuyor. Onlar tüm bu emek karşılığı hak edilen servete, zenginliğe rağmen14 yaşındaki kızları ile birlikte sade bir apartman dairesinde yaşamlarına devam ediyorlar. Araba kullanmıyorlar. İşlerine bisiklet ile gidip geliyorlar.

Bu iki bilim insanını; tüm dünyayı saran korona virüse karşı buldukları aşı nedeniyle bir ilke imza attıkları için kocaman ALKIŞLIYOR ve GURUR DUYUYORUZ.

           Bazı göç hikâyeleri vardır ki destan yazar...

           Prof. Dr. Uğur Şahin ve Eşi Özlem Türeci de destan yazıyorlar...

           Ben diyorum ki; BU İKİ TÜRK BİLİM İNSANI DÜNYAYA BEDEL

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER