VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Kasım 2021 15:55:36

0 Yorum

“Çıkın çıkın gelin”

Edirne’de vatandaşlar,  bu yıl ilki düzenlenecek olan Edirne Kahve ve Çikolata Festivali’ne davet edildiler. Saraçlar Caddesi’nde kurulan stantta konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, daha sonra festival broşürleri ve tadımlık kahveler dağıtarak hem esnafı hem de vatandaşları festivale davet etti. Soytürk yaptığı açıklamada; “Türkiye'nin en önemli baş kavurucuları bizimle birlikte olacak. Kahve ve çikolata firmalarımız olacak. Festivalde sadece söyleşi ve atölyeler yok, eğlence de var. Şehrimizin kıymetli çocukları, lise öğrencilerimizin pop, rock konserleri olacak. Halk oyunlarına gönül vermiş gençlerin sahne gösterileri olacak. Çocuklarla çikolatalı waffle yapacağız. Karaağaç Tren Garı'nda olacağız. Çıkın çıkın gelin diyoruz” ifadelerini kullandı.

Turizm potansiyelini arttırmak amacıyla hafta sonu Karaağaç Tarihi Tren Garı’nda düzenlenecek olan ‘Edirne Kahve ve Çikolata’ festivaline yerli ve yabancı vatandaşlar davet edildi. Festivallerin kentin ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Soytürk; “1 ay önce kabak festivali yaptık, yaklaşık 15 bin kişiyi Edirne'de ağırladık. Haziran ayında lavanta festivali yaptık 50 bin kişiyi ağırladık. Festivallerimiz devam edecek çünkü festivallerin şehrin turizmine olan katkısını çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

Hem festival hakkında bilgi veren hem de vatandaşları 27-28 Kasım tarihlerinde Karaağaç Tarihi Tren Garı’nda düzenlenecek olan festivale davet eden Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk; “Festivaller, bir yerin turizm hareketliliğini arttırmak için yapılan en önemli faaliyetlerdir. Hem yerel hareketlilik, hem çevre illerden gelenlerin oluşturduğu hareketlilik pozitif bir hava oluşturur. Özellikle son dönemde pandemi ile sosyalleşmeden ayrıldık. Psikolojik olarak bundan çok fazla etkilenenlerimiz oldu. Bir anlamda, bu dönemde yapılan etkinlikler bu manada çok ama çok önemli. Şehrimiz Edirne ve bu şehirde yaşayanların her şeyin en güzeline layık olduğunu düşünüyorum. Bu minvalde valimiz Ekrem Canalp'in himayelerinde çok ciddi anlamda şehrimizin turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik çaba sarf ediyoruz” dedi. 

OSMANLI’DA SARAYDA OLAN BİR İÇECEK: KAHVE

Osmanlı dönemindeki kahvenin önemini anlatan Soytürk, “Edirne'de Yeni Saray’da 4. Mehmed sünnet şenliklerinde, misafirlerine kahve ikram ederdi. Kahve bu topraklarda dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Şehrimiz tabii ki birçok festivale imza atıyor. Bunu farklı kurumlar da yapıyor. Biz 1 ay önce kabak festivali yaptık, yaklaşık 15 bin kişiyi Edirne'de ağırladık. Haziran ayında lavanta festivali yaptık 50 bin kişiyi ağırladık. Festivallerimiz devam edecek çünkü festivallerin şehrin turizmine olan katkısını çok iyi biliyoruz” açıklamasını yaptı.

FESTİVALDE BİR ÇOK ETKİNLİK OLACAK

Festivalde bir çok etkinliğin olacağını da anlatan Soytürk;  “Türkiye'nin en önemli baş kavurucuları bizimle birlikte olacak. Kahve ve çikolata firmalarımız olacak. Festivalde sadece söyleşi ve atölyeler yok, eğlence de var. Şehrimizin kıymetli çocukları, lise öğrencilerimizin pop, rock konserleri olacak. Halk oyunlarına gönül vermiş gençlerin sahne gösterileri olacak. Çocuklarla çikolatalı waffle yapacağız. Karaağaç Tren Garı'nda olacağız. Trakya Üniversitesi Güzel Fakültesi'nin bulunduğu alanda, üniversitemiz ile birlikte tüm sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Karaağaç Tren Garı'nda 2 gün boyunca çok güzel bir etkinlik bizi bekliyor. Keyifli dakikalar geçireceğiz. Yerli ve yabancı herkese sesleniyoruz, çıkın çıkın gelin diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, orkestrayla birlikte Saraçlar Caddesi’ndeki esnaflara ve vatandaşlara çekilmiş Türk Kahvesi ikram ederek festivale davet etti. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER