VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ocak 2022 18:29:38

0 Yorum

“Çırak yetişmezse mesleğin sonu gelebilir”

Edirne Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selçuk Gül, esnaf açısından hem pandemi sürecini hem de geride bıraktığımız 2021 yılını değerlendirdi. Gül yaptığı açıklamada, kozmetik ürün fiyatlarının döviz bazlı olduğu için sıkıntıların yaşandığını dile getirerek; “2 yılı aşkın pandemi sürecindeyiz ve bu süreçten bütün esnaflar ciddi anlamda etkilendiler. Ekonomik, sağlık gibi bütün konularda sıkıntılar çektiler. Diğer yandan ülke genelinde de döviz bazında çoğu esnaf arkadaşımız sıkıntılar yaşıyor. Piyasalar alt üst oldu özellikle kozmetik ürünleri dövize bağlı olduğu için dönem dönem sıkıntılar yaşanmakta. Yüksek fiyatlarla karşılaşıyoruz, esnafımız bununla da mücadele etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Kovid-19 salgınıyla birlikte girilen pandemi sürecini değerlendiren Edirne Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selçuk Gül; “2 yılı aşkın pandemi sürecindeyiz ve bu süreçten bütün esnaflar ciddi anlamda etkilendiler. Ekonomik, sağlık gibi bütün konularda sıkıntılar çektiler. Şimdi yeni yeni esnafımız kendini toparlamaya başladı. İnşallah ilerleyen günlerde daha da iyi olurlar. Diğer yandan ülke genelinde de döviz bazında çoğu esnaf arkadaşımız sıkıntılar yaşıyor. Piyasalar alt üst oldu özellikle kozmetik ürünleri dövize bağlı olduğu için dönem dönem sıkıntılar yaşanmakta. Yüksek fiyatlarla karşılaşıyoruz, esnafımız bununla da mücadele etmeye çalışıyor. Bu dönemde bizim de oda olarak her türlü yapmış olduğumuz çalışmalarda esnafımız rahatlatacak yönünde oldu” dedi.

‘TAM KAPANMADA EDİRNE’DE CEZA ALAN BERBER YOK’

Tam kapanma sürecinde Edirne’deki hiçbir berbere ceza verilmediğini de vurgulayan Gül; “Pandemi de tam kapanma sürecinde vatandaşlar berberler kapatılınca evlerde kendilerini tıraş etmeye alıştılar. Dükkânlar kapatılınca vatandaş da mecburen bir şekilde evde kendi kendine tıraş yaparak meslek erbabı oldular. Şuan tam kapanma olmasa bile vatandaşlar berberlere korka korka gidiyorlar. Çünkü maalesef salgın süreci hala devam ediyor. Tam kapanma sürecinde Edirne’de berberler bütün kurallara uyumlu oldukları için Edirne Valiliği tarafından tebrik edildik. Tam kapanma sürecinde hiçbir berberimize tam kapanma sürecine uymadığı için ceza kesilmedi, hepsi kurallara uydu diyebiliriz” şeklinde konuştu.

‘YENİ TARİFEDEN NE ESNAF NE DE VATANDAŞ MEMNUN’

Yılbaşının ardından yeni fiyat tarifelerinin belirlendiğini fakat fiyatlardan ne esnafın ne de vatandaşın memnun olmadığını ifade eden Gül; “Yeni fiyat tarifeleri ocak ayında çıkartıldı. Fakat çıkarılan yeni fiyat tarifesinden esnafımız memnun değil. Bütün ürünler döviz bazlı olduğu için fiyatları düşük buluyorlar. Vatandaşın gözünden bakarsak onlara da fiyatlar yüksek geliyor. Onların da gelir düzeyi belli, esnaf da kendini korumak zorunda o yüzden her iki tarafa da uygun fiyatlar belirledik. Esnafımız da tarifeleri uymak zorundadır. Elektrik, doğalgaz, su faturalarına ve maaşlara da zam geldi” ifadelerini kullandı.

Berberlik mesleğinde çırak yetiştirilme konusunda sıkıntılar yaşandığını söyleyen Edirne Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selçuk Gü; “ Meslekte eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Şuan için eleman yetiştirilmiyor desek yeri vardır. Çünkü 4+4+4 eğitim sistemi çıraklığı çok etkiledi. Fakat devlet çıraklık eğitim merkezlerine önem de vermeye başladı. Yasa gereği çıraklara şuanda aylık asgari ücretin 4’te 1’i ödeniyor. Usta-kalfalık boyutunda olan elemanlar da asgari ücretin yarısını alacaklar. Bu biraz cezp edici olacaktır. Çırak yetiştirilmezse, ustalar zamanla iş bırakırsa mesleğin de yavaş yavaş sonu gelir” dedi.

SEÇİMLİ GENEL KURUL 23 OCAK’TA

Berberler ve Kuaförler Odası’nın 23 Ocak tarihinde seçimli olağan genel kurul yapacağını da duyuran Gül; “Önümüzdeki dönemde de çalışmalara devam edeceğiz, 23 Ocak gününde olağan genel kurulumuz olacak. Bütün üyelerimizden de bu konuda destek bekliyoruz. Benimle birlikte şuan için iki aday var. Genel kurula girebilecek 520 üyemiz var. Toplamda ise 560 üyemiz mevcut” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER