VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Şubat 2023 11:23:19

0 Yorum

Kez Okundu.

Deprem bölgesinde OHAL

Ülke genelinde Milli Yas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada depremin meydana geldiği Kahramanmaraş ve etkilenen çevre 10 ilde OHAL ilan edildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL kararının 3 ay süreceğini duyurdu. Ayrıca ülke genelinde 12 Şubat tarihine kadar Milli Yas ilan edildi, bayraklar yarıya çekilecek.

Olağanüstü hal ya da kısa adıyla OHAL, olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda başvurulan uygulamadır. Yaşanan deprem felaketinin etkilendiği Kahramanmaraş ve çevre 10 ilde 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Yaşadığımız deprem afetinin ve etkilerinin vahameti, fevkalade tedbirler almamızı zorunla hale getirmektedir. Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa'nın 119'uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız” açıklamasını yaptı.

Bağış çağrısında da bulunan Erdoğan; “Deprem yaralarının sarılmasına yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. AFAD'ın, ülkemizin önde gelen tüm bankaları ve katılım şirketlerinde bulunan Türk Lirası ve döviz hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacaktır” dedi.

MİLLİ YAS

Diğer yandan yine 12 Şubat tarihine kadar ülke genelinde milli yas ilan edildi. Milli yas kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlandı. Kararda; “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir” denildi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER