VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Mayıs 2021 10:07:14

0 Yorum

DİNLEMEK!

Herkese merhaba… Bugün seçtiğim konu, DİNLEMEK. DUYMAK DEĞİL, GERÇEKTEN DİNLEMEK! Geçen gün katıldığım bir etkinliğin konusu, bugünkü yazıma ilham oldu.

İnsanoğlunun en önemli ihtiyacı sosyal olmak, çevresiyle temas halinde olabilmek. Peki, bunu nasıl sağlıyoruz? Tabi ki diyalog halinde olarak… Konuşuyoruz, anlatıyoruz, açıklıyoruz… İyi de gerçekten karşımızdakini ne kadar dinliyoruz? Koçluk mesleğinde karşındakini dinlemek çok değerli, en önemlisi de söylediklerinden çok, söylemediklerini sezebilmek… Bunun da yolu derin dinleme, etkili dinlemeden geçiyor.

Dinlemek, kulak vermek… Siz kimleri dinliyorsunuz, hiç düşündünüz mü? Yapılan araştırmalar dinlemenin konudan çok, karşımızdaki kişiyle ilgisi olduğunu söylüyor. Konuşanın “KİM” olduğu, dinleme şeklimizi etkiliyor. Hiç dikkat ettiniz mi bilmem, birini dinlerken içimizden hemen iç eleştirmenimiz çıkıyor, zihnimiz devreye giriyor, yargılarımız zaten hep hazır…

Eğitimli bir koç olarak sormadan geçemiyorum, en son ne zaman ve kimi ÇOCUK MERAKI ile dinlediniz?

Peki, niçin dinliyoruz bir kişiyi? Onun ne söylediğini anlamak için mi? Duymak istediklerimizi duymak için mi? Ya da en faydasızı, hemen cevap verip savunmaya geçmek için mi?

Geliyorum can alıcı soruya “Peki, KENDİNİZİ NE KADAR DİNLİYORSUNUZ?” Yoksa kendinizi dinlemekten kaçıyor musunuz? Bu kaçtığınız sesler, zihninizde hiç susmayan iç eleştirmenin sürekli tekrarladığı sesler mi, yoksa bugünü ve sonrasını planlayan yorgun bir ses mi?

KULAK VERMEK, tüm kalbimizle hem dışarıya hem de içimizdeki potansiyele kulak vermek… Bunu gerçekleştirmenin yolu da SESSİZLİĞİN gücünü kullanmadan geçiyor... Karşımızdaki konuşurken gerçekten SUSABİLME BECERİSİNİ kendimize hatırlatırsak o diyaloğun, o temasın sağlıklı ve bir o kadar da sonuca götüren bir diyalog olduğunu siz de fark edeceksiniz. Sözlerimin sonuna gelirken zengin dilimizdeki bazı deyimlere dikkat çekmek istiyorum:

-Kulak kesilmek

-Can kulağıyla dinlemek

-Kulak misafiri olmak

-Kulak ardı etmek

-Kulak asmamak       

Tüm bu deyimler dinlemenin çeşitlerini anlatıyor sanki…

Dinlemeyi, dinlenmeyi hiç bu açıdan düşünmüş müydünüz, bilemem ama eminim ki bundan sonra insanların sizi nasıl dinlediğine dikkat edeceksiniz. Dahası “Ben nasıl dinliyorum diye?” siz de kendinizi gözlemleyeceksiniz…

 DİNLEYENLERİNİZ BOL OLSUN…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER