VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Kasım 2019 09:40:04

0 Yorum

Kez Okundu.

Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey

Dışlanan Oyunlar: 1) Reis Bey

         İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın yeni dönemde Devlet Tiyatroları oyun listesinden çıkardığı üç oyunun ilki, Necip Fazıl Kısakürek’in Reis Bey adlı piyesidir.

         Reis Bey hakkında yazımaya başlarken Hamlet’ten bir sahne gözümün önüne geldi.

         Shakespeare’in Hamlet piyesinde şöyle bir sahne vardır: Claudus, Danimarka kralı olan ağabeyisini, sarayın bahçesinde öğle uykusunu uyurken kulağına zehir akıtarak öldürür. Hemen ardından kralın eceliyle öldüğü söylentisini yayar ve onun yerine geçerek Danımarka’ya kral olur. Daha da ileri giderek kralın öldürülmesinden henüz iki ay bile geçmeden onun karısıyla, yani yengesiyle evlenir!..   

         Öldürülmüş kralın öğlu delikanlı Hamlet, bütün bunlara bir anlam veremez. Amcası Claudus’un, babasını öldürmesini, hele daha iki ay bile geçmeden annesiyle evlenmesini ve Danımarka tahtına geçmesini içine bir türlü sindiremez. Bu işlerde annesinin de payının olabileceği ihtimali, onu büsbütün çıldırtır. Babasının intikamını almayı planlar. Ancak cinayetten emin olmalıdır. Kanıt aramaktadır… O günlerde bir gece arakadaşlarıyla sarayın setinde konuşurken, babasının ruhu bir hayalet şeklinde yanlarına gelir. Hayalet ona herşeyi açıklar, annesinin de bu suça ortak olduğunu bildirir ve intikamını almasını ister:

         “İzin verme Danimarka tahtının

         Lanetli bir haram döşeği olmasına!

         Ama yapacağını ne türlü yaparsan yap,

         Anana el kaldırıp kirletme elini!

         Bırak, Tanrı görsün hesabını,

         Kendi içindeki dikenler kanatsın vicdanını!”

         Necip Fazıl Kısakürek’in Reis Bey piyesinin konusu kadar, ülkemizin son yıllardaki yargı durumuna denk gelen başka bir piyes yoktur. Eserde anlatılan olay, ilk bakışta öncelikle yargı mensupları arasında geçiyor ve onlara sesleniyor  gibi görünüyor. Aslında ise, bütün insanlara, bütün insanlarda artk görünür ve uygulanır duruma gelmesini istediğimiz “merhamet” duygusuna sesleniyor.   

         Reis Bey piyesinin konusu, meslek hayatı boyunca kanun maddelerinin sadece dış yüzlerine bakarak karar vermiş bir Ağır Ceza Reisi’nin verdiği son idam kararının yanlışlığı, uygulandıktan kısa bir süre sonra, ortaya çıkınca duyduğu pişmanlığın kişiliğini nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymaktır. Pişmanlık dikenleri, Hamlet’teki  kraliçenin vicdanını kanattı mı, bilinmez ama, Reis Bey piyesindeki Ağır Ceza Reisi’nin yanlış kararından duyduğu pişmanlık ve vicdan azabı, onun yüreğini kanatmakla kalmamış, kişiliğini değiştirmiş, onu kaplanken koyuna dönüştürmüştür. 

         Bu konu piyeste üç perdelik bir olay örgüsü şeklinde  anlatılmıştır.      

          1. Perde:

         Olay İstanbul’da Mecidiye Oteli’nin holünde başlar. Otel Kâtibi, Mübaşir, Birinci Bar Kızı, son günlerin güncel konularından biri olan Nişantaşı’nda mücevherlerini ele geçirmek için annesini öldüren Murat’ın işlediği cinayet üzerine konuşurlar. Daha sonra Köylü Müşteri, Taşralı Müşteri ve Yeldirmeli Kadın gelir. Köylü Müşteri, traktörden düşüp felç geçiren kızını tedavi ettirmek için İstanbul’a getirmiş ve o gece otelde kalmak istediğini bildirmiştir. Otel doludur. Yalnız “aksi”, “titiz” bir adam olan Reis Bey’in bitişiğindeki oda boştur. En küçük bir gürültü istemediğinden oda genellikle boş tutulur. Neden sonra felçli kızın hatırı için Köylü Müşteri o odaya yerleştirilir.

         Taşralı Müşteri, Samsun’dan İstanbul’a kaçan kızını aramak için gelmiştir. Yeldirmeli Kadın atılan iftira yüzünden mahkemelik olan oğlunun karar duruşmasından önce perişan halini Reis Bey’e  anlatmak için orada bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca akıl, mantık ve kuru hukuk kurallarına bağlı  yaşamış hakim Reis Bey, bunlardan hiç birinin derdiyle ilgilenmez. O, merhameti kalbinde öldürmüştür. Ona göre merhamet “ağızların iğrenç sakızı”dır.

         Reis Bey, Nişantaşı cinayetinde bazı soru işaretleri bulunmasına rağmen, annesini öldürmekle suçlanan katil zanlısı Murat’ı, bitirim yerleri olan meyhane, kumarhane gibi yerlere gittiği, şahitlerin aleyhinde ifadeler verdiği ve davranışını dış hukuk kurallarına uygun gördüğü için  suçlu bulur ve idamına karar verir. Karar, Reis Bey’in de hazır bulunduğu bir sahnede, genç delikanlı hemen asılarak uygulanır.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER