VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Ocak 2022 10:17:45

0 Yorum

“Dünya çapında bir yatırım projesi”

AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Fatma Aksal, 2022 yılı ulaşım ve demiryolu yatırımlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Aksal yaptığı yazılı açıklamada, “Demiryolu, Çerkezköy – Kapıkule kısmı 2025 yılında tamamlanma planı ile Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan kapımız Edirne’nin müdahil olduğu dünya çapında bir yatırım projesi” dedi.

2022 yılı ulaşım ve demiryolu yatırımlarına dair değerlendirmelerde bulunan AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Fatma Aksal; “2022 yatırım programında yer alan ve ulaşım alanında en önemli devam eden projelerimizden biri olan; Halkalı – Kapıkule Yüksek standartlı Demiryolu, Çerkezköy – Kapıkule kısmı (Kontrollük, Müşavirlik, Yüksek Standartlı Demiryolu)  2025 yılında tamamlanma planı ile Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan kapımız Edirne’nin müdahil olduğu dünya çapında bir yatırım projesi” diye konuştu.

Bağlantı yolu projelerinin planlanan tarihlerde tamamlanacağını ifade eden Aksal; “Bununla birlikte ilimizin ve bölgemizin devam etmekte olan; Kınalı Ayr.-Tekirdağ – Malkara – İpsala Hudut Kapısı Bölünmüş Yol (178 km ) 2025, İpsala-Hudut Kapısı Bölünmüş yol, Pazarkule Sınır Kapısı Bölünmüş yol, Havsa-Uzunköprü-Korudağı Geçiti-Gelibolu Bölünmüş yol, İpsala Ayr.-Yenikarpuzlu Edirne 1a standardında Karayolu, Edirne-Havsa Ayr.-Hasköy –Kırklareli, TEM Edirne –Karaağaç bağlantı yolu projelerimizi de planlanan tarihlerde tamamlayarak Edirnemizin, bölgemizin ve milletimizin hizmetine açmak için çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İle TBMM’de görüşme gerçekleştiren Aksal, Edirne’nin tarım yatırım ve projelerinin değerlendirildiği görüşme sonrası Aksal, Resmi Gazete’ de yayınlanan 2022 yatırım programında tarıma dair de değerlendirmelerde bulundu. Aksal; “19 yılda reel rakamlarla toplam 396 milyar lira destek ödemesi yaptık. 2017'de 12,9 milyar lira olan tarım destekleri 2022'de 25,8 milyar liraya çıkarılmıştır. 2002'de 5 ürüne prim desteği verilirken bugün 18 ürüne destek vermekteyiz.  TARSİM kapsamında poliçedeki devlet desteğini ve çiftçiye ödenen hasar tazminat oranını yüzde 10 artırdık” ifadelerini kullandı.

“SULANABİLİR ALANLARIMIZI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Sulanabilir alanların arttırılması noktasında çalışmaların devam ettiğini de ifade eden Aksal; “Tarım söz konusu olduğunda sulama yatırımlarının da ne denli büyük önemi olduğunun bilinci ile Bakanlığımız Edirne’ye birçok proje ve yatırımlarda bulunuyor, bölgemizin sulanabilir alanlarının arttırılması çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda 2022 yılı yatırım planımızda bulunan Meriç Taşkın Projesi – Drenaj-Taşkın- 2026, Aşağı İpsala -Hamzadere Barajı Ve Koyuntepe Regülatörü – 2023, Meriç-Çakmak 1. Merhale Depolama Sulama -2025, Meriç-Edirne Sulama (7.800 Ha) -2025, İpsala- Karaağaç Barajı Ve Sulaması -2025 projelerimiz son hızla devam ediyor. Birçok sulama projemizi de önümüzdeki yıllarda inşallah bölgemize kazandıracağız. Çünkü Edirne verimli toprakları, tarımsal sulama için zengin yerüstü su kaynakları, ülkemiz için stratejik öneme sahip bitkilerin yüksek üretim potansiyeli ve gelişmeye elverişli tarıma dayalı sanayisi ile potansiyeli çok fazla olan bir şehir. Tüm çabalarımız bu potansiyeli değerlendirebilmek, bölgemizi kalkındırabilmek için. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi hususlarında sulama projeleri ve sulanabilir alanların artırılması konusunda, Bakanlığımızın ve Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri üreticimizin yüzünü güldürmüştür. Sayın Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza Edirneli Üreticilere desteği ve yatırımlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde açıklama yaptı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER