VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Mayıs 2022 11:45:49

0 Yorum

Dünya Çiftçiler Günü’nde sorunlar dile getirildi

Türkiye Ziraat Odası Birliği'nin de üyesi olduğu Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından kutlanmaya başlanan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'ne istinaden bugün Edirne Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi. Törende konuşma yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, çiftçilerin yaşadıkları sorunlara değindi.

Edirne’de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Atatürk Anıtı'nda çelenk düzenlendi. Törende yapılan konuşmalarda dünya krizlerinde Türkiye'nin önlem alınması gerektiği vurgulandı. Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, geçtiğimiz günlerde salgın hastalık, Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş ve artan mazot fiyatlarından ülkemizin etkilenmemesi için acil önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti. Arabacı, ÇKS kaydına göre tarımsal üretimde kullanılan gerçek miktarda gübre ve mazotun üreticiye en az % 80 oranında sübvanse edilmesi gerektiğini, bugün yüksek rakamlar ile Hindistan’ dan satın alınan buğdayları Hindistan hükümetinin bu şekilde destek ödeyerek çiftçisine üretim yaptığını söyledi.

“HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİMİZ MUTLU DEĞİLDİR”

Üreticilerin ürettikleri malları değerlerinde satmak istediklerini söyleyen Arabacı; “Hayvan yetiştiricilerimiz mutlu değildir. Süt ve besi hayvancılığımız zor bir süreçten geçmektedir. Acil olarak hayvancılığımızı kalkındırma paketi açıklanmalı, yem fiyatları düşürülmeli ve yemde ciddi sübvansiyon uygulanmalıdır. Süte yapılan zamlar aynı gün yeme gelen zamlar ile eriyip gitmektedir. Ayrıca Kaba yem açığı için yem bitkileri ekiminin teşvik edilmesi önemlidir” dedi.

En son yapılan ithalat ihalesinde ki buğdayın tonun 410 Dolar seviyesinde olması ve üretimin devam ettiği bu süreçte gübre, ilaç, mazot ve elektrik fiyatlarındaki artışın %300 seviyelerine ulaşması halinde ki durumun ülkemiz için kötüye gittiğini ve Tarım Bakanlığından ve TMO' dan çiftçinin mazotu 23 TL’den, gübreyi 16 TL’den satın aldığını görerek ve çiftçinin mağdur edilmemesi için mutlaka maliyetinin üzerinde bir refah payı da eklenerek fiyat açıklanmasını talep ettiğini söyleyen Arabacı, aynı zamanda bugün çiftçinin buğday için fiyat beklentisinin 7 Liranın üstünde olduğunu dile getirdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER