VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Mayıs 2022 11:38:07

0 Yorum

‘Edirne Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’ bu yıl Karaağaç’ta

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Üniversitesi iş birliğinde ‘Edirne Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’ üniversitenin Karaağaç Yerleşkesi’nin bahçesinde düzenlendi. Fuarda konuşma yapan Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık tarım ve hayvancılığın önemine vurgu yaparak; “İçinde bulunduğumuz durum bunun ne kadar önemli olduğunu her geçen gün bize biraz daha detaylı bir şekilde anlatmakta. Bu tarz fuarların inanılmaz derecede önemli olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

“BU FUARI TARİH VE KÜLTÜR İLE BİRLEŞTİRDİK”

Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi ’nde düzenlenen Edirne Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’na Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Bulgaristan Hasköy Valisi Katya Paneva, T.Ü. Rektörü Erhan Tabakoğlu ve kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda ve borsa başkanları, Bulgaristan, Yunanistan ve Kosova'dan da ilgililer katılım sağladı. Törenle açılışı yapılan fuarda konuşma gerçekleştiren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt; “ Bu yıl ilk defa yepyeni bir yüz kazan ilimizin bölgemizin tanıtımını, ticaretin gelişmesinde önemli bir fonksiyon üstlenen Edirne Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Fuarı ETSO olarak en büyük destekçisi olduğumuz üretici ve tüketiciyi bir araya getiren ve bu yıl 22. Kez kapılarını açan fuarımız 22 yıllı tecrübemizi bu yıl bölgemizin en büyük üniversitesi olan Trakya üniversitesi ile birleştirdik. Bu yıl fuarımızı tarih ve kültür ile birleştirdik. Yepyeni bir yüz kazandırdık. Bugün tüm Trakya aramızda. Yurtdışından yüzlerce misafirlerimiz geldi. Fuarımızda tarım, hayvancılık gıda sektörünün yanı sıra coğrafi işaretli yöresel lezzetlerimizi de misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz. Trakya’nın tescili 30 farklı lezzetini ziyaretçiler ile buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ise üniversitenin bölgedeki önemine vurgu yaparak; “Bölgenin ihtiyaçları bizden ne ister diye düşünüldüğünde hemen her isteği bir cevap oluşturmaya çalışan bir üniversite. Sanayi bizden tahlil ister çeltiğimin peynirimin ürettiğim malzemenin kuvvetli olup olmadığını Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUTAGEM) merkezimiz var. Sanayi bizden eğitim ister, sürekli eğitim merkezimiz var. Her konuda eğitim talebi bizim tarafımızdan karşılanabilir. Teknoparkımız şimdi Balkanlara hizmet verme yoluna gidiyor. 3+1 sistemi ile biz yılda 2 bin 500 evladımız bir dönemini sanayide geçiren bir üniversiteyiz. Öğrencilerimiz 2 yıllık okulda okurken sanayi tecrübesi ile birlikte mezun oluyorlar. Mezun olmadan iş teklifleri alıyorlar. Üniversitenin imkânları ile bölgenin bütün dinamiklerini harekete geçiren bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu yıl ETSO Başkanı ile Zıpkınkurt ile güzel bir anlaşma ile bir iş birliği yaptık. Şehir ve üniversite kucaklaşmasını da sağlamış oluyoruz” diye konuştu.

“TARIMSAL ÜRETİM KAPASİTEMİZDE EDİRNE’DE EN ÜST NOKTAYA ÇIKARACAĞIZ”

Tarım ve hayvancılığın ülkemiz için olan önemine vurgu yapan Vali H.Kürşat Kırbıyık ise; “Tarım ve hayvancılık günümüzün en önemli sorunlarından konu başlıklarından bir tanesi. İçinde bulunduğumuz durum bunun ne kadar önemli olduğunu her geçen gün bize biraz daha detaylı bir şekilde anlatmakta. Bugün birçok ülke tarımsal ürünlerin ihracatı ile ilgili kısıtlama kararına gidebiliyor. Belirli ülkeler belirli tarım ürünlerinin ihracatını yasaklayabiliyor. Ya da rezervlerinde artışa giderek doğal tedarik sürecinde aksamalara neden olabiliyor. Yapabileceğim en kuvvetli seçeneğimiz tarımsal üretim kapasitemizin artırılması. Bu tarz fuarların inanılmaz derecede önemli olduğunu değerlendiriyorum. Burada firmalarımızın ürünlerini görüyoruz çeşitli iş birliğine imkânlar tanıyoruz. Birbirilerimizin tecrübelerinden faydalanıyoruz. Çok bereketli topraklarda çalışkan insanlar ile sulana bilir arazilerleler su kaynaklar ile bu nimetlere ne kadar şükretsek az. Ecdadımızın bıraktığı nimetler son derece büyük bir zenginlik. Floransa’dan sonra alan büyüklüğüne göre en fazla tarih eser barındıran ilin Edirne olduğu ifade edilmişti. Bugüne kadar burada bulunanlar şehrin dinamikleri çok önemli hizmetlerde bulunmuşlar ve bulunmaya da devam ediyorlar. Tarımsal alanda verimliliğin artışı konusunda gerek sulama imkanlarının genişletilmesi gerek tarımsal ürün veriminin artırılmasına yönelik olarak sulanabilir araziden yeni çeşitli tarım tekniklerinin kullanılmasına kadar hep birlikte yeni arayışlar içeresinde olacağız. Tarımsal üretim kapasitemizde Edirne’de en üst noktaya çıkarmak için tüm paydaşlarımız ile birlikte gerekli gayreti ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kurdelesi kesilerek açılışı yapılan fuar alanı gezen protokol üyeleri ve ziyaretçiler kurulan stantlarda firma yetkililerinden bilgi aldı. Fuarda ziyaretçilere yöresel ürünler de ikram edildi. Fuar 31 Mayıs tarihine kadar açık olacak. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER