VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Ağustos 2022 19:19:04

0 Yorum

Kez Okundu.

Edirne’de ilk asbest numunesi alındı

Edirne’de ilk defa yıkımı gerçekleştirilecek olan bir binada asbest numunesi alındı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yıkımdan önce asbest numunesi alınması kararı ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de uygulanmaya başladı. Kentteki ilk numuneyi Karanfiloğlu mevkiindeki bir binadan alan Çevre Mühendisi Yusuf Engin, artık asbest raporu alınmadan herhangi bir binanın yıkılamayacağını, şayet binada asbest örneğine rastlanırsa o bölgenin öncelikle söküm işlemi yapılacağını, binanın ise en son aşamada yıkılabileceğini söyledi.

Özünde bir mineral olan katı haldeyken zarar vermeyen, fakat toz haline gelince kanser riski oluşturan asbest özellikle evlerde birçok alanda bulunuyor. Konuyla ilgili yıkım kararı alınan veya yıkılacak olan binalarda 2017 yılından beri asbest numunesi alınarak, yıkıma uygunluk raporu veriliyor. Edirne’de ise temmuz ayında Resmi Gazete’de yayınlanan karardan sonra işleme giren asbest numune alımı dün ilk defa gerçekleştirildi. Karanfiloğlu mevkiinde yıkılacak olan bir binadan asbest numunesi alan yetkili Çevre Mühendisi Yusuf Engin, asbesti gazetemize anlattı. Yaklaşık 2 senedir asbest laboratuarında çalıştığını belirten Engin; “Asbest silikat yapıda olan bir mineraldir. Katı haldeyken sağlığa bir zararı yok fakat toz haline geldiğinde ve solunduğu zaman belli organlara yapışıyor ve orayı oksitlendiriyor. Oksitlenme yaptığı için kansere neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanan birinci dereceden kanser yapıcı bir madde, mineraldir asbest” diye konuştu.

ASBEST RAPORU YOKSA YIKIM DA YOK

Asbest raporu olmadan binaların yıkılamayacağını söyleyen Engin; “İstanbul’da zaten uygulanıyordu. 2016-2017 yılından beri belediyeler bu raporu talep ediyor. Ama 1 Temmuz tarihinden itibaren ise ülke genelinde yıkılacak bütün binalarda zorunlu hale getirildi. Bu rapor olmadan bina yıkımı yapılamıyor. Bu yıkım yönetmeliği ile hayatımıza girdi fakat asbest çok daha önceden hayatımıza girmiş bir mineraldir. Burada geç başlamasının sebebi ise tamamen sürecin aksamasıdır. Bundan sonra tüm Türkiye’de asbest raporu istenecek, asbest numunesi alınacak. Bugün de Edirne’de yıkılacak olan bir binada ilk defa asbest numunesi alımını gerçekleştirdik. Edirne için de hayırlı olsun. İnşallah bundan sonra her şey düzgün, işleyişe uygun bir şekilde ilerler” açıklamasını yaptı.

Süreci anlatan Engin, alınan numunelerde asbeste rastlanırsa, önce asbestin olduğu bölgenin söküm işlemi gerçekleştirileceğini yıkımın ise daha sonra yapılacağını söyledi. Engin açıklamasında; “Asbest ya vardır ya yoktur. Toplam 6 çeşit asbest türümüz var. Tür fark etmeden söküm yapılıyor. Söküm yapılmadan o bina yıkılamaz. Örnek alınan numunelerde asbest varsa, orası tamamen sökülüyor, daha sonra bina yıkımı gerçekleştiriliyor. Örneğin, marleyden örnek aldık, marleyde asbest çıkarsa marley tamamen sökülüyor, daha sonra bina yıkılıyor. Orası karantina altına alınıyor, karantinadan sonra negatif basınç kütlesi ya da toz yayılmayacak şekilde iş güvenliği tedbirleri alındıktan sonra söküm işlemi yapılıyor. Sökülenler ise bertaraf tesislerine götürülüyor. Söküm işlemlerini ise Çalışma Bakanlığı’na bağlı akredite laboratuar veya asbest söküm uzmanının koordine ettiği söküm çalışanları tarafından yapılıyor. Asbest çıkarsa şayet söküm yapılıyor daha sonra söküm raporu da veriliyor, belediyeye sunuluyor daha sonra da yıkım kararı veriliyor ve yıkım gerçekleştiriliyor” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER