VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Şubat 2023 12:29:01

0 Yorum

Kez Okundu.

Edirne’den dayanışma örneği

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremler sonrasında Edirne Valiliği, AFAD, Edirne Belediyesi, siyasi parti il temsilcileri, meslek örgütleri gibi şehrin sivil toplum kuruluşları tarafından depremzedelere gönderilmek üzere yardım toplandı. Yardım çağrısına kayıtsız kalmayan Edirneliler, depremzedeler için el ele verdi. Diğer yandan deprem bölgesinde hasar tespit incelemesi yapmak üzere Trakya Bölgesi’ndeki teknisyen ve mühendisler de yola çıktı. Ekibe Edirne’den sadece Kırkpınar Yapı Laboratuarı’ndan iki kişi katılım sağladı.

Edirne Belediyesi, deprem bölgesine gönderilmek üzere yardım kampanyası başlatmıştı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, ilk tırı belediye meclis üyeleri ile birlikte yolcu etti. Vatandaşlar, AFAD’ın belirlediği ihtiyaç listesindeki hiç kullanılmamış olan malzemeleri Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ne getirdi. Bazı Edirneliler ise gönüllü olarak, eşyaların tasnifi, kolilemesi ve paketlenmesinde görev aldı. Edirnelilerin, deprem bölgesine gönderilmesi için getirdiği bazı eşyalar ise duygu dolu anlar yaşattı. Muhteşem bir dayanışma örneği sergileyen Edirnelilerin, getirdikleri ihtiyaç malzemeleri tırlara yüklenerek, deprem bölgesine doğru yola çıktı. Edirnelilerin, her zaman olduğu gibi bu insanlık sınavından da başarıyla çıktığı belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkilen deprem hepimizin yüreğini yaktı, canımızı acıttı. Dün sabah saat 7.00’de deprem olduğu bilgisine ulaştım. O saatten beri sürekli hem belediye olarak hem de tüm kurumlar, valilik olarak ve en önemlisi tüm Edirneliler olarak, hep beraber çalışıyoruz. Edirne halkı tüm Türkiye gibi muhteşem bir dayanışma örneği gösterdi. Göstermeye devam ediyor. Dün öğlen saatlerinde ayni yardım kampanyamızı başlattık. Dün saat:12.00’den beri Edirneliler hem getirdikleri malzemelerle, yardımlarla hem de fiziki olarak, tasniflemede, paketlemede, taşımada inanılmaz destek oluyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Hepimiz çok duygusalız. Oradaki insanları düşündükçe hepimiz çok üzülüyoruz. Çünkü hava şartları çok ağır. Çok zor şartlarda insanlar yardım bekliyorlar. Bizde Edirnelilerin bizlere ulaştırdığı yardımları, emanetleri onlara ulaştırıyoruz. Depremden 5 saat sonra Edirne’den İtfaiyemizin arama kurtarma birimini, toplamda 13 personel, bir kaza kırım aracı ve biri de mobil ikram aracı olmak üzere 3 araçla yola çıktılar. Şuanda Kahramanmaraş Elbistan’da görev yapıyorlar.  Dün gece yarısı bir aracımızı daha yola çıkardık. Bu sabah 6’da bir aracımız daha gitti. Şimdi de TIR’larımızı yüklüyoruz. Bunların içerisinde her şey var, montlar ayakkabılar, bebek maması, bebek bezi gibi her şey. Edirne halkı muhteşem bir dayanışma örneği gösteriyor. Telefonum susmuyor. Herkes arıyor. Kamyon isteyenler var. Bu gördüğünüz TIR’lar bizden hiçbir ücret almadan, bu taşıma işlerini yapıyorlar. Oraya gitmek isteyenler var, belediye personelimiz var, gönüllülerimiz var. Tabi onları oraya gönderemiyoruz. Çünkü oradaki çalışmalar profesyonel. AFAD’ın organizasyonu ile çalışıyoruz. Onlar bizi nereye yönlendirirse, nerde ne ihtiyaç varsa oraya gidiyoruz. Ben Edirnelilere minnettarım. Can kayıpları arttı. Süre uzuyor. Hava çok soğuk. İnsanların hipotermiye girmesinden söz ediliyor. İnşallah böyle bir şey olmaz. Göçük altındakilerde inşallah sağ salim kurtarılır. Ülkemize geçmiş olsun diyorum. İnsanlarımız için burada gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“BU BİR İNSANLIK GÖREVİ VE BİR İNSANLIK SINAVI”

Edirnelilerin, ne kadar güzel yürekli, ne kadar muhteşem insanlar olduklarını bir kez daha gösterdiğini belirten Gürkan,  “Zaman zaman bizi ayıran nedenler olabilir ama bugünler zor günler. Birlik olma günleri, bu günlerin siyaseti yok, siyasi düşüncesi yok. Farklı milletlerden, farklı ırklardan olma düşüncesi yok. Bu bir insanlık görevi ve bir insanlık sınavı. Edirneliler, bu sınavdan her zaman olduğu gibi başarıyla çıktılar. Minnettarım ben. Bu şehrin vatandaşı olmaktan, Edirnelilerin Belediye Başkanı olmaktan onur ve gurur duydum. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda yardımlarımız devam ediyor. Onların bize ulaştırdığı her malzemeyi mutlaka deprem bölgesine ulaştıracağız.  Bizim belediye olarak gönderdiklerimizin dışında vatandaşlarımızın getirdiği eşyalarla dolan ilk TIR Hatay’a gidecek, bundan sonraki Malatya’ya gidecek diğer kurumlarla koordineli bir şekilde bunların hepsini sevk edeceğiz. Bir taraftan da yeni gelen eşyaların tasnifi, paketlenmesi, kolilemesine devam edeceğiz” diye konuştu. Belediye Başkanı Recep Gürkan, ilk tırı belediye meclis üyeleri ile birlikte yolcu etti.  Gürkan, gün içerisinde tahminen 4-5 TIR'ın yola çıkacağını söyledi. 

TOPLAM 24 EKİP, 190 PERSONEL, 72 ARAÇ DEPREM BÖLGELERİNE SEVK EDİLDİ

Yine AFAD koordinesinde Edirne Mimar Sinan Spor Salonu’nda da yardımlar toplandı. Depremzedelere yardım malzemesi yüklenen ilk tır Edirne'den afet bölgesine doğru yola çıktı. Edirne Valiliği ise yaptığı açıklamada deprem bölgesinde gönderilen araçları duyurdu. Yapılan açıklamada; “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli yaşanan ve birçok ilimizde yıkıcı etkisi hissedilen depremin yaralarını sarmak ve arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere ilimizden;  AFAD Edirne İl Müdürlüğümüzden, Hatay iline 1 ekip (4 arama kurtarma teknisyeni) ve 1 kaza kırım aracı, Kahramanmaraş iline 1 il müdürü 2 büro personeli ve 1 adet 4x4 araç, Kilis iline 3 personel ve 1 adet 4x4 araç görevlendirilmiştir.  Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Umke tarafından 5 ekip 17 personel 5 araç, ile il özel idareye ait 1 adet tır (tıbbi malzeme) ve 1 şoför, 1 hizmet aracı 2 personel, 1 adet tır 1 şoförüyle ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğü 112 ambulans ekipleri tarafından 7 ekip 21 personel görevlendirilmiştir. Edirne Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü tarafından 3 ekip, 3 araç ve 12 personel Kahramanmaraş iline görevlendirilmiştir. Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 6 ekip, 11 personel İstanbul bölge koordinatörlüğüne görevlendirilmiştir. Trakya Üniversitesi tarafından destek AFAD gönüllüleri 1 ekip, 20 personel Hatay iline görevlendirilmiştir. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından destek AFAD gönüllüleri 1 ekip, 16 personel Hatay iline görevlendirilmiştir. Edirne Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği tarafından 1 ekip, 2 personel Hatay iline görevlendirilmiştir. Edirne Kızılay Derneği Şube Müdürlüğü tarafından 1 ekip, 2 personel, 1 araç (mobil aşevi aracı) Hatay iline görevlendirilmiştir. Trakya Üniversitesi, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve MAG-AME ekiplerini Hatay iline naklini sağlamak üzere Edirne İl Özel İdaresinden 3 araç şoförü ile birlikte görevlendirilmiştir. İlimiz Özşen Maden İşletmeleri San. ve Tic. Ltd. Şirketi tarafından 2 hizmet aracı, 1 tır ile 17 personel Hatay ili koordinasyon merkezine intikal etmek üzere yola çıkmıştır. DSİ 11. Bölge Müdürlüğünce 19 iş makinesi ve 19 şoför Kahramanmaraş ile Gaziantep illerine intikal etmek üzere yola çıkmışlardır. Edirne PTT Başmüdürlüğüne ait seyyar mobil PTT aracı 2 personel ile Adana iline sevk edilmiştir. Edirne İl Özel İdaresine ait 28 iş makinesi ve 35 şoför ile Hatay iline sevk edilmişlerdir.  İlimizden toplam; 24 ekip, 190 personel, 72 araç deprem bölgelerine sevk edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Edirne Keşan ve Havsa Belediyesi de yardım kampanyası başlatarak, deprem bölgesi için yardım topladılar ve depremzedelere ulaştırmak amacıyla yardımlar yola çıktı.

Diğer yandan hasarlı binaları incelemek üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’den mühendis ve teknisyenler deprem bölgesine hasar tespit incelemesi yapmak üzere yola çıktılar. Edirne’den Kırkpınar Yapı Laboratuvarı çalışanı mühendis ve teknisyen deprem bölgesine gittiler. Ekipler hasar gören binalarda inceleme yapacaklar. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER