VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Ağustos 2021 22:36:47

0 Yorum

Edirne’nin AHVAL-i (1)

Edirne’nin AHVAL-i

* Turizm * Tarım * Ekonomi

Nevser ERASLAN soruyor, BAŞKANLAR yanıtlıyor!

Edirne Ahval’den yeni bir yazı dizisi.

Şehrimizin STK başkanları gazetemiz imtiyaz sahibi Nevser Eraslan’ın * Turizm * Tarım * Ekonomi başlıklı sorularını yanıtlıyor.

*KOVİD-19 pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar, *Hızlı Tren projesinin şehre kazandıracakları

*Altyapı sorunları *istihdam sorunları *Sınır kapılarının modernizasyonu

"NE BELEDİYE, NE ŞEHİR, NE İŞ İNSANLARI, NEDE  TURİZMCİ BUNA HAZIR DEĞİL !"

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt merak edilenleri anlattı. Zıpkınkurt Belediye’nin acil olarak otopark sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.2023 yılında hizmete girmesi planlanan Hızlı Tren projesinin şehrin ekonomisini üçe katlayacağının altını çizerken  “Gerçeklerle yüzleşmenin vakti geldi. Ne belediye, ne şehir, ne iş insanları, nede turizmci buna hazır değil. Bugünden oturup şehrin turizmcileri, işletmecileri, yatırımcıları, belediye bir araya gelip Hızlı Tren sonrası için planlamanın yapılması lazım” dedi.

Zıpkınkurt; “Pandemi sürecinde Edirne’de ki esnaflar çok zorlu bir süreçten geçti. Edirne’deki işletmeler, pandemi dönemindeki kapanmadan dolayı ciddi anlamda etkilendi. Oteller, restoranlar, kafeler, en ufak esnafa kadar hepsi zor günler yaşadı. Bunların toparlanması zaman alacak. 2 aydır normalleşme sürecinde açılarak bir nebze nefes almaya başladılar. İş yerlerini kapatan ve işini kaybedenler var. Esnaf ciddi bir yara aldı. Kira ödeyemediler, dükkânlar tahliye edildi, demirbaşlarını, arabalarını, evlerini sattılar. Geldiğimiz durumda da son derece sıkıntılı dönem geçirdiler”

“DEVLET TARAFINDAN DESTEK VERİLMESİ LAZIM”

“Edirne bu günlerde gurbetçilerin gelmesiyle beraber altın çağını yaşıyorlar. Ciddi bir oranda gurbetçi girişi mevcut. Oteller gibi hizmet sektöründeki işletmelerde canlılık var. Yine önümüzdeki süreçler okullar açılırsa üniversite öğrencileri de şehre gelecek. Gurbetçiler, öğrenciler şehre hareket katıyor. Döviz farkından dolayı ayrıca Bulgaristan’dan gelenlerin de şehrimizde ciddi anlamda alışverişleri var. Umarım kapanma olmaz ve insanlar işlerini toparlarlar. Toparlayamacaklar içinse devletin daha uzun vadeli ve daha düşük faizli kredi çalışmaları yapması lazım. 15 aylık süreçte sıfırı tüketen esnafa, işletmecilere devlet tarafından destek verilmesi lazım”

“EDİRNE TURİZME TEŞVİK EDİLMELİ, EDİRNE’YE MARKALAR GELMELİ”

“Şehrimiz hizmet sektörü bazlı olduğu için sektörel bazlı destekler ve teşviklerin verilmesi lazım. Bugün baktığımızda şehrimizde otel sıkıntısı var, turizmin hızlanmasıyla beraber yatak ,barınma açığı, restoran açığı var. Şehre 2023 yılında hızlı trenin geleceğini var sayarsak ticari hayatın gözden geçirilmesi lazım. Hızlı trenin gelmesiyle beraber Edirne’deki turizm hareketliliği de üç katına çıkacak. Buna bizim alt yapımız hazır mı? Ne belediye ne şehir ne iş insanları ne turizmci buna hazır değil. Bugünden oturup şehrin turizmcileri, işletmecileri, yatırımcıları, belediye bir araya gelip planlamanın yapılması lazım. Yarın öbür gün çok geç olacak. İnsanlar geldiği zaman ortada kalıyor, ne yapacağını bilmiyor. Yine yapılacak işlerle ilgili Edirne turizme teşvik edilmeli, Edirne’ye markalar gelmeli, destekler verilmeli”

ŞEHRİN CİDDİ BİR OTOGAR, OTOPARK SORUNU VAR

“Edirne’ye gelen turist belli, beklentileri belli. Edirne’ye yarın bir gün hızlı tren gelince turistler farkılalaşacak. Yeni yeni yatırımlar yapmak gerekecek.  Hızlı trenin gittiği illere oluşturulacak olan ekip araştırmalar yapmak için gidecek. Örneğin, Eskişehir’e, Konya’ya vs. Bununla ilgili bir çalışma planlıyoruz ama pandemiden dolayı biraz askıya aldık. İnşallah eylül, ekim ayında sıkıntı olmazsa başlayacağız. Ama en önemli sorunlarından bir tanesi de şehrin ciddi bir otogar, otopark sorunu var. Şehirde otopark olması gereken ve yapılabilecek bir iki tane lokasyon var. Bununla ilgili yerel yönetimin çalışma yapması lazım. Biz ETSO olarak üzerimize ne düşüyorsa yaparız. Yatırımcı da oluruz, yatırımcı da buluruz. Bunların yapılabilmesi için ayrıca şehirde yeniden imar çalışmasının yapılabilmesi lazım. Tabi ki şehri yönetenlerin de bir araya gelerek bunları konuşması lazım ”

Kovid-19 vakalarının arıtmasının ardından esnafa seslenerek “tedbirli olmamız lazım” mesajını veren ETSO Yönetim Kurulu Recep Zıpkınkurt“Kapanmadan sonra 6 ay ödemesiz krediler verildi. Ama işletmeci o süreçte zaten dükkânını açamadı. İşletmecilerin de ödeme tarihleri geldi. Ama o parayı kazanamadı. O işletme çalışmazsa nasıl olacak bu iş? Vaka sayıları tekrardan çok arttı. Edirne özelinde baktığımızda en riskli illerden birisiyiz sınır kapılardan dolayı. Bizim esnafımızın tedbirli olması lazım”şeklinde konuştu.

Sınır Kapılarının modernizasyonu ile ilgili sorularımı da yanıtlayan Başkan Zıpkınkurt“Pazarkule Gümrük Kapısı ihalesi zaten bu ay sonu veya önümüzdeki ayın başında yapılır. Projeler bitti.  Bakanlık tarafından onaylandı. İhaleden sonra da yer tespiti yapılır. Şirin ve güzel bir kapı olacak. İki otobüs peronlu modern bir kapı olacak. Umarım Yunanistan ile ilişkilerimiz de düzelir. İpsala Gümrük Kapısı’nın da inşaat süresi bitti, çok modern oldu. Hamzabeyli ve Kapıkule’deki tüm inşaat süreçleri de bitmiş durumda. Bir tek İpsala’da tır parkı ve inşaatımız var. Onun da ihalesi yapıldı” dedi.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER