VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Ağustos 2021 13:40:54

0 Yorum

Edirne’nin AHVAL-i (3)

* Turizm * Tarım * Ekonomi Edirne Ahval’denyeni  bir yazı dizisi. Şehrimizin STK başkanları gazetemiz imtiyaz sahibi Nevser Eraslan’ın * Turizm * Tarım * Ekonomi başlıklı sorularını yanıtlıyor.

Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz Kovid-19 tam kapanma sonrasında yaşananları anlattı. Pandemi döneminde dükkânlarını kapatan hatta demirbaşlarını satıp yaşam mücadelesi veren esnafların sözcüsü oldu. Esnafa yapılan destekler ile ilgili samimi itiraflarda bulunan Cingöz, Kovid-19’dan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının altını çizdi. Cingöz, destek konusunda bakanlık yetkililerinin kendilerini aradığını ve İl genelindeki esnaftan gelir kaybı ve kira desteği konusunda başvuruların yapılmadığının iletildiğini kaydetti. Cingöz, Edirne’de gelir kaybı ve kira desteğini hak eden bin 665 esnafın müracaat etmediğini çünkü esnafların evrak konusunda titiz davranmadıklarını dile getirdi.

HER ESNAFA EN AZ 50 BİN TL DESTEK KREDİSİ LAZIM

“Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz pandemi döneminde Edirne esnafının ayağı kalması için düşük faizli ve uzun dönem geri ödemeli en az 50 bin TL kredinin verilmesinin şart olduğunu söyledi. Cingöz  “Sınır kapılarının kapanması ile birlikte esnafın komşu ülke Bulgaristan ve Yunanistan ile ilgili ticaretin ne kadar önemli olduğunu anlamış oldu. Şimdi normalleşme sürecinde Bulgar vatandaşlar eskisi gibi olmasa da gelmeye başladı. Gurbetçilerin giriş çıkış sezonu Kovid-19 ‘da yara almış olan esnafımıza tuz bastı. Ama esnafımız değişen ticaret anlayışıyla kendisini yenilemeli çünkü artık gel al devri kapandı. İnternet sitelerinden alışveriş yapmak daha cazip hale geldi.Bu yüzden Edirne esnafı da kendini yenilemelidir” dedi.

“HIZLI TREN ŞEHRİN KİMYASINI BOZAR MI BİLEMİYORUM”

Hızlı Tren projesi ile ilgili sorularımı da yanıtlayan Cingöz Hızlı trenin gelmesiyle ilgili beklentilerin çok yüksek olduğunu söyleyerek“Edirne’ye hızlı trenin gelmesi esnafımız açısından son derece muazzam bir nokta. Yalnız biz esnaflar ne kadar hazırız o tartışılır. Daha bu proje hayata geçmeden kentimize yön vermemiz ve bir şema hazırlamamız gerekebilir. Şehrin güvenliği ise cabası. Biz böyle sakin yaşamaya alıştık. Hızlı tren şehrin kimyasını bozar mı bilemiyorum” şeklinde konuştu.

* Hızlı trenle nüfus artacak

*Hızlı tren eleman açığı daha çok ortaya çıkacak.

*Hızlı tren ile ilgili ihtiyaç duyulan işleri kim yapacak?

Kente yatırım yapmak isteyen iş insanları beni telefonla arayıp yer ve iş fırsatlarını soruyor. Tabi ki yatırımcı gelsin ama önce bizim esnafımız çözüm üretip açık olan işleri kendileri yapsın. İhtiyaç olacak olan ara elemanı da beraber yetiştirsin.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER