VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Eylül 2021 09:48:43

0 Yorum

Edirne’nin Ahval-i (5)

* Turizm * Tarım * Ekonomi Edirne Ahval’den yeni bir yazı dizisi. Şehrimizin STK başkanları gazetemiz imtiyaz sahibi Nevser Eraslan’ın sorularını yanıtlıyor. *KOVİD-19 pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar, *Hızlı Tren projes

“ATALET KISKACINDA EDİRNE”

Edirne’nin Ahval-i yazı dizimizin bu haftaki konuğu Edirne Sanayi İş Adamları Derneği Başkanı ve İş insanı İsmet Açıkgöz oldu. Edirne’deki sanayiciliği, hızlı treni, şehir için yapılması gerekenleri konuştuk. Aynı zamanda turizmci de olan Açıkgöz, şehirdeki sanayiyi ve turizmi değerlendirdi. Yaptığımız röportajda Açıkgöz, Edirne’yi ‘Atalet kıskacında kalmış bir şehir’ cümlesiyle özetledi.

EDİRNE HIZLI TREN VE SONRASINDA YAŞANACAK OLANLARA SİZCE HAZIR MI?

“ Hızlı tren, ulaşım kalitesi yüksek olduğu bir alan. Tabi hızlı trenle birlikte şehrin sanayi ve girişimciler taşıdığını ve öğrencilerin o kenti daha çok tercih edeceğini, daha çok turistin geleceğini göreceğiz. Hızlı tren girişimciler için Edirne noktasında bir fırsat olacaktır. Turizm işletmem vasıtasıyla takip etme şansım çok oluyor, görüyorum ki altında son derece lüks arabayla gelen insanlar sadece yemeye gelmiş örneğin. Ama aslında geldiği yerdeki stresten uzaklaşıp değişiklik olsun diye gelmiş. O insanlar buraya geldiğinde ekstrem bir şey görürlerse, eksiklik görürlerse buraya yatırım da yapabilir. Ben şahsen gelecek olan girişimcilerin milliyetine, ırkına bakmamak lazım diye düşünüyorum”

“KORKAN BİR NESİLDEN BAHSEDİYORUZ”

“Edirne’nin geçmişte oluşumu içerisinde sosyolojik yapısında 100 yıllık Edirneli yok şuanda. 70 yıllık var belki ama onların da büyük kısmı Balkanlardan gelen insanlardan oluşuyor. Osmanlı döneminde oralardan gelen insanlar korku iklimiyle Edirne’ye gelmişler ve baktığımız zaman son derece yanlış yapmaktan korkan, bağlı karakterler görürüz. Korkan bir nesilden bahsediyoruz. Ama Anadolu insanı böyle değil. Anadolu insanı 300 yıllık köklerinin aynı yerde yaşadığı yerde yaşıyorlar, daha cesur olabiliyorlar. Birbirlerine yardımlaşma kültürü daha yüksek, birbirlerine güveniyorlar. Bir taraftan son yüzyılda beraber yaşayan insanlardan bir tarafta da belki 300-500 yıldır bir arada yaşayan ailelerden bahsediyoruz. Dolayısıyla farklı bir yapıya sahibiz.”

EDİRNE’DE HIZLI TREN PROJESİYLE İLGİLİ NASIL HAZIRLIKLAR YAPILABİLİR?

“Tren, Edirne’ye daha kaliteli, girişimci, öğrencilerin daha çok tercih ettiği insanlar getirecek. Edirne buna hazırlıkla mı? Değil. Öncelikle kentin STK’ları, fikir sahibi insanların bir araya gelerek belki bir çalıştayla, burada bir platform kurarak bunu irdelemesi, sorgulaması lazım. Çünkü iş işten geçtikten sonra yani tren geldi, yatırımlar yapıldı, neler yapılması lazım diye sormak geç olabilir. Geziler düzenlemek lazım. Bu gibi durumun en büyük örneği Eskişehir’dir, Konya’dır vs. Oraları gezip, konuşmak, araştırmak lazım.”

“ATALET KISKACINDA EDİRNE”

“Biz 2018 yılında Kalkınma Ajansı’ndan bir proje yaptık. Projemizin konusu, 2023 vizyon senaryoları, bölgesel dinamiklerdi. Bu projenin başlığı, Atalet kıskacında Edirne’ydi. Yani atalet var kıskaç altındayız belki de bu kıskaç bir gün kırılacak. O nokta hızlı trenle birlikte devreye girecek diye düşünüyorum. Bugünden itibaren hızlı trenin yapılmasına 2 sene var. Demek ki bu iki sene içerisinde büyük şirketlerin, 5-10 yıllık stratejik planlar yaptığı gibi bu konuyu profesyonelce çalışarak hazırlanmamız lazım. STK’lara bu konuda çok büyük görev düşüyor. STK olarak biz varız, yanı başımızda bilgi kaynağı olarak Trakya Üniversitesi var, Ticaret Odası var, Borsa var hep beraber profesyonel bir yöneticinin yönlendirmesiyle çalışmalar yürütmemiz lazım.”

KARŞILAŞILABİLECEK OLUMSUZLUKLARA YÖNELİK SİZCE NELER YAPILMALI?

“Okuduğum makalelerde, şehrin 10 yılda 5 kat büyüyeceğinden bahsediliyordu. Ne demek çok büyük bir büyüme bu. Önceden tedbir alırsak bu büyümeyi kaldırırız ama tedbir almazsak nasıl olur düşünemiyorum. Aslında işimiz çok zor değil. Profesyonel bir şehir planlayıcısına ‘bize 500 bin nüfuslu bir şehir planlayın’ dersiniz. Tüm STK’ları toplarsınız ve bu planı tartışırsınız. Bunun mutlaka çözümü vardır. Bizim bir kere üstün bir tarafımız var. Bir insan bir şehre neden gelir? Orayı görmek, yaşamak için gelir. Tarih, kültür olarak 5 ilden birisi de Edirne’dir. Çünkü biz ceddimizle övüneceksek bunun en önemli eserleri Edirne’mizdedir. Son zamanlarda çıkan Osmanlı temalı filmler, diziler de Edirne mutlaka geçiyor, geçmek zorunda. Edirne, Osmanlı’nın Anadolu ve Balkanların yemek kültürünün harman olduğu saray mutfağının çıktığı yerdir. İnsanlar, ne kadar çok fazla değerle karşı karşıya kalacaklar, düşünebiliyor musunuz? Müthiş bir şey.”

SANAYİNİN İYİLEŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?

“Biz uzun süredir, şehrin ekonomisinin canlanması için yalnızca turizmin yetmeyeceğini hep söylüyoruz. Bizim heyecanımız şu; yanı başımızda Çorlu, Çerkezköy gibi sanayi bölgeleri var. Fakat bir bakıyoruz kalkınmış ülkelerin kalkınma modellerine, üretim bir yerlerde yapılsa da o işin lojistiği yapılsın diye bölgeler kurulmuş ve o bölgelerde sanayi bölgelerine yakın kurulmuş. Çünkü sanayi ulaşımının hızlı olması gerekiyor. Örneğin Çin ve Amerika arasındaki savaşta en önemli adım konteynırlarla başladı. Amerika konteynırları sakladı ve Çin konteynır bulamadığı için 1500 dolara Türkiye’den tedarik aldı. Şuan konteynır değeri olarak 14 bin dolarlardan bahsediliyor. 2000 bin dolarlık konteynır şuanda 14 bin dolara yükselmiş. Zaten taşınan mal 14 bin dolar, nakliyeye de 14 bin dolar verirseniz orada rekabetçi olamazsınız. Rekabetçi olmak için hızlı olmanız lazım. Lojistik merkez yalnızca gümrük noktası olarak düşünülmemeli. Lojistik merkezi gelecekte farklı yerlerden gelip bir fabrikada paketlenme işlemi tamamlanan bir ürünün lojistik merkezlerinde kurulan hızlı paketleme işiyle uğraşan firmalara gönderilerek nakliyesi konusu olacaktır. Diyelim ki, Çorlu sanayisinden bir parça gelecek, Kayseri’den bir parça da aynı yere gelecek. Onlar yalnızca üretmeye devam edecek bu parçaları birleştirip, paketleyip, barkotlayıp yükleme işlerini yapacak konuda uzmanlaşmış hizmet sektörü, o malzemeleri birleştirip tıra yükleyecek ve ortaya tek ürün çıkacak. Böyle anlamak lazım.

“EDİRNE TİCARET MERKEZİ HÜVİYETİNİ KAZANMALI”

“İkincisi, belki 15 senedir söylüyorum, Edirne ticaret merkezi hüviyetini kazanmalı. Edirne geçmişin en büyük şehirlerinden biri ve en değerli topraklara sahip durumda. Tekrar ticaret hüviyetini kazanması için bu yönde düşünmek lazım. Biz yine üretim yapalım, temiz sanayimiz olsun ama bunun yanında ticaretin gelişmesi için lojistik merkez mi, serbest ticaret bölgesi mi bunlar için düşünmemiz lazım.”

“İFADE ÇOK ÖNEMLİ”

“Biz STK’yız, biz aracı olacağız. Ankara’ya ‘Siyaset anlamında da ekonominin, ülke ekonomisine katma değerini yükseltmesi için şunları şunları yapmak istiyoruz’ diyeceğiz. İfade çok önemli. Kalkınmış şehirlerin yöneticileri devletin kademelerinde çalışmış milletvekillerinden oluşmuş. Bütün prosedürleri bilen yapılardan bahsediyorum. Siyasetçilerin de bu aşamaları, kademeleri biliyor olması lazım. Kamu yöneticileriyle daha fazla bir araya gelmemiz gerekiyor diyebiliriz.”

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER