VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Ocak 2022 18:16:56

0 Yorum

Edirne’nin turizm planı konuşuldu

Vali Canalp; “Planlar zamana uygun olmalıdır”

Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla Edirne'nin Turizm Master Planını güncelleme çalışmaları kapsamında toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, Edirne’de turizm sektöründe gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler konuşuldu. Konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, yılın her gününde Edirne’nin turizm alanında canlı tutulması gerektiğini vurgulayarak, dijitalleşmeye değindi. Canalp; “Edirne'de sezon hiç kapanmıyor. 365 gün Edirne'yi canlı ve diri tutmalıyız. Yapılan planlar zamanın ruhunu ve her ilçeyi yakalayabilmelidir” diye konuştu.

“EDİRNE'Yİ MÜZELER KENTİ YAPMAK İSTİYORUZ”

2013- 2023 Trakya Bölgesi Turizm Master Planı Planı Edirne değerlendirme toplantısı Lalezar Tesislerinde yapıldı. Açılış konuşmaları yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TGA Destinasyon Grup Müdürü Mehmet Aydın Demir ve Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Ali Karasar sunum eşliğinde turizm alanında değerlendirmede bulundular. Daha sonra konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bilindiği gibi 2004'te bir hedef koymuştuk. 2009 sonunda turist sayısı 5,5 milyona çıktı. Atma Recep diyenler 10 milyon ne zaman olacak demeye başladı. Turizmde de planlı bir çalışma gerekiyor. Dolaylı ya da doğrudan mutlak surette herkesi etkiliyor. Daha cebi dolu turisti çekmek için de çalışmalar yapıyoruz. Edirne'yi müzeler kenti yapmak istiyoruz. Üretici kadınlarımızın ürettikleri yöresel ürünler de turizmde önemli ve turizme kazandırılıyor” diye konuştu.

“YAPILAN PLANLAR ZAMANIN RUHUNU YAKALAYABİLMELİ”

Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı konuşmada dijitalleşen dünya anlayışına vurgu yaparak, zamanın ruhunu yakalama mesajını verdi. Vali Canalp; “Edirne’de yapacağımız planlamada esas aldığımız hususlardan bir tanesi Trakya Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı master planı olacaktır. Trakya turizm master planıyla ilgili çok önemli güncelleme yapmamız gerektiği zamanla ortaya çıkmıştır. Edirne’de bir fuar alanı yapmayı planlıyorduk çünkü 10-15 yıl önce tüm dünyada fuar merkezi öncelikti. Ama 10 yıl sonra dünya başka bir açıdan bakmaya başladı. Artık fuarlarla değil, dijital tanıtım ön plana çıktı. Kimse ne Türkiye’de ne dünyada fuar turizmine yatırım yapmayı düşünmüyor. Bu çalıştayda karar vereceğimiz noktalardan bir tanesi de Kültür Bakanlığı’ndan tahsis ettiğimiz fuar alanıyla ilgili yeni konsepte uygun yeniden burayı turizm teşvik alanı olarak ilan edebiliyor olmalı bunu konuşacağız. Yapılan planlar zamanın ruhunu ve her ilçeyi yakalayabilmelidir” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK TURİZMİ İÇİN EDİRNE’YE YATIRIM YAPILACAKTIR”

Edirne’nin sağlık turizmi konusunda Sağlık Bakanlığı’nca öngörülen 8 ilden birisi olduğunu da belirten Vali Canalp; “Edirne Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizmi için öngördüğü 8 ilden bir tanesidir ve Edirne hariç diğer iller büyükşehir belediyesidir. Edirne demek Balkanların başkenti demektir. Sağlık turizmi açısından bu potansiyel önemlidir. Bu alanda Edirne’ye yatırım yapılacaktır. Sağlık turizmi için de çalışacağız, çalışıyoruz. Çünkü sağlık turizminin katma değeri yüksektir. Turizmle ilgili olmayan gibi görünen pek çok alan bugün geldiğimiz noktada birebir turizmle ilgilidir. Çevresel duyarlılık yoksa orada turizmin geleceği yoktur. Dünyada artık ülkeler çevresel kalitesiyle anılıyor. Turizm kalitesi çevresel duyarlılığa verilen önemle de ortaya çıkıyor. Örneğin katı atıklar. Kuzey ve güney, orta Edirne’de üç tane katı atık tesisini hizmete geçiriyoruz. Hem atıkları depolayacağız hem de enerji üreteceğiz. Bunun da turizmle ilgisi vardır. Atıkları gelişi güzel depolarsanız turizm geriler. Musluklardan kirli su akıyorsa bunları değiştirmeliyiz. Alt yapıdan tutun birçok noktayı yenilememiz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

EDİRNE’YE SPORTİF HAVALİMANI

Vali Canalp ayrıca Edirne’de sportif havalimanın da faaliyete geçirileceğini söyleyerek; “Eksik olan planlar nihai olarak yanlıştır. Zamanın ruhu başarıyı getirir. Turizm dediğinizde belli bir altyapıyı da bünyesinde barındırmayı gerektiriyor. Turizm kaliteniz çevresel verdiğiniz kıymetle de ortaya çıkıyor. Nitelikli üst düzey konaklama sağlanması da önemli. Edirne'de sezon hiç kapanmıyor. 365 gün Edirne'yi canlı ve diri tutmalıyız. Bu ruhu heyecanı da her zaman diri ve canlı tutacak işleri yapmalıyız. Bir otel kurulacak ve Edirne’nin 4-5 yıldızlı oteli olacak. Buradan elde edilen gelirle Edirne’nin sportif havalimanını yapacağız. Edirne’nin turizmine 365 gün katkı sağlayacak bir alan haline gelecek. Neyi yaparsak yapalım, yaptığımız işe ruh üflememiz gerekiyor. O ruh burada bu salon içerisinde bizlerin plana vereceğiz katkılarla olacaktır” dedi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER