VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 25 Kasım 2021 18:35:47

0 Yorum

Edirne’ye 2 bin adet gül fidanı dikildi

Edirne’nin kurtuluşunun 99. yıl dönümünde Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunulan 99. Yıl Gül Bahçesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne'mizin kurtuluşunun 99. yıl dönümünde, gül gibi kokan Edirne'mize armağan ettiğimiz 99. Yıl Gül Bahçesi'nin açılışını gerçekleştirdik. Edirne Gülü’nün tekrar doğduğu topraklara dönmesinin Edirne’miz için hayırlı olmasını diliyor, gül gibi kokacağınız günlerin sürekli olmasını temenni ediyorum” dedi.

Anavatanı olan Edirne’ye tekrardan geri dönmesi ve bu konuda çiftçileri teşvik etmek amacıyla Edirne Belediyesi, Karaağaç yolu üzerindeki alana 2 bin adet gülfidanı dikimi gerçekleştirildi.  Gül bahçesini, Edirne’nin Kurtuluşunun 99. yıl dönümünde gül gibi kokan Edirne’ye armağan ettiklerini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, Valilik, Belediye, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne’deki bütün kurumlarla birlikte Edirne’nin geçmişten gelen tüm değerlerini geleceğe taşımak istediklerini söyledi.

“FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK”

Edirne Gülü’nü, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün tespit ettiğini belirten Gürkan, “Biz sadece 16. yüzyılda ortaya çıkan bu çok değerli gülün 17. yüzyılda buradan taşındığını, Bulgaristan Filibe, Kazanlık gibi yerlere gittiğini, yurtiçinde de Isparta, Burdur’a taşındığını tespit ettik ve tekrar Edirne Gülü’nün doğduğu topraklarda yer alması için bir farkındalık oluşturmak istedik. Üreticilerimizi, çiftçilerimizi Edirne’nin bu değeri ile tanıştırmak, bu değerin farkında olmalarını teşvik etmek amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. Diğer taraftan da şehrimizin kurtuluşunun 99. yılında da şehrimize yakışacak, gül gibi kokan Edirne’mize bir gül bahçesi armağan etmek istedik. 2 bin gül fidesinin ekileceği bu alana da 99. Yıl Gül Bahçesi ismini de uygun gördük. Kuşkusuz bir sistem, her parçasının görevini yerine getirmesiyle tam teşekküllü bir sistem olur. Yönetim dediğimiz sistemde de Valiliğimiz, Belediyemiz,  Enstitümüz, Üniversitemiz ve diğer tüm paydaşlar görevlerini ne kadar eksiksiz ve aksaksız yerine getirirse, o kadar sistemi mükemmel hale getiririz. Edirne’de bu oluyor mu? Gerçekten oluyor. Bunu şehrin hem belediye başkanı hem de vatandaş olarak söyleyebilirim. Bu birliktelik devam ederse ki edecek, Edirne’nin geçmişten gelen tüm değerlerini geleceğe taşımakta sorun yaşamayacağımızı görüyorum” dedi.

Gül bahçesinin Edirne’nin mis gibi olan kokusunu daha da güzel hale getireceğini belirten Gürkan, “Gül, bizim hem inancımızda hem de toplumsal yaşamımızda çok derin anlamı olan adeta yaşamımızın her anını bezeyen bir bitki, bir çiçek. Bu güller Edirne’nin mis gibi olan kokusunu daha da güzel hale getirecek daha da kıymetli hale getirecek. Bahar aylarıyla birlikte burada görsel bir şölen yaşamaya başlayacağız. Edirne’mize hayırlısı olsun. Edirne Gülü’nün tekrar doğduğu topraklara dönmesinin Edirne’miz için hayırlı olmasını diliyor, gül gibi kokacağınız günlerin sürekli olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 

“EDİRNE’NİN BUGÜNÜ DE GELECEĞİ DE ZENGİNLEŞİYOR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp de Edirne’nin geçmişine sahip çıkmak süratiyle Edirne’nin geleceğini inşa ettiklerini söyledi. Edirne’nin geçmişinin çok güçlü ve çok zengin olduğunu belirten Canalp, “Edirne’nin bu zenginliğini ortaya çıkardıkça Edirne’nin bugünü de geleceği de zenginleşiyor. Edirne Belediye’mize bu zenginliğe değer kattığı için, bu zenginliğe yeni bir örnek kattığı için Belediye Başkanımızın şahsında emeği geçen bütün belediye personeline teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra Edirne Valisi Ekrem Canalap ve Eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Eşi Esra Gürkan ile diğer katılımcılar tarafından güllerin dikimi gerçekleştirildi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER