VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Aralık 2021 10:54:58

0 Yorum

“Ekmek fiyat tarifelerinin denetimini ilgili odalar yapmalı”

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, ekmek fiyatlarının denetlenmesi konusunda yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Altun açıklamasında; “Bakanlığımız mevzuatında İl Müdürlüğümüzün ilgili odalarca belirlenen fiyat tarifelerini denetleme yönünde bir yetkisi bulunmaması nedeniyle bu denetimlerin ilgili odalarca yapılması kendi mevzuatları gereğidir” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın toplantısının ardından Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, iddialara yönelik yazılı basın açıklaması yaptı. Altun açıklamasında; “ Bir meslek kuruluşu tarafından 30.11.2021 tarihinde yapılan basın toplantısında İlimizdeki ekmek fiyat tarifelerini konu alan işlemler ile birlikte Edirne Ticaret İl Müdürlüğümüzü itham eden ifadeler kullanılmış olup bu hususta yapılan açıklamalar hakkında kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Yapılan basın açıklamasında; İl Müdürlüğümüzün ilgili odalarca verilen ekmek fiyat tarifelerini denetlemediği, ifade edilmiştir.  Bilindiği gibi,  06 Kasım 2020 tarihinde halk tipi ekmeğin kilogram fiyatı 7,14 TL iken ilimizdeki bütün fırıncılar eş zamanlı kilogramını 10,00 TL’ den satışa başlamaları nedeniyle Valiliğimizin talimatları ile İl Müdürlüğümüz ve ilgili kurumlar müşterek haksız fiyat denetimi yapılmış bu kapsamda il genelinde 112 fırın denetlenmiş olup 91 fırında haksız fiyat artışı tespit edilmiştir. Bu konuda düzenlenen tutanaklar, Haksız Fiyat artışı yönünden Bakanlığımız İç Ticaret Genel Müdürlüğüne, disiplin yönünden de işlem yapılmak üzere ilgili odalara bildirilmiştir. Yapılan işlemlerden de görüleceği üzere, İl Müdürlüğümüz tarafından odalarca verilen tarifelerin uygulanıp uygulanmadığı denetlenmemiş haksız fiyat artışı olup olmadığı yönünde tutanak düzenlenmiştir” dedi.

Bakanlık mevzuatı gereği verilen fiyat tarifelerini ilgili odaların denetlemesi gerektiğini vurgulayan Altun; “Hal böyle iken; 18.05.2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 12. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendine dayanılarak hazırlanan 15.12.2004 tarihli ve 25671 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Tacir ve Sanayiciler Tarafından üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin Tarifelerin Denetimi başlıklı 11. Maddesi “Bu Yönetmeliğe göre düzenlenen tarifelerin bulundurulması gerekli yerlerde bulundurulup bulundurulmadığı ve bu tarifelere uyulup uyulmadığı üyenin kayıtlı bulunduğu oda tarafından denetlenir.”Amir hükmü kapsamında,  ilgili odanın vermiş olduğu ekmek fiyat tarifesi denetimleri yine ilgili oda tarafından yapılması gerekirken bu hususta denetim yetkisi verilmemiş İl Müdürlüğümüzün yetkili olduğu yönünde yapmış olduğu açıklama ile kamuoyu yanıltılmıştır. Kaldı ki İl Müdürlüğümüzün belirtilen dönemde yapmış olduğu denetimi dahi tarife denetimi olarak açıklamışlardır. Bakanlığımız mevzuatında İl Müdürlüğümüzün ilgili odalarca belirlenen fiyat tarifelerini denetleme yönünde bir yetkisi bulunmaması nedeniyle bu denetimlerin ilgili odalarca yapılması kendi mevzuatları gereğidir” açıklamasını yaptı.

İl Müdürlüğü olarak haksız fiyat artışı ve fiyat etiketlerinin denetimlerini yaptıklarını ifade eden Altun; “İl Müdürlüğümüze yapılan diğer bir suçlamada Ticaret İl Müdürlüğünün hiçbir denetim yapmadığı yönündedir. Bu hususta Kanunların verdiği yetkiye dayanarak ayrıca Bakanlığımızın ve Valiliğimizin mevzuat çerçevesinde verdiği talimatlar gereği İl Müdürlüğümüzce özellikle son yıllarda her gün haksız fiyat artışı ve fiyat etiketi denetimleri İl genelinde yapılarak denetimin yapıldığı günün sonunda Bakanlığımıza iletilmektedir. 01.01.2021 tarihinden buyana 363 işyerinde1.795 adet üründe haksız fiyat artışı denetimi, 273 işyerinde 2.543 adet üründe fiyat etiketi denetimi yapılarak toplamda 636işyerinde 4.338ürün denetlenmiş, tespit edilen aykırılıklara idari işlem yapılmıştır. Sonuç olarak, kurumlar suçlanmadan önce ilgililerin öncelikle kendi mevzuatlarını gözden geçirmeleri ve ona göre basına bilgi vermeleri bağlı bulundukları kurumlar açısından da önem arz etmektedir” şeklinde konuştu. Haber Merkezi                                                                                            

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER