VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Kasım 2021 16:24:12

0 Yorum

Ekmek fiyatı ’aralık’ta kaldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, henüz tarifenin çıkmamasına rağmen ETSO’ya kayıtlı üye fırıncıların tarifeye uymadan satış yaptıklarını dile getirdi. Fırıncıların, toplantılara katılmadıklarını ve oda üyesi fırıncıların 200 gr ekmeği 2 TL’den satış yapmalarının yasal olmadığını vurgulayan Zıpkınkurt; “Bir tane çalışanı yok dernek başkanı olmuş. Fırını olmayan adam fırıncıları yönetmeye çalışıyor. Esnaf Odası’na bağlı üyeler 200 gr ekmeği 2 TL’den satabilir ama daha Ticaret Odası bu fiyatı vermedi. Bugün bizim üyelerimiz 2 TL’den ekmek satıyorsa, uyguladığı fiyatlar tarifede yoktur, yasal değildir. Yasal olan fiyat kg bazında 7,14 TL’dir” diyerek uyarıda bulundu.

Edirne’de yaşanan ekmek fiyatı kargaşasına yönelik ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt da basın açıklaması gerçekleştirdi. Zıpkınkurt, yaptığı açıklamada ETSO’ya üye olan fırıncıların bilgilendirme toplantılarına katılmadıklarını, ekmek fiyatlarını tarifeye uygun olmayan bir şekilde belirleyip, satış yaptıklarını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Zıpkınkurt; “ Uzun süredir gündemde ekmek fiyatları var. Fiyatlarla ilgili taraflar, kurumlar görüş bildiriyor ama tarifeyi belirleyen ETSO’nun görüşleri önemli. Yanlış bilgileri düzeltmek adına bugün buradayız. ETSO görevleri başında üyelerinin haklarını korumak, üyelerini bilgilendirmek ve işlerini kolaylaştırmak vardır. ETSO yanlış yapılmasını engellemeye çalışıyor. Fırıncı esnafımız işlerin yoğunluğu nedeniyle çok fazla kanuna, yasaya, belgelere göz atamıyorlar. Bu sebepten ötürü kendilerini bilgilendirmek üzere toplantı düzenliyoruz ve onları da çağırıyoruz. Fakat bazı fırıncı esnafımız başka arkadaşlarının dediklerini yapıyorlar, onları baz alıyorlar ve bu sebepten ötürü bazı yaptırımlara maruz kalıyorlar. Düzenlediğimiz toplantıya bir grubun ‘gitmeyin’ demesi üzerine gelmiyorlar. Elimizde belgeler var herkesi tek tek toplantıya davet ettik. Fakat toplantıya gelen fırıncı arkadaşımız yok. Ekmek fiyatlarını kilogram bazında 10 TL yaptılar. Bu tarifede olmayan bir rakamdı ve bu fiyattan sattıkları için disiplin cezası aldılar” dedi.

NASIL BİR YANLIŞIN İÇİNDESİNİZ?”

Ticaret İl Müdürlüğü tarafından ETSO’ya yasal satış yapmayan üyeler hakkında ceza verilmesi hususunda bildiri geldiğini söyleyen Zıpkınkurt; “ Edirne Sanayi Ticaret İl Müdürü de bize yazı yolladı. Yazıda; “ilimiz genelinde odaların mevcut tarifelerine göre 210 gr azami 1,50 TL’den satılması gerekirken alınan yükümlülüklere aykırı olarak 06/11 tarihinden itibaren ilimiz genelinde oda onayı olmaksızın bazı üyelerinizin yönetmelikte belirtilen ekmek çeşidinin gramajını 10 gr düşürerek 200 gr ekmeği 2 TL’den kilogramını ise 10 TL’den sattıkları tespit edilmiştir. Yönetmeliğe aykırı yapılan işlemden dolayı en ağır cezanın ilişik listede yer alan odamız üyelerine uygulanarak sonucunu İl Müdürlüğümüze bildirilmesini rica ederiz” ifadelerine yer verildi. İl Müdürlüğü tutanağını tutmuş. Bu arkadaşlar ekmeği 10TL yaptığı tarihte bizden talep ettikleri fiyatların bir kısmı 8,70 TL bir kısmı ise 9,09 TL’ydi. Bu fiyatları isterken neden 10 TL’den sattılar? Nasıl bir yanlışın içindesiniz? Yanlış yaptıklarını söylemek için toplantıya çağırıyoruz 3 kişi sabote ediyor toplantıya gelmiyorlar. Gelmiyorlarsa sonucuna katlanacaksınız” diyerek fırıncıların yasal satış yapmadıklarını söyledi.

ELİNE KÜREK ALMAMIŞ FIRINCILAR DERNEĞİ BAŞKANI OLMUŞ”

Geçtiğimiz günlerde basına açıklama yapan Fırıncılar Derneği’nin ETSO üyesi fırıncıları sabote ettiğini söyleyen Zıpkınkurt; “Yönetimimiz disiplin kurulu oluşturdu. Disiplin kurulunda bunlar görüşülmeye başlanmış, savunmalarını toplamış. Bu arada Ticaret İl Müdürlüğü bize tenkit yazısı yazmış. 1 yıl içinde sonuçlandırmamız lazım ama 3.11.2021’de gelen yazıda; “Mal ve hizmetlerin azami fiyat düzenlemelerinin yapılması hakkında yönetmelik hükümlerine aykırı hareket etmeleri nedeniyle ilgili yazımız ile odamız üyesi firmalarının en ağır cezanın uygulanarak İl Müdürlüğümüze bildirilmesi talep edilmesine rağmen bugüne kadar cevap alınamamıştır” ifadelerine yer verdiler. Bize neden hala ceza vermediğimizi soruyorlar. Oda, üyesini yanlış yapmasın diye uyarıda bulunuyor. Bazıları da bunu sabote ediyor, üyeleri toplantıya göndermiyor. Ondan sonra oda bunu şunu yaptı diyorlar. Adamın fırını yok, kürek tutmasını bilmiyor adam fırıncılar derneği başkanı olmuş. Ya sen unun kaç para olduğunu nerden biliyorsun, bir işçinin ne kadar masrafı var nerden biliyorsun. Bir tane çalışanı yok dernek başkanı olmuş. Fırıncılarıma üzülüyorum, sonuçta onlar bizim üyemiz, haklarını korumak yanlış yapmalarını önlemek bizim görevimiz. Ama adamlara bunu anlatamıyoruz. Fırını olmayan adam fırıncıları yönetmeye çalışıyor. Onlar da kendilerini teslim etmişler” diye konuştu.

EDİRNE’DE TARİFESİZ SATIŞ: “EDİRNE FARKLI BİR CUMHURİYET Mİ?”

Edirne’deki fırıncı esnafının Türkiye ortalamasının üzerinde satış fiyatı istediklerini söyleyen ve buna tepki gösteren Zıpkınkurt; “ Fırıncıların dilekçeyle fiyatı 9,09 TL’ye yükseltmek istedikleri tarihte Türkiye’deki ekmek fiyatının ortalaması 7,14 krş. Ya Edirne’de işçi, mazot, un, maya mı farklı? 81 vilayette böyle rakamlar yok bizim arkadaşlarımızın istedikleri rakam 8,75 TL’nin üzerinde. Kaldı ki 9,09 TL istedikleri rakam tarihi 26.11.2021’dir. 24 Kasım tarihinde dilekçe verdiler 12,50 TL istiyorlar. Türkiye’de 26.11.2021 tarihindeki en yüksek rakam 11 TL’ymiş. 12 TL olan il yok. Ya Edirne farklı bir cumhuriyet mi? Odamıza şikâyet tüketicilerden, firmalardan geliyor. Fiyatları şikâyet ediyorlar biz de üyelerimizi ‘yapmayın’ diye uyarıyoruz. Tarifeleri olmamasına rağmen hala 2 TL’den ekmek satıyorlar. Ellerinde 2 TL olan tarife yok” açıklamasını yaptı.

ÇIKIP DENETİM YAPMIYORLAR”

Denetleme aşamasında da eksiklikleri dile getiren ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Bunu kim denetleyecek? Denetleyecek kurum bana hesap soruyor neden ceza vermedin diye fakat çıkıp denetim yapmıyorlar. Vatandaşı soydurmaya devam ediyorlar. Üyene ceza ver diyenler çıkıp sahada fiyatları denetleyecek. Tabi ki maliyetler yüksek, arttı ama bir tarafı korurken bir tarafı da batırmayalım. Özel yapılan cevizli vs. ekmeklerin de tarifeleri var. Vatandaşlar cevizli, tahıllı ekmek alıyorsa tabi ki kilosuna 12-15 TL para verecek. Ama halk ekmek diye tabir ettiğimiz tüketilen ekmekle de kimsenin oynamaya hakkı yoktur. Kimsenin bunun üzerinden prim yapmasına gerek yok. Ben üyemi tabii ki düşüneceğim ama vicdanımız var. Herkes burada işinin ehli insanlar. Bunların matematiğini biz yapmıyoruz da iki tane fırıncı mı hesaplamayı yapıyor? Türkiye ortalamasının üzerinde fiyat Edirne’de olmaz, yok öyle bir şey” diye konuşarak istenilen satış fiyatlarına tepki gösterdi.

TARİFE ARALIK AYINDA BELLİ OLACAK

Ticaret Odası olarak ciğer, ekmek, köfte fiyatlarının yeni tarifesini kararlaştırmak için aralık ayında toplanacaklarını söyleyen Zıpkınkurt, üyelerine fiyat tarifelerine uymaları noktasında uyarıda bulundu. Zıpkınkurt; “Bakanlık bize ekmeğin kilogramının 8,50 TL olması gerektiğini söyleyen bir yazı yolladı. Esnaf odası 10 TL fiyat verdi. Ticaret Odası bununla ilgili aralık ayında toplanıp kararını verecek. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü ‘300 TL’ye un alan fırıncıyı bana gösterin’ diyor. Bugün maksimum un fiyatı çuval başına 230-260 TL arasındadır. 300 TL’yi nereden çıkardınız? Bütün bunlar olurken fırıncılar para kazanamıyoruz diyor ama geçen hafta bir fırıncı arkadaşımız 230 gr ekmeği 1,25 TL’den sattığını gördük. Tutanağı da mevcuttur. Hani para kazanamıyorduk? Birileri komşusunun cebinden hakkı olmayan parayı almaya çalışıyor. Fırında tezgâhtan ekmek alan Ayşe abla, Fatma teyzenin suçu ne? Bayii karlarını niye vatandaşa yüklüyorsunuz? O zaman tezgâhta ekmeği 1,25 TL’ye sat, bayiye de 2 TL’den satsınlar. Mahalle aralarında tabi ki ucuzdan satanlar var. İşimizi düşünürken günde 8 ekmek almak zorunda olan vatandaşları da düşüneceğiz” şeklinde konuştu.

ETSO’NUN TARİFESİNDE 2 TL YOK

ETSO üyesi fırınlarda 1 kilogram ekmeğin satış fiyatının 7,14 TL olduğunu söyleyerek hatırlatma yapan Zıpkınkurt; “Tarife olmamasına rağmen Edirne’de 2 TL’den ekmek satılıyor. Bizim resmi muhatabımız Fırıncılar Derneği değil benim muhatabım üyelerimdir. Esnaf Odasına bağlı üyeler 200gr ekmeği 2 TL’den satabilir ama daha Ticaret Odası bu fiyatı vermedi. Bugün bizim üyelerimiz 2 TL’den ekmek satıyorsa, uyguladığı fiyatlar tarifede yoktur, yasal değildir. Yasal olan fiyat kg bazında 7,14 TL’dir” açıklamasını yaptı.

ETSO binası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydoğan Akıncı, Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, ETSO Genel Sekreteri Nevzat Taşkın katılım sağladı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER