VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Ocak 2022 18:28:50

0 Yorum

“Emeklilik hakkımız mücadelemizin temel taşıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi il teşkilatları bugün 81 ilde Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) yönelik basın açıklaması gerçekleştirdiler. CHP Edirne İl Başkanlığı tarafından PTT önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına katılım sağlayarak konuşma yapan EYT Federasyonu Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Sorumlusu Erhan Öncü; “EYT meselesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' nın öncelikli gündeminde yer almıyor olması ve bunun da açıkça ifade edilebiliyor olması gerçekten de anlaşılır bir mesele değildir” dedi.

Emeklilikte Yaşan Takılanlar(EYT) için PTT önünde basın açıklaması yapan Edirne CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor. Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor. EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz” diyerek EYT’lilerin taleplerini dile getirdi.

“ANAMIZIN AK SÜTÜ KADAR HELAL”

EYT Federasyonu Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Sorumlusu Erhan Öncü ise, yaptığı konuşmada; “EYT’liler için bugün bir yasa çıksa ertesi gün emekli olacakların aylık emekli maaşı ödemelerine getireceği ek en fazla 2 milyar TL civarındadır. Oysa sadece kayıt dışı istihdamın devlete olan aylık maliyeti 6 milyar TL’yi geçmektedir. Millet tarafından görülen tablo EYT probleminin çözümü için iddia edildiği gibi ülke ekonomisinin uygun (yeterli) olmadığı değil de finansal tercihlerin EYT' nin çözümü noktasında yapılmadığı tablosudur. Millet nezdinde bu tercihlerin elbette bir siyasal sonucu da olacaktır. Bu gerçeği kimse yadsıyamaz. EYT’lilerin mutlak sayısı 4,5-5 milyon arasında olabilir. Ama EYT mağduru olarak bakılırsa aileleriyle birlikte bu sayı 15-20 milyonları bulmaktadır. Seçmen nüfusu içindeki bu yüksek oranı göz ardı etmek, sırt çevirmek siyaseten yapılacak en büyük hatalardan biri olmakla birlikte aynı zamanda büyük bir toplumsal sorunu da yok saymaya çalışmak demektir. Anamızın ak sütü kadar helal olan, anayasanın eşitlik ilkesiyle de hakkımız olan emeklilik hakkımıza, insanca yaşamaya imkân tanıyacak maaşa kavuşmak mücadelemizin temel taşıdır” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER