VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Mayıs 2022 15:55:22

0 Yorum

Festival kaldığı yerden devam ediyor

Edirne Belediyesi tarafından 2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” sloganı ile gerçekleştirilen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin 2’nci gününde, farklı ülkelerden gelen bando ekipleri ve ciğer ustaları, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan beraberliğinde 2018 yılında Lozan Caddesi üzerinde yapılan dünyanın en büyük tavasında buluştu.

Edirne’de 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali etkinlikleri kaldığı yerden devam ediyor. Saat 13.00’da Meriç Köprüsü’nde bir araya gelen bando ekipleri ve ciğer ustaları, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte dev tavaya yürüdü. Dünyanın farklı ülkelerinden ve ülkemizin çeşitli kentlerinden festivale katılan bando ekipleri, yürüyüş esnasında müzik şöleni yaşattılar.

Rekorlar kitabına giren ve Edirne’de bulunan dünyanın en büyük tavası hakkında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Dün bando festivalimizin açılışını yaptık. Bugün de 2018 yılında şehrimizdeki tüm ciğerci ustalarımızla ve esnafımızla Edirne Belediyesi olarak yaptırdığımız Dünyanın En Büyük Ciğer Tavası ’nın başındayız. Bu tava toplam 2.500 kilo ağırlığında, 7 metre 4 santimetre çapında” dedi.

‘2019 YILINDA TÜRKİYE’DE EN ÇOK TURİST ALAN 3’ÜNCÜ ŞEHİR EDİRNE’

Edirne’nin ülke genelinde 2019 yılında en çok turist alan 3’üncü şehir olduğunu belirten Gürkan; “2014 yılından bu yana yaptığımız istikrarlı çalışmalar sonucu kentimiz 2019 yılında Türkiye’de en çok turist alan 3’üncü il haline geldi ve bu başarı artarak devam ediyor. 2014 yılında 2 milyon turist ile başladığımız turizm serüvenimiz, 2019 yılında 5,5 milyona ulaştı. Pandemi her şeyde olduğu gibi bazı çalışmalara ara vermek zorunda bıraktı bizi ama bu yıl 2022 Edirne Yılı’nda inanıyorum ki kaldığımız yerden daha güçlü yolumuza devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 “DÜNYADA ARTIK ÜLKELER DEĞİL, TURİZM VE ŞEHİRLER YARIŞIYOR”

Dünyada artık ülkelerin değil de turizm ve şehirlerin birbirleri ile yarış içerisinde olduğunu söyleyen Gürkan; “Dünyada artık ülkeler yarışmıyor, turizm ve şehirler yarışıyor. İstanbul dediğinizde Türkiye demeye gerek duymuyorsunuz, İzmir dediğinizde Türkiye demeye gerek duymuyorsunuz. Aynı şekilde de Edirne dediğinizde de artık Türkiye demeye gerek duymuyorsunuz. Birçok Batı ve Balkan ülkesi ve Avrupa şehri için de aynı şey geçerli” diye konuştu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER