VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Eylül 2022 13:49:59

0 Yorum

Kez Okundu.

“Gelir eşitsizliğinde zirvedeyiz”

World Inequality Lab tarafından hazırlanan 2022 Dünya Eşitsizlik Raporu’na göre, Türkiye’de 2021’de nüfusun en çok kazanan %10’unun yıllık ortalama gelirinin en az kazanan %50’lik kesimden 23 kat fazla olduğunu söyleyen Saadet Partisi Edirne İl Ekonomik İşler Başkanı Ekonomist Selim Tekin, “Bu sonuçla Türkiye, Brezilya, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerle birlikte dünyada gelir dağılımının en eşitsiz olduğu ülkeler arasında yer almaktadır” dedi.

Türkiye’de nüfusun en alttaki %50’si servetin %4’ünü, ortadaki %40 servetin %29’unu ve en üstteki %10 ise toplam hane halkı servetinin %67’sini elinde tuttuğunu belirten Saadet Partisi Edirne İl Ekonomik İşler Başkanı Ekonomist Selim Tekin; “Peki bu ne anlama gelmektedir? Bu oranlar en alttaki %50’nin oldukça düşük bir serveti bulunduğunu yani ülkede çok sayıda “çok yoksul” insan olduğu anlamına gelmektedir. Burada şu bilgiye de yer vermek gerekmektedir. Türkiye’de, çalışanların %50’sinden fazlasının asgari ücret ile çalışmaktadır. Yine Avrupa Birliği’nin Eurostat veri tabanına göre; sosyal yardımlarla çocuk yoksulluğunu azaltmada en başarılı ülke Finlandiya, en başarısız ülke ise maalesef Türkiye olmuştur. Birinci sıradaki Finlandiya’da sosyal yardımlardan önce çocuk yoksulluğu yüzde 31,8 iken sosyal yardımlarla yüzde 10,2’ye düşürüldü. Finlandiya’nın sosyal yardımlarla yoksulluğu azaltma oranı yüzde 67,9 olmuştur. Türkiye’de ise çocuk yoksulluğu, sosyal yardımlardan önce yüzde 41,6 iken sosyal yardımlarla bile sadece yüzde 33,0’a düşürülebilmiştir” şeklinde konuştu.

İktidarın Kur Korumalı Mevduat hesaplarına Ağustos ayında 15 milyar TL aktardığına dikkat çeken Tekin, “Önceki ay döviz kurlarındaki sert artışın etkisiyle Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutar Temmuz’da 23,3 milyar TL olmuştu. KKM’deki kur farklarının mevduat sahiplerine ilk ödenmeye başlandığı mart ayında bu rakam 11,7 milyar olarak gerçekleşmiş, dolar/TL’deki hızlanmanın sınırlı seyrettiği nisan ve mayıs aylarında sırasıyla 4,5 milyar TL ve 4,8 milyar TL’lik ödemeler yapılmıştı. Altı ayda bütçeden KKM sahiplerine toplam 75,6 milyar TL ödendi. Böylelikle zenginler ekonomik krizden korunmuş oldu. Oysaki bu tutarlar yoksullukla mücadelede kullanılsaydı dar gelirli halkımız biraz da olsa rahat nefes alabilirdi” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER