VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Mayıs 2019 14:32:51

0 Yorum

Kez Okundu.

Gençler !..

Gençler !.. Gençler  ve kendini  fikren genç  tutabilenler , Yarın, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ....

Gençler !..

Gençler  ve kendini  fikren genç  tutabilenler ,

Yarın, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ....

ÖZGÜR  ve  EGEMEN olma yolunda, kararlı ilk adımı attığımız güne adanmış bir  bayramı, hem de YÜZÜNCÜ  yılını kutluyoruz.

ORTAK TARİH BİLİNCİ ile, işgalci ve sömürgecilerin elinden canımızı ve geleceğimizi kurtarma iradesini ortaya koyarak, SAMSUN’dan başlayan onurlu mücadelemizin bayramı,

Yağmalanan  ve yıkılan bir İmparatorluk enkazı içerisinden   YENİDEN DOĞABİLMEK ve ÇAĞDAŞ BİR ÜLKE yaratmak adına askeri , siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda KURTULUŞ MÜCADELESİ vermek üzere cesaret kazandığımız, milletçe içimizde umutların ve heyecanın yeniden doğduğu günün bayramıdır bugün.

Hepimizin bildiği gibi, tam bağımsız ve çağdaş olabilmek sonu olmayan, sürekli olarak dikkatle gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gereken bir süreçtir. Bu ise bilimsel anlamda FİKREN TAZELİĞİ ve FİZİKEN ZİNDELİĞİ gerektirir.

ATATÜRK  elbette bu gerçeğin farkındadır. Bu nedenle de kendi ifadeleri ile açıkladığı gibi çağdaşlaşma yolunda durmaksızın devam etmesi gereken bu kutsal mücadeleyi tazelik ve zindeliğin gerçek sahibi Genç’lere emanet eder. Ve der ki;

“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler ! Bir gün bu memleketi, sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnunum ve mesudum.”

Bu anlayış ve yaklaşımı dikkate aldığımızda;

Kurtuluş Savaşımızda NEREDE, NE ZAMAN ve NE OLDU gibi tarihsel detayları öğrenmek ve mücadeleyi törensel anmalar ile kutlayıp, bu anlamlı mücadeleyi geleceğe taşımak elbette çok önemlidir.

Ancak, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin; HANGİ  ŞARTLARDA, NİÇİN, KİMLERE ve HANGİ  ZİHNİYETE  KARŞI verildiğini kavrayabilmek, kazanılmış değerlere sahip çıkabilmek ve bu sahiplenmeyi de gelecek nesillere, Ulusal ve Milli duruş göstererek sadakat içerisinde aktarabilmek özelikle günümüzde çok daha anlamlı ve önemlidir. 

Günümüz dünyasında küresel güçlerin karşısında, ülkemizin çıkarları adına her alanda mücadele edebilmek, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin özünü kavramış ve ona sahip çıkmayı benimsemiş  Gençlerle  mümkün olacaktır.

Kısacası ;

Gençler gelecek sizlerin elindedir.

Bu özel günün  neden size atfedildiğini anlamanız, özünü kavrayıp sahip çıkmanız ve gelecek yüzyıllara güvenle aktarmanız dileği ile bayramınız kutlu olsun.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER