VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Ağustos 2021 22:25:38

0 Yorum

Kez Okundu.

Gururluyuz!

Trakya Üniversitesi öğrencisi milli sporcu Yasemin Adar, Türkiye’ye güreşte olimpiyat madalyası kazandıran ilk kadın sporcu, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Başkut ise Judo Türkiye Şampiyonluğu’nda birinci oldu.

Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemize altın madalya kazandıran milli güreşçi Yasemin Adar, Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları’nda 76 kiloda Kırgızistan'dan Aiperi Medet Kyzy'i tuşla yenerek bronz madalya kazandı. Milli sporcu ve rekortmen öğrenci Yasemin Adar’dan tarihi bir başarı haberi daha geldi. Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı öğrencisi olan milli sporcu, güreş tarihimizde olimpiyat madalyası kazanan ilk kadın güreşçi olma unvanını elde etti.

Avrupa ve Dünya şampiyonalarında daha önce ülkemize altın madalya getiren başarılı sporcu Yasemin Adar, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya mücadelesinde Kırgız rakibi Aiperi Medet Kyzy ile karşılaştı. Mücadelede rakibini kısa sürede tuş etmeyi başaran kadın güreşçimiz Yasemin Adar, bronz madalyanın sahibi oldu. Türkiye’nin ilk Avrupa ve Dünya Şampiyonu kadın güreşçisi olma unvanına sahip Yasemin Adar, bu başarısıyla ülkemize kadınlar güreşte ilk olimpiyat madalyasını kazandıran sporcu olarak da tarihe geçti. Yasemin Adar’ın bu madalyasıyla birlikte Tokyo’da kazandığımız madalya sayısı da 5’e yükselmiş oldu. Letonya'da 2016 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası'ndaki tarihi başarısıyla Türk kadın güreşinde ilk kez altın madalya alan isim olan Yasemin Adar, üst üste 4 yıl Avrupa'nın zirvesinde yer almayı başarmış, Paris'te 2017'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nda da Türkiye’nin dünya şampiyonu ilk kadın güreşçisi olma unvanını elde etmişti.

Diğer yandan Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Başkut da Judo Türkiye Şampiyonluğu 1. Olma başarısını gösterdi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER