VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Eylül 2019 10:01:14

0 Yorum

Güvenilir Ürüne Erişim Hayal mi?

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği bünyesinde oluşturulan Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) toplantısına katıldım geçtiğimiz hafta. Çok ilginç ve birbirinden değerli alanında uzman konuşmacıların katıldığı “Hayat Güvenilir Olsa” başlıklı panelde güvenilir ve erişilebilir ürün masaya yatırıldı.

Güvenilir Ürün Platformuna yaklaşık 50 sivil toplum örgütü destek veriyor.

Toplantının moderatörlüğünü yapan İstanbul Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, “Hayat güvenilir olsa!” başlıklı toplantıda sivil toplum örgütü önderlerine ve bilim insanlarının oluşturduğu ‘Güvenilir Ürün Platformu’nun, gıdadan giyime her şeyin daha güvenilir olması sık sık  yaptığı duyarlılık çağrısını tekrarladı.

Güvenilir Ürün Platformuna yaklaşık 50 sivil toplum örgütü destek veriyor.

Platform giyimden gıdaya hayatın tüm alanlarında güvenilir ürün tüketilen bir kent ve ülke olabilmek için herkese çağrı yapıyor.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ve tüketici hareketinin önde gelen isimlerinden TUDAF Başkanı Bülent Deniz güvenilir ürün için toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini belirttiler. İstanbul Kent Yönetimine birlikte hareket etmek konusunda çağrıda bulundular.

Konu gıda ve özellikle güvenilir olup olmadığı söz konusu olunca konuşmacılar da bazı konularda farklı görüşler ileri sürdüler.

Sırma:”Sürdürülebilir yakında süründürülebilir olacak”

Gıda Mühendisi ve Güvenilir Ürün Yürütme Kurulu Üyesi Nurten Sırma, Birleşmiş Milletler’in (BM) bir Gıda Karnesi olduğunu ve 105 üye ülke arasında Türkiye’nin 26.ıncı sıraya yükseldiğini söyledi.

Bu karnede sadece gıda güvenliğine değil, kişilerin hanesine giren gelire de bakıyorlarmış.

Nurten Sırma, gıda erişilebilir değilse gıda güvenliğinden söz etmenin pek doğru olmadığını söyledi.

Bu şu demek oluyor, yani ithal ettiğimiz etin gıda güvenliğinin olmadığı, ancak kendimiz üretirsek, yetiştirirsek o etin güvenli olabileceği.

Nurten Sırma israfa da değindi konuşmasında. Gıdaların bilinçsizce çöpe atıldığını, üretirken enerji ve insan gücü harcandığını, çöpe atınca da ekonomik kayıp olduğunu vurguladı. Konunun güvenilir gıda boyutunun çok önemli olduğunun altını çizdi ve yerel yönetimlerin bu konuda adım atması gerektiğini söyledi. Eğer bu süreç sürdürülebilir olamazsa, yakında süründürülebilir olacak diyen Sırma, her belediye başkanının kendi bölgesinde güvenilir ürün çalışması yapması için desteğe hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Ergül: “Faydalı mı? Güvenli mi?”

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Ergül olayın bilimsel boyutunu anlatırken, iki soruya dikkat çekti: “Faydalı mı?, “Güvenli mi?”. Ergül bir filozofun, “Bir şeyin yenilebilir olması için önce düşünülebilir olması” gerektiği sözünü hatırlatarak; dünyada iki milyonun üzerinde insanın gıdadan zehirlendiğini, 820 milyon kişinin öldüğünü ve 850 milyon insanın da açlık sınırında yaşadığını söyledi.

Sezen: “Birçok ürüne ilişkin bilgi kirliliği var”

Güvenilir Ürün Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen başta bal olmak üzere birçok ürüne ilişkin bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek bu konuda doğru bilenlerin daha çok konuşması gerektiğini vurguladı. Toplantıda söz alan Necdet Buzbaş, Mehmet Sandal ve Mehmet Reis gibi isimler de başta İstanbul olmak üzere ülkenin her yerinin güvenilirlik konusunda adım atarak örnek uygulamaları gündeme getirmesini istediler.

Reis:”Dünyada yılda gıda kaynaklı 820 milyon kişi ölüyor”

Toplantıda söz alan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, hijyenik olmayan ortamda pişirilen yemeklerin ölüme neden olduğunu vurgularken, “Gıdanın kirlenmesinin önlenmesi gerekir. Bu da yetiştiren ve satanın sorumluğundadır. Bilgi ve deneyimler paylaşılmalıdır. Ortak akıl ile çözüm bulunmalıdır.”dedi.

“Hayat Güvenilir Olsa” temalı etkinliği EGD üyesi iletişimci, başarılı sunucu Seda Çelik sundu.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER