VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Mayıs 2022 19:53:35

0 Yorum

Kez Okundu.

“Halkın içinden değil halktan biri olmak”

Edirne’ye 2016 yılında geç kalmış üniversite hayatıma başlamak için geldim. Ve hayatıma bugün stajyer olarak başladığım gazete, Edirne Ahval’de yazı işleri müdürü olarak devam ediyorum. Edirne’nin havasından mı suyundan mı yoksa insanlarından mı olduğu bilinmez, gelen gidemez, gidenin de aklı kalır. Bu şehirde geçen her süre zarfında şunu anlıyorum ki belki bir kaçış belki bir saklanış belki bir huzur şehridir tarihe tanıklık eden Edirne. Kim bilir daha bilmediğimiz, tarih kitaplarının bile yazamadığı kimler geldi geçti bu şehirden. Ama bugün, ilk köşe yazımda, tarihe iz bırakan ve mutlaka yazılması gereken Sayın Vali Ekrem Canalp’ten ve onu hatırladığımda aklıma geleceği ilk anıyı anlatacağım. Tarihe izi düşülesi bir anı.

Pazartesi günü meslekten de kaynaklı merakla takip ettiğim ki aslında sadece benim değil zamanla özellikle esnafın da sıkı takip ettiği Sayın Vali Ekrem Canalp’i ve eşi hanımefendi Dr. Ayten Canalp’i Batman’a yolcu ettik. Bazen bir insanın anlık hareketi başka bir insanda iz bırakır. Edirne’de soğuk bir ocak günü Vali Ekrem Canalp’in Ekmekçizade Kervansaray’ında açılacak olan müze lansmanını takipteydim. Hava soğuk, yağmur yağıyor. Vali bey her zamanki umut verici heyecanlı tavrıyla açılacak olan müzelerin özelliklerini, getireceklerini detaylıca anlatmış. Gazeteyi yaparken fotoğraf seçen, gazeteyi yapan ve özellikle gazeteyi basan (!) meslektaşlarım da bilirler ki Vali Canalp’in durağan fotoğrafını yakalamak çok zor, kendisini takip edebilmek, onun heyecanına kapılmadan pür dikkat, olan biteni hafızaya kazımak daha zordur. Baş döndürücüdür. Lansmanın ardından Vali Canalp Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı karşısında yer alan ve tarihte Plevne İlkokulu olarak hizmet veren tarihi binaya doğru yönelip, binada yapılan restorasyonların ardından Geleneksel Türk El Sanatları Müzesi olarak hizmet vereceğini açıkladı. Dedim ya Sayın Vali Canalp gerçekten baş döndürücüydü.

Açıklamaları aldıktan sonra Vali Canalp’in makam otomobili yanına yanaştı tam bitti program dağılacağız derken, aracın bagajına yöneldi kasketini ve şemsiyesini aldıktan sonra çalışanlara vilayete geçebileceklerini, kendisinin yürüyeceğini söyledi. Ee tabi Vali Bey yürüyor, biz de tabana kuvvet yağmurlu bir Edirne’de yürüdük Eski İstanbul Caddesi’ni.

Gördüğü herkese selam verip hal hatır sorarak ilerliyor, biz de peşi sıra. Derken bir vatandaşa halini hatırını sordu. Ekmekçizade Kervansarayı’nın eski halinde ikinci el dükkan işletmecisi olduğunu söyleyen vatandaş başladı Vali Bey’e kapatılan dükkanının derdini anlatmaya. Mağduriyetini dile getiren vatandaşı sonuna kadar dinleyen Vali Canalp, Kervansaray’ın artık bir kültür noktası olacağını sade bir dille anlattı. Konuşmaların sonunda vatandaş dinlenmiş olabilmenin, bu anın kendisine tanınmış olmasına sevinmiş olacak ki biraz önce mağdur olduğunu söylese bile; “Halkın içinde olduğunuz için de teşekkür ederiz. Dayımız gibi, amcamız gibi normal, bizlerden birisiniz. Teşekkür ediyoruz”dedi. Vali Ekrem Canalp ise, “Amacımız, önem verdiğimiz halkın içinden değil de halktan birisi olmaktır” diye karşılık verip yağmurun altında yavaş yavaş, selam vere vere makamına doğru ilerledi.

Ofise döndüğümde kayıt altına aldığım, fotoğrafladığım ve gözlemlediğim haberi yazdım ve başlığımı attım: “Halktan birisi, Edirne Valisi”. Ben attığım başlığın ne kadar doğru olduğunu, pazartesi günü veda töreninin ardından bir kez daha anladım. Parklarda çorba içerken, esnafın “Geçen gün eşiyle dükkâna gelmişti” diye bahsedebildiği, bir şekilde herkese ulaşan veya dokunan, başında kasketiyle birilerine dert anlatmaya çalışırken, birilerinin derdini dinlerken hatırlayacağım Vali Ekrem Canalp’e veda töreninde gözyaşı döken çok insanın olacağı zaten tahmin edilemez değildi.

Pazartesi günü vedadan evvel basın mensuplarını toplayan Vali Ekrem Canalp 2 saate yaptıklarını sığdırmaya çalıştı. O toplantıda kullandığı iki çift laf vardı, tıpkı o günkü diyalogta geçen sözleri gibi. “Ben birçok projeyi kurdelesi kesilecek, hazır şekilde bırakıyorum. Çalışmalarına henüz başlanmayan ama onaylanan projeler de var. İhaleleri yapıldı” dedi.

Sayın Valim 7 Ocak günü attığım başlık gibi bir söz etmek isterim. Önce bir Türk genci sonra bir gazeteci olarak mesaj alınmıştır. Tıpkı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu AHVAL ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!”.

(Vali Ekrem CANALP/ 7 Ocak 2022/ Arşiv)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER