VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Kasım 2022 17:22:17

0 Yorum

Kez Okundu.

“Hastalar organ ve doku bağışı bekliyor”

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerle farkındalık çalışmaları yapılan Organ ve Doku Bağışı Haftası sebebiyle dün Margi AVM’de Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından stant açıldı. Açılan stantta vatandaşlar organ ve bağışı hakkında bilgilendirildi, tanıtım broşürleri dağıtıldı. Organ bağışı hakkında basın açıklaması yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, organ ve doku bağışı bekleyen çok fazla hastanın olduğuna dikkat çekerek, organ bağışının önemini anlattı.

Organ ve Doku Bağışı Haftası sebebiyle Margi AVM’de Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından stant açılarak, vatandaşlara organ ve doku bağışı hakkında bilgi verildi, broşürler dağıtıldı. Stantı ziyaret ederek basın açıklaması yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, vatandaşlara organ ve doku bağışı yapmak için çağrıda bulundu. Yıldırım; “Bir farkındalık oluşturmak istiyoruz çünkü organ ve doku bağışı yapacak çok insana ihtiyacımız var. Bu konuda farkındalık bizim için çok önemli. Biliyorsunuz Türkiye'de 2238 sayılı kanunla organ ve doku bağışı yasal olarak koruma ve güvence altına alınmış. Bu işin koordinatörü ve denetleyicisi direk Sağlık Bakanlığı. Organ ve Doku Nakil Bilgi Sistemi üzerinden tüm Türkiye'deki organ ve doku nakillerini bakanlığımız koordine ediyor ve bu konuda gereğini yapıyor. Oldukça güvenli bir sistem. Tüm vatandaşlarımızı organ ve doku bağışına davet ediyoruz. Bizim için çok önemli, organ ve doku bağışı bekleyen çok fazla hastamız var. Maalesef başka bir şekilde de kendilerini tedavi etme şansımız yok” dedi.

Bağış hakkında bilgi de veren Yıldırım; “Bu bağışı 18 yaşını geçmiş, akli melekeleri yerinde olan her vatandaşımız yapabilir. İl Sağlık Müdürlüklerine, ilçe sağlık müdürlüklerine, devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine, özel hastanelere, aile sağlığı merkezlerine gidip, buradaki organ ve doku koordinasyon merkezlere başvurarak yapabilir. 2 tane şahit eşliğinde organ ve doku nakli için bağışta bulunduğuna dair bir imza vererek kartını alabilir kişiler. Kişinin beyin ölümü gerçekleştiyse biz yine hukuken vasisi olan kişilerden onay almak zorunda kalıyoruz. Onay alınırsa ilgili dokulardan örnekler alınarak işlem gerçekleştiriliyor. Bu işlemi de bakanlığımızın koordinasyon merkezi tarafından görevlendirilen, il dışından gelen çok tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Çok güvenli bir sistem ve insanların gerçekten hayat bulması, hayata tutunması için çok gerekli bir sistem” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZI ORGANLARINI BAĞIŞLAMAYA DAVET EDİYORUM”

Dini açıdan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da organ ve doku bağışına destek verdiğini belirten Yıldırım; “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu konuda bir fetvası var. Bir organı bağışlamak, bir insana yapabileceğimiz en büyük hayırlardan biri olduğu söyleniyor. O yüzden bütün vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya, organlarını bağışlamaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım ayrıca, Edirne'de bu sene 5 beyin ölümü gerçekleştiğini, ama herhangi bir nakil olmadığını, geçen ise sadece 1 tane nakil olduğunu belirtti. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER