VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Temmuz 2020 09:56:37

0 Yorum

Havuzun doktoru: Gizem Aybar Elçin

      Edirne yüzmesinin zirvede olduğu dönemlerindeki lokomotif kulübü Edirne DSİ'nin a takım antrenörleri Romen teknik adam Mihai Mitrafon ve Edirne'li Nail Karakaş hocalarımızdı.Yine bu dönem altyapıdan sorumlu antrenör ise henüz kariyerinin başlarında olan ve bugünlerde Türkiye Yüzme Federasyonu TOHM Genel Koordinatörlüğü görevine getirilen Burak Promet idi.Burak hoca o dönem Edirne yüzmesine benim de aralarında olduğum bir çok yüzücü kazandırdı.Bunlardan birisi ve belki de en yeteneklilerinden birtanesi ise hem yüzme sporunu hem de eğitimini başarılı bir şekilde bir arada yürüten Gizem Aybar ile birlikte çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik bu yazımızda.
1 Ocak 1992 Edirne doğumlu olan Aybar ilk,orta ve lise eğitimimi Edirne'de aldı.Sonrasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde lisans eğitimini tamamladı.Yaklaşık 6 aydır ise Trakya Üniversitesi Tıp fakültesi Dahiliye Bölümünde asistan doktor olarak  görev yapmakta.
     1999 yılında,7 yaşında iken kendisi de Edirneli bir milli yüzücü olan çok sevdiği Fulya Terzi tarafından yüzme sporuna yatkınlığının fark edilmesi ve önerilmesi sonucu Edirne DSİ Spor Kulübünde yüzme sporu ile tanıştı.Daha sonra 9 yaşında iken ilk Kocaeli bölgesel yarışlarına katıldı.Kelebek ve karışık dallarında 1. Oldu.10 , 11 ve 12 yaşlarında Ankara ve İstanbul gibi çeşitli şehirlerde düzenlenen bölgesel yarışmalarda yine kelebek ve karışık dallarında 1. Oldu.7 - 12 yaşları arası Edirne Dsi spor kulübünde yüzme antrenörlüğünü yapan çok değerli  Burak Promet hocanın emeği ile kariyerinde çok önemli yerlere geldi.

En genç transfer 
      Edirne DSİ Spor kulübü altyapısında yetişip o dönemin en genç transferlerinden birisi olan Aybar o günlerini “Yine Edirne Dsi spor kulübünde yüzen ve çok başarılı mili sporcular olan Gülşah Gönenç,Fulya Terzi, Nazlı Uzman,Özden Sarı,Uğur Sivrikaya ile birlikte 13 yaşında 2004 yılında en küçükleri olarak Galatasaray spor kulübüne transfer oldum.Ve ilk yılımda Türkiye şampiyonası kış kupası ve yaz kupalarına katıldım. Bu şampiyonalarda kelebek ve karışık dallarında kendi yaş kategorimde Türkiye şampiyonu oldum ve 2005 Türkiye yaz kupası şampiyonasında yani Galatasaray'ın 100. Yılında kelebek ve karışık dallarında Türkiye şampiyonu olup ilk defa milli takıma seçildim.
      2005 yılında Portekiz Madeira adalarında yapılan küçükler dünya şampiyonasında 4. olarak ülkemi temsil ettim.2006 yılında 100 metre ve 200 metre kelebek dallarında Türkiye şampiyonu olduktan sonra milli takımla Sırbista'nın Belgrad şehrinde yapılan müsabakalarda 100 ve 200 metre kelebek yarışında 1. olarak ülkemi temsil etmeye devam ettim.2007 yılında Yunanistan'ın Selanik şehrinde yapılan Güneydoğu Avrupa ülkeleri şampiyonasında 200 kelebek ve 200 karışık yarışlarında 3. Oldum.  2008 yılında Romanya'da yapılan balkan şampiyonasında karışık kız bayrak takımıyla 3. Olarak ülkemizi temsil ettik. Genel olarak 7 kez milli takım ile ülkemi temsil etme fırsatı buldum.2004-2010 yılları arasında Galatasaray yüzme takımı sporcusu iken aynı zamanda ülkemi mili takımda temsil etmeye devam ettim.
     Tüm yüzme kariyerim 1999 ve 2010 yılları arasında gerçekleşti ve sonrasında tıp fakültesi eğitimine başlamam ile birlikte yüzme kariyerimi sonlandırmış oldum.” diyerek tanımlıyor.
Edirne yüzmesinin yükselişi ve düşüşü 
      Edirne yüzmesinin yakaladığı ivmenin “90'lı yılların ortalarından 2000'li yılların ortalarına kadar olan süreçte Dsi spor kulübünde Romanya uyruklu antrenörün antreman sistemi,disiplini ve ona uyum sağlayabilen başarılı sporcuların olması ve bu sporcuların velilerinin de antrenörün talimatlarına harfiyen uyması sonucu Edirne şehrinin yüzme branşında harika bir dönem geçirdiğini düşünüyorum”diyerek belirten başarılı milli sporcu “Daha sonra Rumen antrenörün emekli olması ile birlikte yerine gelen Nail hoca ve diğer antrönerlerin sistemi devam ettirmesi bu sürecin başarı dolu geçmesini sağladı.O günlerde hedefleri hep en yüksek derece olarak belirlerdim ve her antrenmana o ciddiyetle giderdim.Ve yapabileceğim başarıları hayal ederek kendimi motive eder ve enerjimi yüksek tutardım” diyerek sözlerine devam etti.
En başarılı bayan sporcu
      O dönemlerde pek çok unutamadığı anı biriktirdiğini dile getiren Aybar “Unutamadığım anılar arasında 10 veya 11 yaşımdaydım Ankara şehrinde düzenlenen yarışta en başarılı bayan sporcu seçilmiştim ve antrenörüm saygı değer hocam Burak Promet ise en başarılı bayan sporcu antrenörü seçilmişti. Beni en mutlu eden anlardan biri buydu. 2004 yılında çok sevdiğim Fulya Terzi ile birlikte Galatasaray spor kulübüne transfer olmam hayatımdaki dönüm noktalarından biriydi ve emeklerimin karşılığımı almaya başlamıştım.2005 yılında ilk Türkiye yaz kupasında en iyi derecemi yapıp 200 metre kelebek yarışında Türkiye şampiyonu olup milli takıma seçilmem unutulmazdı ve çok başarılı sporculara sponsor olan speedo firmasının bana sponsor olması unutulmaz anlarımın başında gelir.Portekiz,Sırbistan,Yunanistan,Romanya, Slovakya milli takım yarışları ve Türkiye'de yurtdışı ülkeleri ile karşılaştığımız Karadeniz oyunlarında mücadele edip başarılar kazanmam unutulmaz anlarımdandı” diyerek sözlerine devam etti.
Yüzmeden hiç kopmadım
      Yüzme sporuyla bağlantısını hiç koparmadığını ve koparmayı da düşünmediğini belirten milli sporcu “Edirne yüzme branşı açısından 1995-2010 arası dönemi yükseliş 2010 sonrası dönemi düşüş olarak nitelendirebilirim.Edirne yüzmesinde Gülşah Güvenç,Güven Duvan ve Nazlı Uzman performansını en beğendiğim sporcuların başında gelir.
Asla hiç bir zaman 'neden yüzme sporu için bu kadar emek sarf ediyorum'dediğim olmadı eğitim ve sporu birarada götürdüm, her zaman ideallerimin peşinden gittim.Yüzme sporuyla bağlantımı kesmedim uluslararası yarışları takip etmeye gayret gösteriyorum ve ilerleyen zamanda Masterlar sınıfında Edirne'yi temsil etmeyi hedeflemekteyim.” dedi.
Başarı önce hayal edilmeli
     Edirne yüzmesinin tekrar eski başarılarını yakalaması İçin tavsiyelerde de bulunan başarılı milli sporcu “Eski başarıların tekrar yaşanması ve Edirne yüzme spor kulüpleri tarafından milli takıma sporcular yetiştirilebilmesi için etkin bir antreman sistemi, disiplin, sporcu fedakârlığı ve aileler tarafından gerekli destek sağlanmalıdır ve eski milli sporcular genç yüzücüler ile bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıp onlara yol gösterip başarıyı hayal etmelerini sağlamalıdırlar” diyerek sözlerine son verdi.
     Edirne yüzmesinin yetiştirdiği en önemli yeteneklerden biri olan ve yüzme ile eğitimi güzel bir şekilde birarada yürüten Gizem Aybar Elçin'e Edirne yüzmesine kattıkları ve yazı dizimiz için yaptığı paylaşımları İçin teşekkür ederiz.
     Bir sonraki yazımızda Edirne yüzmesinin gizli yeteneklerinden biri olan ve yüzmeye genç sayılabilecek bir yaşta veda etmesine karşın benim yüzmeye başlamamda ve bu sporda yakaladağım başarılarda büyük katkısı ve desteği bulunan ablam Gamze Duvan Kalaycı ile birlikte olacağız. Keyifle okumanızı dilerim.

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER