VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Mayıs 2022 13:56:03

0 Yorum

“Hemşirelik beceriyle yol bulmuş kutsal bir meslektir”

Edirne'de 12 Mayıs Hemşireler Günü'ne istinaden Atatürk Anıtı önünde çelenk sunum töreni gerçekleştirildi. Törende konuşma yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özgül Erol; "Kovid-19 pandemisi, aslında hepimize bir şeyler öğretti. Hayatımıza uzaktan çalışma, online eğitim gibi yenilikler getirdi ve bunlara hızla adapte olmak durumunda bıraktı. Ama bu zorlu süreçte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok yıpranan grup maalesef sağlık çalışanları oldu" dedi.

Hemşireler ve ebelerin katılımlarıyla, 2 yıl süren pandemi sürecinin ardından ilk defa toplu tören gerçekleştirildi. Kurumların Anıt'a çelenk sunumunun ardından Edirne Belediye Bandosu eşliğinde önce saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ithafen yaptığı konuşmasında hemşirelik mesleğinin önemine vurgu yapan Edirne İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ali Fatih Selvi; “Ülkemizde modern anlamda hemşirelik mesleği, Safiye Hüseyin Elbi öncülüğünde 1900’lü yılların başından itibaren yapılmaya başlanmış, tarihi çok eskilere dayanan temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceriyle yol bulmuş kutsal bir meslektir.  Hemşirelik mesleğinin felsefesi; sevgi, yardım ve bakıma dayalı hizmet ile temel odağı her zaman insan olmuştur. İnsan hayatının ve insana hizmet etmenin kutsallığına inanarak Ülkemizin her köşesinde toplumumuzun sağlığına kavuşması için mücadeleye devam eden, özellikle sahada amansızca mücadele ederek sağlık sisteminin her zaman vazgeçilmezi olduğunu ispat eden; sevgi ve özverinin adı olan hemşire arkadaşlarımın, güçlü hemşirelerin yetişmesine katkı sunan değerli akademisyen hemşirelerin ve geleceğin teminatı olan sevgili hemşirelik öğrencilerinin 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve Hemşirelik Haftasını tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Kovid-19 pandemi sürecinde en çok yıpranan meslek gurubunun sağlık çalışanları olduğunu belirten Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özgül Erol; " Kovid-19 pandemisi, aslinda hepimize bir şeyler öğretti. Hayatımıza uzaktan çalışma, online eğitim gibi yenilikler getirdi ve bunlara hizla adapte olmak durumunda bıraktı. Ama bu zorlu süreçte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok yıpranan grup maalesef sağlık çalışanları oldu. Ailelerine ve yakınlarına virüsü taşıma korkusu içinde yaşadılar ve maalesef en acısı da yaşamlarını kaybederek, aramızdan ayrılanlar oldu. Bu özel günde aramızdan ayrılan sağlık çalışanlarlarını saygı ve rahmetle bir kez daha anıyor, bu uğurda mücadele eden ve bugünlere ulaşmamızda emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına minnet ve şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Hemşirelik ve ebelik mesleklerinin önemine dikkat çeken Erol; "Her meslek kutsaldır. Ama insan sağlığı ile uğraşan meslekler arasında hemşireler ve ebeler hayatın her döneminde hasta ve yakınları ile 7 gün 24 saat birlikte olan sağlık profesyonelleri olarak aynı bir yere sahiptir. Pandeminin tamamen ortadan kalkacağı günlere en kısa zamanda ulaşabilmek dileğiyle bu özel günde bizleri bir araya getiren başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere tüm katılımcılara çok teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarımın 12 Mayıs Hemşireler Gününü, Ebe arkadaşlarımızın Ebeler Gününü kutluyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER