VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Mart 2023 09:53:25

0 Yorum

Kez Okundu.

Hiçe sayılan malzemelerden sanat eseri

Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gar Binası Fuaye Salonu’nda heykel sergisi gerçekleştirildi. Sergide Doç. Ferit Yazıcı’nın eserleri yer aldı. Yazıcı sergi açılışında yaptığı açıklamada, hiç sayılan malzemeleri toplayarak yüceltmeye çalıştığını ve halkın beğenisine sunduğunu ifade etti.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenen Nıhıl Glorıfıcatum Heykel Sergisi’nde Doç.Ferit Yazıcı’nın 21 adet eseri Karaağaç’ta sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kereste firmasında arta kalan parçaları toplayarak sanat icra ettiğini belirten Yazıcı; “Hepiniz hoş geldiniz çok teşekkür ediyorum geldiğiniz için. Bu sergi normalde Şubat ayı içerisinde açılacaktı fakat deprem dolayısıyla ertelemek durumunda kaldık. Bugün bir ikramda bulunmak isterdim ama Ramazan’a da denk geldiği için umarım beni hoş görürsünüz. Bazı kişiler oruç tutarken çok doğru gelmedi açıkçası böyle bir günde ikramda bulunmak. Sergiye gelirsek büyük bir kısmı atık malzemelerden yapıldı. Rumeli kerestenin plakalardan kesip arta kalan parçaları peyderpey toplayarak böyle bir sergi gerçekleştirdim” dedi.

Nihil glorificatum’un aslında latince bir tabir ve yüceltilmiş hiçlik anlamına geldiğini söyleyen Yazıcı; “Ben aslında onların hiç saydığı malzemeyi tekrar ele alıp yüceltmeye çalıştım. Ne kadar olduğu tabiki tartışılır sizlerin takdirine bırakıyorum. Bazı heykellerde eleştirel yaklaşımlar görebilirsiniz ama büyük bir kısmı gündelik hayattan aslında kendimce beni etkileyen konular etrafında yapmaya gayret ettim” diye konuştu.

Gerçekleştirilen sergiye Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Akademisyeni Prof. Dr. Melihat Tüzün ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu ve sanatseverler katılım sağladı. Sergi 19 Nisan tarihine kadar açık olacak. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER