VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Haziran 2020 10:30:01

0 Yorum

Hortumlar seller yaşamımızın yeni normali mi, oluyor?

    İklim bilimciler ve meteoroloji mühendisleri endişe verici buluyorlar yaşanan afetleri. Bilim insanlarına go¨re 1700'lü yıllarda Anadolu'da Muğla Mersin Anamur arasındaki çizgide de hortumlar olmuş.1914 ilk kayıtlı hortummuş. 1940'da da olmuş.Sanırım 3 yıl o¨nce Kadıköy'de de yaşadık. Haydarpaşa açıklarından gelen hortum inanılmaz bir şekilde Koşuyolu parkı ve Acıbadem'in birçok yerini vurdu geçti. Koşuyolu parkının asırlık çınar ağaçları ve diğer ağaçlar kökünden çıktılar. Park bir anda ağaçsız kaldı. Evlerin, apartmanların tüm cepheleri delik deşik oldu.Çatılar uçtu.Camlardan içeriye evlere dolular doldu. Bizim Acıbadem 'deki evimizde de büyük hasarlar oluşmuştu.
    Bilim insanları; önümüzdeki 30 yıl geçen 30 yıldan çok farklı olacak diyorlar. Hortumlarla iklim değişikliği arasında bilimsel ilişki yok diyor, İklim Bilimci Prof. Dr. Nüzhet Dalfes. Ona göre,  özellikle İstanbul'da yapılan yanlış yapılar,  betonla kullanan dereler, dere yataklarına yapılan inşaatlar sellerin nedeni. Devasa yükseklikteki plazalar,  rezidanslar, binalar hava sirkülasyonunu engelliyormuş.Ve camlarla kaplı yüksek plazaların sebep olduğu yansımalar da dışarıya, doğaya sıcak hava soluyormuş.Uzun süren kuraklıklara hazır olmalıymışız. Seller yaratan yağışlar daha çok olacakmış.Toprak kaymaları artacakmış. İklimle ilgili bilimsel çalışmalar yapabilmek için  Türkiye'nin gerekli bilgisayar altyapısı olmadığını söylüyordu Nüzhet hoca,  bu sabah bir televizyon kanalında. Süper bilgisayarlar gerekiyormuş.Süper hesaplar yapacak süper bilgisayarlar.
    Bin çekirdekle yapılacak iş başka  on bin çekirdekle olan başkaymış.Artık gerisini siz düşünün!Benden söylemesi ve paylaşması. Daha ne kadar yanlışların yapılmasına göz yumabiliriz?

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER