VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Mayıs 2022 16:04:53

0 Yorum

“İstanbul’da Edirne’yi konuşmayı devam edeceğiz”

Edirne’nin diğer şehirlere tanıtılması amacıyla geçen yıl eylül ayında İstanbul Üniversitesi (İÜ) ile birlikte çalışmalara başlanan ve 2 gün (12-14 Mayıs) sürecek olan Edirne Araştırmaları Sempozyumu bugün Balkan Kongre Merkezi’nde başladı.

İ.Ü. ile T.Ü. arasında ortak bir şekilde düzenlenen sempozyum, Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başladı. Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencisi Nurullah Erden’nin Niyazi Akıncıoğlu’nun “Edirne” adlı şiirini okuması üzerine TÜ tanıtım filmi sunuldu. Sunumun ardından Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu açılış konuşması gerçekleştirdi. Topaloğlu, Edirne’yi İstanbul’da da konuşabilmek adına yapılacak olan sempozyuma ithafken İÜ ile birlikte İÜ’den Prof. Dr. Zeynep Tarım, Doç. Dr. Metin Ünver, Doç. Dr. Çiçek Akçıl Harmankaya, TÜ’den ise Doç. Dr. Nurten Çetin, Dr. Öğretim üyesi Levent Doğan ile birlikte kendisinin de bulunduğu bir ekip oluşturduğunu dile getirdi. İlk çalışmalarının “Edirne Araştırmaları Çalıştayı” adlı bir çalıştay düzenlemek olduğunu söyledi. Edirne’nin konuşulmamış yönlerini konu alan başlıklar altında 10 farklı üniversiteden 40 bilim insanının bu vesileyle bir araya geldiğini belirtti.

BİR SONRAKİ SEMPOZYUM İSTANBUL’DA OLACAK

Açılış konuşmasının ardından TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; “Bir sonraki sempozyum İstanbul’da olacak. İstanbul’da Edirne’yi konuşmaya devam edeceğiz. Bu sebeple Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne İstanbul’da TÜ’nün bir ofisinin gerekli olduğunu dile getirdim. 10 farklı üniversiteden en iyi hocalarımız Edirne özelinde toplantılara dikkat çekildiler. Bu organizasyonlar sosyal medya platformunda canlı yayınlanacak ve kitap haline gelerek bundan sonraki çalışmacılar için bir kaynak olacak” dedi.

Edirne’nin önemli bir konumda ve önemli kültürel bir şehir olduğuna vurgu yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül ise; “Edirne, doğu kültürünün batıya açılan bir kapısıdır” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Zeynep Tarım, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen ve İÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baha Tanman oturum açılışını gerçekleştirdiler. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER