VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Mart 2023 12:19:57

0 Yorum

Kez Okundu.

‘İttifak için kapımız açık’

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne’de düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. İttifak konusuna değinen Sarıgül, kendileriyle görüşecek her partiye kapılarının açık olduğunu belirtti. Sarıgül ayrıca, Kuzey Irak’taki helikopter kazasında ölen PKK’lı teröristlerin üzerinden Amerika’yı eleştirdi.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne’de basın toplantısı düzenledi. Sarıgül, partisinin sosyal medyayı etkin kullandığını ve gençlerin dilinden en iyi anlayan parti olduğunu belirtirken, olası bir ittifak için görüşmelere açık olduklarını belirtti. Sarıgül konuşmasında “Sayın Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayıdır. Bütün siyasi partilerle görüşmesini ve destek istemesini de doğal olarak karşılıyorum. Bizim görüşlerimize, katkılarımıza ihtiyaç duyar, bu yönde bir talebi olursa tabii ki Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşürüz. Bizim, Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmelerimiz her zaman olumlu ve verimli olmuştur. Ülkemizin de yararına olmuştur. Biz, sorun değil; çözümün parçası olan bir siyasi partiyiz. Koltuk peşinde koşmayız ama Türkiye Değişim Partimizin de teşkilatlarını onure edecek, kucaklayacak bir yapı içerisinde çalışmalarımıza devam etmemiz lazım. Türkiye Değişim Partisi’nin beklentileri, halkımızın beklentilerinin ne olduğunu biz biliyoruz. Bu sorumluluk içerisinde mutlaka hareket edeceğiz. Türkiye Değişim Partisi, sorunun parçası değil; çözümün parçası olacak” ifadelerine yer verdi.

‘GÖRÜŞLERİMİZ FARKLI OLSA DA BÜTÜN SİYASİ PARTİLERLE GÖRÜŞÜRÜZ’

Sarıgül, Cumhur İttifakı tarafından bir teklif almaları durumunda tutumları ne yönde olacağı, sorulması üzerine; “Türkiye Değişim Partisi olarak devletimizi yönetmeye talip bir partiyiz. Ülkemizin içeride huzurlu, dışarıda da onurlu olmasını isteyen bir siyasi partiyiz. Kendinden son derece emin bir siyasi partiyiz. Bizimle görüşmek isteyen, görüşlerimiz farklı olsa da bütün siyasi partilerle görüşürüz. Bütün siyasi partilere kapılarımız açıktır. Ama Türkiye Değişim Partimizin ilkelerini, prensiplerini, görüş ve düşüncelerini bizimle görüşmek isteyen ittifaklara en iyi şekilde anlatırız ve herhangi bir konu olursa TDP Meclis Üyesi ve MYK’sı bu konuda kararlarını en iyi şekilde alacaktır” dedi.

‘NEREYE GİDECEĞİME BEN KARAR VEREMEM’

Mustafa Sarıgül, Millet İttifakına destek vermeleri halinde kendilerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı önerilmesi iddialarını da yanıtladı. Sarıgül; “TDP, Mustafa Sarıgül’ün partisi değil; binlerce arkadaşımızın alın teri ve emeğiyle kurulan bir siyasi parti. Mustafa Sarıgül olarak Türkiye’nin en genç milletvekili oldum, başkanlık divanında görev aldım. Uzun yıllar belediye başkanlığı yaptım. Benim nereye gideceğime ben karar veremem, parti teşkilatlarımız karar verir. Ben, bir il, ilçe başkanımın, genel merkez yöneticimin kalbini ve gönlünü almadan hiçbir yere aday olmam söz konusu değil” şeklinde konuştu.

‘EN BÜYÜK TERÖR ÖRGÜTÜ AMERİKA'DIR’

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak’ta, Türkiye sınırına 60 kilometre mesafedeki Duhok şehrinde düşen helikopterin içinde ölen 7 kişinin PKK’lı teröristler olması durumunu değerlendiren Sarıgül; “Bir örgüt, helikopteri nereden buldu? Bu helikopter varsa durum son derece vahimdir. İstihbarat güçlerinin buna çok detaylı bir şekilde bakması lazım. Ama ben, o helikopterin nereden geldiğini biliyorum. Hiçbir siyasi parti genel başkanının, muhalefet partisinin söylemeye dahi cesaret edemediği bir konuyu Edirne’den bütün ulusum ile paylaşmak istiyorum. Kürt ve Türk yurttaşlarım kardeştir, kalleş olan Amerika’dır. Dünyanın neresinde bir savaş varsa o savaşın arkasında en büyük terör örgütü Amerika’dır. O nedenle de sınırlarımızda bu olayları çıkaran, bize karşı silah doğrultan, o helikopterleri de veren Amerika’dır. TDP iktidarında Amerika’dan bu hesapları yüzde 100 soracağız. TDP iktidarında 1 yılda terör denilen olayı bitireceğiz. Çünkü Amerika’ya hesabını soracağız. O helikopter, Şırnak’tan, Batman’dan, Cizre’de köyden gitmedi. O helikopter nereden gitti oraya? Bunu istihbarat birimlerinin detaylı bir şekilde sormasını ve İçişleri Bakanlığı’nın, Milli Savunma Bakanlığı’nın da bu konuda acil olarak açıklama yapmasını da bekliyorum” diye konuştu.

‘50+1 SİSTEMİ, DOĞRU BİR SİSTEM OLMAMIŞTIR’

Sarıgül, anketlerdeki oy oranlarını da değerlendirirken, 2017 referandumunda kabul edilen 50+1 sistemini de eleştirdi. Sarıgül; “Biz gerçekçi bir partiyiz. Biz kurulalı daha 2 sene oldu. Köklerimiz son derece derindedir. 2 bin kişiyle anket yaptırırsak biz 1,5 ile 2,5 arasında görünüyoruz. 50 bin kişiyle anket yaptırdığımızda ki böyle bir imkanımız yok ama 50 bin kişiyle anket yapan firmalarla görüşüyoruz, o zaman bizim oy oranımızın daha da yüksek olduğunu görüyoruz. Ama bu 2’li ittifakta oylar boşa gider diye bizim gibi yeni kurulan partilerin oyları ortaya çıkmıyor. O nedenle yüzde 50+1 sistemi, doğru bir sistem olmamıştır. Demokratik parlamenter sisteme mutlaka geçmenin şart olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER