VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Kasım 2021 17:52:52

0 Yorum

Kadınlar EKAMEDER’de buluştu

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma haftası nedeniyle Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği-EKAMEDER'de bir araya geldi.

Edirne Ayşekadın mevkiinde bulunan dernek binasında gerçekleştirilen buluşmaya; bireysel, örgütlü, örgütsüz tüm kesimlerden kadınlar katılım sağladı. Düzenlenen toplantıda, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Haftası nedeniyle hazırlanan basın açıklaması okundu.  Yapılan basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’ne de vurgu yapılarak; “Kadına karşı şiddet uygulayan failler hakkında etkili ve caydırıcı cezalandırma yoluna gidilmeli ve cezasızlık politikalarından vazgeçilmelidir. Hatırlatmak isteriz ki; İstanbul Sözleşmesi’nin 5. Maddesi ile devlete yükümlülükler yüklenmiştir. Buna göre; taraflar kadınlara karşı herhangi bir şiddet eylemine girişmekten imtina edecek ve devlet yetkililerinin, görevlilerinin, organlarının, kurumlarının ve devlet adına hareket eden diğer aktörlerin bu yükümlülüğe uygun bir biçimde hareket etmelerini temin edeceklerdir. Taraflar, devlet dışı aktörlerce gerçekleştirilen ve bu sözleşmenin kapsamı dâhilinde ki şiddet eylemlerinin önlenmesi, soruşturulması, cezalandırılması ve bu eylemler nedeniyle tazminat verilmesi konusunda azami dikkat ve özenin sarf edilmesi için gerekli yasal ve diğer tedbirleri alacaklardır. Eşik Bileşeni olduğumuz Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği-EKAMEDER olarak; tüm kadınlarla yan yana ve dayanışma ile kadına karşı şiddetle mücadeleye devam” ifadelerine yer verildi.

TEŞEKKÜR PLAKETİ TAKDİM EDİLDİ

Önceki dönem başkanı ve Proje yürütücüsü Hülya Bodur, “ ‘Şiddeti Frenliyoruz Projesi’ ile ilgili bilgi vererek,  yönetim olarak Edirne Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Ali Şahin'i ziyaret ederek, kendisine Edirne’den Van’a ikinci etabında dört ilde yaygınlaşması için ilimizde kadın güçlenmesine katkı sunduğu ve dayanıştığı için teşekkür plaketini takdim ettiklerini dile getirdi. Düzenlenen toplantıda ayrıca proje kapsamında görev alan ve sahada çalışan dernek üyelerine teşekkür plaketleri verildi.

Dernek üyeleri, üye olmayan kadınlar, EKK Kadın Meclisi üyeleri, kurumsal temsilci, siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcilerinin katıldığı buluşmada, plaketlerin verilmesi ve basın açıklamasının ardından, Dernek Başkanı ve EŞİK gönüllüsü Şahide Ağaoğlu; Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK oluşumu hakkında bilgi vererek,  geçmişten bugüne kadar EKAMEDER'in yapmış olduğu çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Sohbet şeklinde devam eden buluşmada karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER