VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Ağustos 2022 15:15:16

0 Yorum

Kez Okundu.

Kampta öldürülen Romanlar, Meriç’te anıldı

Edirne Meriç Nehri kıyısında 2 Ağustos 1944'te Auschwitz kampında öldürülen Romanlar için anma programı düzenlendi. Program kapsamında katledilen Romanlar için Meriç Köprüsü’nden nehre çiçek bırakıldı.

Roman Soykırımı Anma Günü sebebiyle, Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu ve vatandaşlar Meriç Nehri kıyısında toplanarak 2 Ağustos 1944'te Auschwitz kampında öldürülen Romanları andılar. Programda konuşma yapan Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Sözcüsü Turan Şallı; “2. Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi ve işbirlikçilerinin desteğiyle 500 bin Roman ve Sinti'nin katledildiğinden söz edilmektedir. 2-3 Ağustos 1944'te kamplardaki çingeneler bir gecede yok edildiler” diyerek olayların bir daha asla yaşanmaması taleplerini dile getirdi.

Programa katılım sağlayan Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak ise, 2. Dünya Savaşı'nda Romanlara yönelik düzenlenen saldırıları bir kez daha kınadıklarını ifade ettiler.  Konuşmaların ardından katledilen Romanlar anısına Meriç Nehri'ne çiçek bırakıldı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER