VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Kasım 2022 18:41:03

0 Yorum

Kez Okundu.

Kapıda olan kışa, tasarruf temizliği

Doğalgaz faturalarına gelen zamlar ve kapıda bekleyen kış aylarına karşı evlerinde tasarruf sağlamak isteyen tüketiciler, petek temizliği yaptırmaya başladılar. Petek temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri gazetemize anlatan tesisat ustası İlker Kökkuş, temizlik işleminin ardından tüketicinin faturalarda ve ısınmada yüzde 10-15 arası tasarruf sağlayabileceğini belirtti. Kökkuş ayrıca özensiz yapılan temizliklere de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaklaşan soğuk havalarda kombi ve baca temizliği kadar kalorifer peteklerinin bakımı da oldukça önem arz ediyor. Zamanında yapılan temizlik yakıtta yüzde 30, ısınmada ise yüzde 10-15 tasarruf sağlıyor. Petek temizliğinin, petek sağlığı açısından da önemli olduğunu belirten tesisat ustası İlker Kökkuş; “Petek temizliği, aslında peteklerin içerisindeki tortuların temizlenmesidir. Yani, peteklerin içerisindeki su belirli bir süre durduktan sonra çamurlaşma yapıyor. Petek temizliği, peteklerin daha kolay ve daha iyi ısınmasına yol açar. Özellikle doğalgaz faturalarında tüketicinin yüzde 10 ile 15 arasında tasarruf sağlamasına sebep oluyor. Kış ayları bittikten sonra yılda bir kere petek temizliği yaptırmak gerekir” dedi.

İlaçla temizlik yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini de vurgulayan Kökkuş; “İlaçlı temizlikte peteklerin dibindeki tortu daha kolay temizleniyor ama genellikle ilaçla yıkamayı tavsiye etmiyoruz. Çünkü temizlik esnasında ilaç yeterince petekten arındırılmazsa ileride tesisata zarar verir, ömrünü kısaltır. Çok eski peteklerde de ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bir panel peteğin ömrü ortalama 5 yıl oluyor. Edirne’de şuan petek temizliği işleminin ortalama fiyatı 350-400 TL arasında yapılıyor” diye konuştu.

Bir evin petek temizliğinin yaklaşık 2-2,5 saat sürdüğünü de vurgulayan Kökkuş; “Çok kısa sürede temizlenen petekler, temizlenmemiştir. Özveriyle yapılan, detaylı temizlik uzun sürüyor. Ortalama bir evin petek temizliği 2-2,5 saat sürüyor. Yarım saatte, bir saate yapılan temizlik çok randımanlı değildir” açıklamasını yaptı.

EDİRNE’DE PETEK TEMİZLİĞİNE TALEP ARTTI

Yaklaşık olarak Edirne’de 16 yıldır tesisat işiyle uğraştığını da belirten Usta İlker Kökkuş, doğalgaza gelen zamların ardından geçen senelere nazaran bu sene petek temizliğine daha fazla talep olduğunu da ekledi. Kökkuş; “Ben yaklaşık 16 yıldır Edirne’de çalışıyorum. Edirne’de eski yıllara nazaran şuanda petek temizliği talebi daha çok. Tesisatı eski olan tüketicilerin petek temizliği yaptırmasını da tavsiye ederim. Çünkü peteğin dibinde toplanan çamurdan dolayı, dibini çöken tortuyu ısıtmak çok zorlaşıyor ve peteğin alt kısımları soğuk kalıyor, bir kısmı ısınır bir kısmı ısınmaz hale geliyor” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER