VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Haziran 2022 20:35:02

0 Yorum

Kel Aliço’nun minyatür heykelleri Kırkpınar’a hazırlanıyor

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisleri Mor Ev Atölyesi’nde üretim yapan kadınlar, 27 yıl başpehlivan olan efsanevi güreşçi Kel Aliço’nun minyatür heykellerini Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hazırlıyorlar. Mor Ev Atölyesi’nde taş tozundan üretilen toplam 100 adet minyatür Kel Aliço heykeli Kırkpınar’da satışa sunulacak.

Kel Aliço’nun heykellerini tasarlayıp yapan üretici kadınlar heykelleri Kırkpınar’da satmak üzere hazırlıklarına devam ediyorlar. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevim Karaman; “Kadın meclisinde böyle toplu üretimler yapıyoruz. Toplu üretimlerden bir tanesi de tasarımı bize ait olan, geçtiğimiz dönemde pandemiden dolayı satış yapamadığımız bu sene tekrardan dökümünü bizim yaptığımız heykelleri yapıyoruz. Kel Aliço bizim bölgemizdeki en ünlü güreşçi hem bunu tanıtmak hem de Edirne’ye özgü bir hediyelik eşya olması için çalışıyoruz” dedi.

Hediyelik eşya olarak satışa sunulacak olan heykellerin kadınlara gelir de sağlayacağını söyleyen Karaman; “Geçtiğimiz hafta 100 tane kadar döküm yaptık. 5 kadın arkadaşımız sırayla alt zeminini boyuyor. Üzerine yeniden yaldız yapıyoruz. Daha sonrasında cilasını yaptıktan sonra özel bir ambalajın içerisine koyacağız. Ambalajın üzerinde de Kel Aliço’nun hayatını anlatıldığı ve üretildiği yeri anlatan etiket olacak. Hem kendimizi tanıtmak istiyoruz hem de para kazanarak kadınlarımızın güçlenmesini sağlamak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Karaman ayrıca, heykelleri sadece Kırkpınar için değil talep ve sipariş üzerine her zaman yapabileceklerini de belirtti. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER