VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Ağustos 2022 15:31:53

0 Yorum

Kez Okundu.

Kılıçdaroğlu, parti toplantısında konuştu

"Hep beraber güzel Türkiye'yi inşa edeceğiz"Cumhuriyet Halk Partisi, parti grup toplantısı bugün Edirne’de yapıldı. Basına ve halka açık yapılan toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilerin, gençlerin, emeklilerin ve EYT’lilerin sorunlarını değindi. Kılıçdaroğlu; “Bay Kemal'in sözü var, açık ve net söylüyorum; iktidar geldiğimizde çiftçiye KDV'siz, ÖTV'siz kırmızı mazot vereceğiz. Gençlere söz verdim. En geç bir yıl içinde yurt sorununu çözeceğiz. EYT sorununu çözecekse bir kişi çözer. Onun adı da 'Bay Kemal'” dedi.

Edirne’de açılışı yapılan Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet Halk Partililer bir araya geldi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla parti grup toplantısı basına ve halka açık gerçekleştirildi. Ayçiçeği fiyatlarına ve çiftçilere değinen Kılıçdaroğlu; “Ayçiçeğinin tonunu 16 bin liradan almak zorundadır iktidar. Yani kilosu 16 liradan almak zorundadır. Bu fiyat benim bulduğum bir fiyat değil; maliyetlerin olduğu bir fiyat. Bay Kemal'in sözü var, açık ve net söylüyorum; iktidar geldiğimizde çiftçiye KDV'siz, ÖTV'siz kırmızı mazot vereceğiz” diye konuştu.

“BU TOPRAKLARIN TARIM İÇİN KORUNMASI LAZIM”

Çiftçilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, çiftçilerin sorunlarının çok olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu; “Bakıldığı zaman Edirne 8 bin 300 yıllık tarihiyle tarihi bir kent. Bu kenti bütün dünyaya tanıtmak zorundayız. Edirne'nin Türkiye'nin tarihinde, dünya tarihinde önemli bir yeri var. Bunu bütün dünyaya duyurmak zorundayız. Trakya'nın bereketli toprakları var. Ama bizim arzu ettiğimiz verimi vermedi. Çiftçi bekliyor, hepsi sıkıntılı. Bugün bir tarlaya gittik. Çiftçilerle buluştuk. Onların dertlerini onların ağızlarından duyduk. Bir sorunu çözmek istiyorsan, sorunu yaşayanı bir dinleyeceksin. Sorun çok. Mazotta sıkıntımız var diyorlar, gübrede sıkıntımız var diyorlar, ilaçta sıkıntımız var diyorlar, tohumda sıkıntımız var diyorlar. Ayçiçeğinin tonunu 16 bin liradan almak zorundadır mevcut iktidar. Yani kilosu 16 liradan almak zorundadır. Bu fiyat benim bulduğum bir fiyat değil, maliyetlerin ortaya çıkardığı bir fiyat. 34,5 milyar dolar ayçiçeği vb. ithalatına para verildi. O paranın yarısını çiftçimize verseniz bütün Avrupa’yı besler. Trakya topraklarının bölündüğünü de biliyorum. Bazı firmaların geniş alanlar satın aldığını biliyorum, bu alanların sanayiye dönüşmemesi lazım. Bu toprakların tarım için korunması lazım” açıklamasını yaptı.

İptal edilen KPSS’ye de değinen Kılıçdaroğlu; “KPSS olayı bu kadar büyümese derhal kapatacaklar. Ama olay büyüdü, kapatamıyorlar. 'Efendim Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirdik.' Dünyanın yolsuzluğu var, beşli çeteler malı götürüyor. Görevlendirsene Devlet Denetleme Kurulu'nu. Görevlendiremez, kendisi de o işin bir parçası çünkü. Biz bütün bunları biliyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE SÖMÜRGE BİR ÜLKE DEĞİL”

Yapılacak seçimlerde iktidar olurlarsa banka faizlerini sileceklerini belirten Kılıçdaroğlu; “Bankaların kârı milyarları buluyor. Bu yılın ilk 6 ayında bankaların kârı yüzde 400. Faiz geliri. Eğer bankalar yüzde 400 kâr elde ediyorsa, çiftçi, esnaf, sanayici, ücretli etti mi? Hiçbir meslek grubu yüzde 400 kâr etmedi. Neymiş beyefendi faize karşıymış. Karşı olduğunu söyleyeceksin birileri parayı götürecek. Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok. Türkiye sömürge bir ülke değil, birilerinin sömürge alanı da değil. Bu ülkenin hakkını sömürtmeyeceğiz kimseye. Esnafa söz veriyorum iktidarımızda ilk bir hafta içerisinde bankaların ve esnaf kefaletten esnaflardan aldıkları banka faizleri sileceğiz” ifadelerine yer verdi.

“ÇÖZECEKSE BİR KİŞİ ÇÖZER, ONUN ADI DA 'BAY KEMAL'”

Son olarak gençlere ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT)’a da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlı; “Gençlere söz verdim. En geç bir yıl içinde yurt sorununu çözeceğiz. Anne, baba güven içinde çocuklarını öğrenci yurduna teslim edecek. 20 yıldır çözemediklerini bir yıl içinde çözeceğiz. EYT'liler sorununuzu biliyorum. EYT sorununu çözecekse bir kişi çözer. Onun adı da 'Bay Kemal' Umutsuzluğa kapılmayın. Hep beraber güzel Türkiye'yi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER