VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Mayıs 2022 15:53:19

0 Yorum

Kez Okundu.

Klasik Otomobiller, Edirne’den yola çıktı

Edirne’de, Antika Otomobil Federasyonu ve Trakya Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen 1’inci Klasik Otomobil Balkan Turu bugün başladı. Balkan Yerleşkesi Rektörlüğü önünde Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) kentine hareket etmek için toplanan birbirinden güzel klasik araçlar, öğrencilerin ilgisini çekti.

Trakya Üniversitesi’nin bahar şenlikleri kapsamında Antika Otomobil Federasyonu ile birlikte düzenlenen 1’inci Klasik Otomobil Balkan Turu başladı. Türkiye’nin farklı illerinden etkinliğe katılan ve üniversitenin Rektörlük binası önünde bir araya gelen 18 klasik araç, öğrenciler ve akademisyenler tarafından oldukça beğeni topladı.

Başlangıç noktasının üniversite olmasının çok anlamlı olduğunu belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Güzel bir görsel şölen bizi bekliyor. Trakya Üniversitesi, amacı, ufku hep Balkanları göstermiş bir üniversite. Başlangıcın buradan verilmesini çok anlamlı buluyoruz. Bir de bir öğrenci kulübünün Trakya Üniversitesi bünyesinde bulunmasını da anlamlı buluyorum. Yolları açık olsun” diye konuştu.

Amaçlarının klasik otomobilleri gelecek nesillere aktardığını söyleyen Antika Otomobil Federasyonu Başkanı İlker Tayalı; “Amacımız, klasik otomobillerimizi tüm vatandaşlarımıza tanıtmak, ama daha da önemlisi gelecek nesillere taşımak. Üniversite ile yapmış olduğumuz bu organizasyon çok önemli. Çünkü gençler, klasik otomobilleri ve 30 yaşının üstündeki otomobilleri neredeyse hiç bilmiyorlar. Burada sergilediğimiz otomobiller ortalama 50-60 yaşının üzerindeki otomobiller. Birazdan yola çıkıp Plovdiv'e gidiyoruz. Balkanlar'da geçireceğimiz 2 günden sonra tekrar Edirne'de turumuzu sonlandıracağız” ifadelerine yer verdi.

Antika Otomobil Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Trakya Üniversitesi öğrencisi Elif Geveli de yaptığı açıklamada; “Üniversitemizde böyle bir etkinliği yapmak beni ayrıca mutlu etti. Bu daha 1’inci Balkan turu, seneye yine üniversitemizin ev sahipliği ile daha büyüğünü yapacağız. Etkinliğin burada olmasının bir güzel tarafı da üniversite öğrencilerinin fotoğraflarda gördükleri araçları yakından görüp daha farklı temasa geçmeleri” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından araçlar, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası önünden Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Antika Otomobil Federasyonu Başkanı İlker Tayalı'nın start vermesi ile başladı. Tabakoğlu ve Tayalı araçların arkasından su döktü.

Selimiye Camii önünden geçerek kısa bir şehir turu yapan klasik otomobiller,   Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Bulgaristan'a geçmek için yola koyuldu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER