VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 04 Ağustos 2020 10:48:00

0 Yorum

Klor Kokulu Hayatım

           Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken,denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve “Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun ?” diye sorar.Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları İçin” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla:“İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var.Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?” der. Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi,“Bak Onun İçin Çok Şey Değişti,” karşılığını verir.
           Yazı dizimizin sonuna gelmişken, hazırlama amacımızı da anlatan bu güzel hikayeyle başlamak istiyorum sözlerime. Uzun zamandır aklımda olan ve pandemi süreci sebebiyle fırsat bulup yayına aldığımız bu yazı dizisinde hem Edirne'nin gurur dolu yüzme tarihine ışık tutmaya hem de Edirneli genç yüzücülerimize yapabileceklerini örneklerle anlatmaya çalıştık. Öncelikle bizlere kıymetli hatıraları ve bilgileri ile katkıda bulunan, geçmişte hangi şartlarda neler yapıldığını ve bugün nasıl bir potansiyele sahip olduğumuzu bizlere hatırlatan eski İl Temsilcimiz Erkan Esenkal'a, antrenörlerimiz Serhat Çetinkaya, Reşit Kemal Tek, Burak Promet, Taylan Kızılyaprak'a, Edirne'nin göğsünü kabartan yüzücü arkadaşlarım Gülşah Gönenç Eler, Fulya Terzi Balkan, Julide Yıldız Demirel, Nazlı Uzman İşbilen, Özden Sarı Turan, Gamze Duvan Kalaycı, Gizem Aybar Elçin, Cem Paşaoğlu, Ceyhan Güler, Ergin Tamküpeli, Uğur Sivrikaya, Gürkan Eröksüz, Can Karakaş, Uğur Uzman ve Kıvanç Altuğ'a teşekkürü borç bilirim. Ayrıca Edirne yüzmesi deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan fakat söyleşi yapma fırsatı bulamadığımız kıymetli Nail Karakaş hocamı, Edirne'yi zirveye taşıyan rahmetli Mihai Mitrafon hocamı ve yazı dizimizde ismi geçen geçmeyen Edirne yüzmesinin tüm klor kokulu hayatlarını saygıyla anıyorum. Ve tabii ki yazı dizimizi yayına geçiren değerli Edirne Ahval Gazetesi ailesini ve imtiyaz sahibi Nevser Eraslan'ı minnetle selamlıyorum.
          Bendeniz 1990, Edirne doğumluyum. İlk-Orta ve lise eğitimimi Edirne'de aldıktan sonra üniversite hayatımı yüzme bursuyla Bahçeşehir üniversitesi İşletme bölümünde tamamladım.
            Klor kokusuyla 5 yaşımda havuza ağlayarak atılmam ile tanıştım. Sanırım hayatım ile ilgili hatırladığım en eski anım o gün su ile buluştuğum korku ile özgürlüğü bir arada hissettiğim inanılmaz saniyelerdi. Ve o gün bugündür vücuduma en güzel tanımlanan kokudur klor kokusu. Ağlayarak girdiğim havuzda, nice güzel anılar, dostluklar, başarılar ve başarısızlıklar tattım. Hepsi için bugün müteşekkirim, beni bugünkü ben yapan bu yaşadıklarım oldu ve tek bir anından bile hiçbirzaman pişmanlık duymadım.
Gençlik spor kulübü ile başladığım yüzme hayatımı Dsi Spor Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte 18 yıllık bir kariyer ile noktaladım. Bunun 8 yılında milli takım sporcusu olarak ülkemi temsil etme fırsatı yakaladım. Sırtüstü ve karışık branşlarında 10 kez Türkiye rekoru kırdım. Bulunduğum her ortamda “yüzücü” ünvanıyla anılmak taşıdığım en onur verici madalya oldu.
              2013 Eylül ayında katıldığım son milli takım müsabakası olan İslam Oyunlarında ülkemin bayrağını zirveye taşıyarak milli marşımızı okutmak ise yaşadığım en gurur verici andı diyebilirim.
Aktif sporculuk hayatımı tamamladıktan sonra Edirne'ye dönerek aile şirketlerimizde yöneticilik yapmaya başladım ve bugün hala Edirne ve Bulgaristan'ın Filibe şehrinde iş hayatıma devam ediyorum.
              2015 yılında arkadaşlarım ile kurduğum Edirne Su Sporları Kulübü ile gönül verdiğim sporun yöneticilik tarafında yer almaya başladım.2017 yılı itibariyle Federasyonumuzun teveccühü ile Yüzme İl Temsilciliği görevini gururla yürütüyorum. Ve hayatımın geri kalanında ünvan ya da görev ayırt etmeksizin bu camianın gönüllü bir ferdi olarak klor kokusuyla içiçe yaşamayı diliyorum.
             Geçmiş yazılarımızda da bol bol kaleme aldığımız üzere 1987 yılında açılan Edirne yüzme havuzu 1990'lı yılların sonlarından 2000'li yılların ortalarına kadar muhteşem bir dönem geçirdi ve bir çok şampiyon yetiştirdi. Sonrasında maalesef yetişmiş sporcularını belli sebeplerle İstanbul kulüplerine transfer edip altyapısında da aynı başarıyı sağlayamaması yetenekli antrenörlerinin birçoğunu kaybetmesi sonucu yakaladığı ivmeyi devam ettiremedi ve uzun süren bir sessizliğe büründü.
             Bugün baktığımızda o döneme oranla daha iyi şartlara ve daha yüksek bir sporcu potansiyeline sahibiz. Üzerimizdeki ölü toprağını atıp koru yeniden ateşlemek için tüm olanaklarımız elverişli durumda.

Değerli antrenörlerimiz;
Bu koru aleve dönüştürecek olan sizlersiniz. Bunun için gerekli bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olduğunuza inancım tam. Unutmayın ki gerek Gençlik Spor il müdürlüğümüz gerek federasyonumuz gerekse benim gibi bu havuzda yetişip kendini Edirne yüzmesine borçlu hisseden Yüzme Gönüllüleri tarafından her türlü destek arkanızda olacaktır. Siz kendinize inanın, dünyayı takip edin, büyük düşünün ve vazgeçmeyin. Bizler size tüm kalbimizle inanıyoruz.

Kıymetli velilerimiz,
Sizlerin en değerli varlıkları olan çocuklarınız için gecesini gündüzüne katan, hastalanınca gözüne uyku girmeyen, başarısıyla en az sizin kadar gururlanan antrenörlerimize güvenin. Belki her çocuk şampiyon olamaz, ama her biri yüzücü olmanın onurunu hayatları boyunca taşıyacaktır. Sadece destek olun, cesaretlendirin ve en güzel yıllarında unutulmaz anılar biriktirmelerine izin verin. İleride sadece bunu yaptığınız için onların kahramanları olacaksınız.Kıymetli ailem, sizler benim kahramanlarımsınız, herşey için teşekkür ederim.

Gözbebeğimiz sporcularımız,
Aileniz, antrenörleriniz, gençlik spor il müdürlüğü ve federasyon yetkilileri olarak sizlere inandığımızı ve güvendiğimizi bilmenizi isterim. Bu zor ve emek isteyen sporu eğitim hayatınız ile birlikte istikrarla devam ettirdiğiniz için her biriniz birer şampiyonsunuz. Sonuç ne olursa olsun asla vazgeçmeyin. Kaçırdığınız derslerin, oynayamadığınız oyunların, doyamadığınız uykuların, yapamadığınız tatillerin karşılığını hayatınızın bir noktasında mutlaka alacaksınız. Sizler gibi klor kokusuyla hayatı tanımlayıp aynı zorlukları yaşamış, aynı kulaçları paylaşmış, aynı hayalleri kurmuş bir ağabeyiniz olarak yaşadığınız tek bir andan bile pişmanlık duymayacağınızı garanti ederim. Sizlerden beklentimiz yüksek sahip olduğunuz potansiyele inanıyoruz sakın unutmayın, “Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.”

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER