VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Mart 2023 10:12:58

0 Yorum

Kez Okundu.

Kuraklık önlemlerine uymayanlara ceza

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Kadıköy Barajındaki su oranının yüzde 10 seviyesine düşmesinden dolayı yaşanabilecek kuraklık ve susuzluk problemlerine karşı alınacak tedbirleri düzenlediği basın açıklamasında duyurdu.  Halı ve kilim yıkamaları, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanması gibi fazla su tüketilen eylemlerin kentte yasaklanacağını söyleyen Helvacıoğlu, kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nca cezai işlem uygulanacağını belirtti.

Kuraklıktan etkilenen ilk yerleşim birimi Edirne iline bağlı Keşan ilçesi oldu. Keşan Belediyesi bu duruma karşı su kullanımını sınırlandırma kararı aldı. Helvacıoğlu, yaptığı açıklamada kuraklık nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. Mustafa Helvacıoğlu, Keşan ilçesinin içme suyunun karşılandığı Kadıköy Barajı’nda su miktarının kritik seviyelere düştüğünü vurguladı. Yağışların yetersiz kaldığını, kuraklıkla mücadele kapsamında Keşan Belediyesi olarak önlemler alacaklarını belirten Helvacıoğlu; “ Kadıköy Barajı'nda yaklaşık 5 milyon metreküp su bulunuyor, yağış olmazsa 2,5 aylık suyumuz kaldı. Önlem paketimizi belediye encümenimize sunacağız. Bu kapsamda konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmaması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde mevcut kullanımlar göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi olacak” diye konuştu.

Vatandaşlara tasarruf çağrısında bulunan ve önlem için alınacak yasak kararlarını da açıklayan Helvacıoğlu; “Halı ve kilim yıkamaları, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanması yasaklanacak, oto yıkama işletmelerinde su tüketiminin maksimum aylık 20 metreküp ay olarak uygulanacak. Halı yıkama hamam, tuvalet ve benzeri su tüketimi yüksek olan yerlerde ön ödemeli sayaç takılacak. Alınacak bu kararlar su kaynağı rezervinin yeterliliğine göre belediye encümenince yeniden değerlendirilmek üzere 30 Nisan'a kadar geçerli olacak. Kontrol ve denetimler belediyemizin ilgili müdürlükleri tarafından yapılacaktır. Belediye encümenince su tasarrufuna yönelik alınacak bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nca cezai işlem yapılacak” dedi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER