VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Temmuz 2021 22:13:13

0 Yorum

Kez Okundu.

Lunapark misali hayat

Bir süredir ülke gündemi; raylar üzerinde kıvrımlı virajlara giren, tepelerden aniden dik aşağı inen, burkulma hareketleriyle muhtelif dönüşler yapan bir hızlı tren adeta. Vuku bulan olaylar hayatımızda o kadar hızlı ve farklı yönde hareket ediyor ki şimdi ne olacak derken o anın manzarasına bakamıyoruz. Bir o yana bir bu yana savrulup, kafamızın dağınıklığıyla kalıyoruz.

Binenler bilir; iki başı yukarıya doğru kıvrık, ileri ve geri salınan lunapark kültürünün klasiklerinden biri de gondoldur. Ekonomimiz gibi bize farklı açısal hareketler hissettirir. İşsizliğin azaldığına dair söylemler dinleyip/ okurken sen o gondolun diğer ucunda bir işsizsindir. Şahlandık, yükseliyoruz derken gondolun göğe yükselen ucunda cebindeki paran öbür uçta zamlardan nasibini alır. Türkiye haritasını gözünüzün önüne getiririn, dağları, nehirleri bir süreliğine silin şimdi de bu verimli toprakların üstünün metal kaplı olduğunu düşünün. Buraya kadar tamamsa her bir vatandaşın etrafı tamponlu bir araba kullandığını hayal edin. Çarpışan arabaları hatırladınız mı? Hani herkesin diğer arabalara çarpmaya çalıştığı, din, dil, ırk, cinsiyet, hayat görüşü farklılıkları karşısında birbirinin üzerine gittiği, vurup kaçtığı, uzaklaşıp daha hızla geri döndüğü, hem kaçıp hem kovaladığı bu oyuna ne kadar benziyor değil mi? Belki dikkatinizi çekmiştir bu oyun alanlarında kimseye çarpmadan kenarda köşede kendini kollayan insanlar da var.

Lunapark deyince akla en çabuk gelenlerden biri de dönme dolaptır. Devasal bir tekerlekten oluşan bu çark, çap yüksekliğine ulaştığında düşey bir hareket çizer. Sezen Aksu bir şarkısında şöyle der " Dönme dolap bir ömür öğütür, orda zaman durur hep dönülür." Eninde sonunda başladığın yere geri dönersin mi demek ister. Dolap döndürmek deyimi dönme dolaptan mı esinlenilmiş bilemem(!)

Ben en çok atlıkarıncayı severim. Sabit bir eksen üzerinde ikişer ikişer yan yana dizilmiş atlar, birbirinin peşi sıra aynı yönde ilerler. Deprem, yangın, sel, taşkın gibi afetler yaşandığında hepimizin genç yaşlı, zengin fakir, kadın erkek demeden tek bir sağduyu ile buluştuğumuz zamanları hatırlatır bana. Yan yana aynı yönde hareket ettiğimiz günleri, bir çocuğun ayda yılda bir binebildiği atlıkarıncadan inerken döktüğü gözyaşlarını, dimağında kalan mutluluğun tadını.

Kaç yaşında olursa olsun herkesin gittiği, çeşitli oyun ve oyun araçlarının bulunduğu geniş ve açık havada yer alan bir lunaparka benzetmekten kendimi alamadığım bu coğrafyada eğlenceyi, eğlenmeyi unuttuğumuzu hatırlatmak istedim.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER