VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Haziran 2022 18:37:17

0 Yorum

Meydanda bir kadın Semazen

Semazen Cinpir, katılımcıları mest etti

Edirne’de 2022 Edirne Yılı etkinlikleri kapsamında haftasonu yapılan Trakya Üreten Kadınlar Festivali’nde sema dönen kadın semazen Banu Cinpir hem beğeniyle hem de şaşkınlıkla karşılandı. Sayıları gittikçe artan kadın semazenlerden Cinpir, sema ile ilk nerede tanıştığını, nasıl başladığını gazetemiz Edirne Ahval’ e anlattı. Cinpir, 7 senedir bir kadın semazen olarak meydanda sema dönüyor.

Trakya Üreten Kadınlar Festivali’nde ilklerden biri de kadın semazenin, meydanda sema dönmesi oldu. Katılımcıların hem büyük beğeniyle hem de şaşkınlıkla izlediği kadın semazen Banu Cinpir, sema ile nasıl tanıştığını anlattı. Mevlevi Dedesi Hasan Çıkar mahiyetinde Çağdaş Mevlana Âşıkları Topluluğu’nda tanıştığı semayı iki ayda öğrenen ve meydana çıkmaya hazır olan Cinpir, 7 senedir bir kadın semazen olarak meydanda sema dönüyor. Kendisini tanıtan Semazen Banu Cinpir; “İstanbul doğumluyum. Yaklaşık 8 senedir Kocamustafapaşa’da bulunan Evrensel Mevlana Âşıkları Vakfı’nda hem sema etmeye hem de sohbetlere devam ediyorum. Vakfa gidip kadınları semazenleri görünce çok hoşuma gitmişti. Yaklaşık iki ay birer saat çalışmayla sema dönmeye başladım. İki kızım ve eşleri de semazenler” dedi.

“ALLAH DER, ALLAH HALİYLE DÖNERİZ”

Meydanda kadın-erkek cinsiyet fark etmeksizin sema döndüklerini söyleyen Cinpir; “Meydanda kadın ve erkek beraber sema dönerler. Hasan Dedemiz 58 sene boyunca dışarıdan gelen tüm eleştirilere rağmen kız çocuklarını meydanda er sıfatıyla sema ettirmiştir. Bu yol devam ediyor. Biz meydana çıktığımızda tamamen kafamıza taktığımız sikkelerle kulağımızı dünya seslerine kapatır hal üzere meydanda sol ayağımız çark atarken sağ ayağımız döner ve 72 milletin gönlünü yoklamak dediğimiz olay gerçekleşir, Allah der, Allah haliyle döneriz. Hasan Çıkar Dede, semaları birlemiştir. Her ayın ilk perşembesi ortada Mevlevi seması, çember etrafında da Alevi semahı yapılır. Kimsenin mezhebi, ırkı vs önemli değildir” diye konuştu.

“HEP İÇİMDE SANKİ BİR ŞEYLER EKSİKTİ”

Daha önceleri kuru temizleme dükkânı işlettiğini, duvarda gördüğü bir yazının hayatını tamamen değiştirdiğini ifade eden Semazen Banu Cinpir; “Kuru temizleme işiyle uğraşıyordum. Evimin duvarındaki yazıyı gördüm. Sümbülefendi’de oturuyorum ve derneğe çok yakınmış. Yazıda; ‘Her şey üstüne üstüne geldiğinde, seni dayanamayacağın noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme. İşte orası tam da kaderinin değişeceği noktadır’ yazıyordu. Bu yazının manasını bulunduğum yerde yaşadım. Küçükken ailem modern insanlardı. Hep içimde sanki bir şeyler eksikti. Mimar bir arkadaşım derneği kastederek yerimin orası olduğuna işaret etti. Gittiğimde fark ettim ki evime çok yakınmış, demek ki bir vesile gerekiyordu. Kuru temizleme işini bıraktım. Sohbetlerden feyz alarak bugünlere kadar geldim” açıklamasını yaptı.

“HERKESİN KENDİNE AİT SİKKESİ VAR”

Toplam 22 dakika boyunca selam araları hariç durmadan sol ayağını çark atarken, sağ ayağını döndüren Semazen Cinpir; “Meydanda yaklaşık 22 dakika boyunca sema dönülür. Selam araları da vardır. Bunun bir öğreticisi vardır. Eğitimi dernekte alırız. Semazen eğitimini alıp tamam olduğunda meydana çıkmadan evvel baş kesim olayı yapılır. Baş kesme, kafalarımıza taktığımız sikkelerdir. O sikkeler zamanında Hasan Dede tarafından okunarak, başımıza verilmiştir. Herkesin kendine ait sikkesi vardır. Sikkeler ve mestler bizlere özeldir ve yanımızdan ayırmayız” diyerek sema hakkında da bilgi verdi.

Genelde semazen diyince herkesin aklına erkek semazenler gelse bile kadınların da meydanda sema döndüklerini vurgulayan Semazen Banu Cinpir; “Bizim ufak bir meydanımız var. Daha önceleri yaklaşık 10-15 kişi meydanda sema dönüyorduk. Her hafta belli arkadaşlar semaya çıkarlar. Bunun haricinde Ramazan Ayları’nda belediyelerce düzenlenen etkinliklerde de bulunuyoruz. Erkek ve kadın semazenler, er adı altında meydanda sema döneriz. Genelde erkek semazen görmek isterler insanlar ama kadın semazenlerde bu meydanda vardır. İlk kez tek başıma sema döneceğim” ifadelerini kullandı.

Son olarak sema ile değişen hayatında güzel düşüncenin önemine vurgu yapan Semazen Cinpir; “Biz aslında zorlukları düşüncelerimizle yaratıyoruz. Kendimce benim de zor hayatım olmuştur. Hasan Dede hep bana güzel düşünmemi söylerdi. İnsan düşünceden ibarettir, insan bakıldığında küçücük görünür ama insan koskocaman bir kâinattır. Ne kadar güzel düşünürsek hayatımız o kadar çok güzelleşir. Yaklaşık 8 senedir İstanbul gibi bir yerde 3 çocuğumla birlikte yaşıyordum ama bu yol bağımsız yürünmüyormuş. İnsan, güzellikleri hayatına geçirmesi için aklını hep güzelliklere yönlendirmeli ki, hayat onu bir şekilde insana getirsin” dedi. Haber/ Fotoğraf: Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER