VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Şubat 2023 11:23:47

0 Yorum

Kez Okundu.

Millet İttifakından Vali’ye red

Edirne İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantılarının 5’incisi dün gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık’ın talebiyle gündeme gelen Danişment köyünde bulunan 48 dönümlük alanın satışının Araştırma ve İnceleme Komisyonu sevk edilmesi CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla red edildi.

Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan Edirne İl Genel Meclisi Şubat ayı beşinci toplantısında Mehmet Geçmiş’in başkanlığında iki adet rapor görüşüldü. Toplantıda, Edirne Valiliği’nin Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden tahsis ettiği Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Danişment Köyü'ndeki 48 dönümlük tesis ile ilgili Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’ın gönderdiği satış talebi okundu.

SATIŞ TEKLİFİ UYGUN GÖRÜLMEDİ

Araştırma ve İnceleme Komisyonu Başkanı Ahmet Sarıgül, Keşan ilçesine bağlı Danişment köyünde bulunan 108 ada 3 parselin satışı ile ilgili meclis üyelerine rapor sundu. Sarıgül, sunduğu raporda; “Yeni yapılan ve bakanlığın onayına gönderilen imar planına göre ise yapılaşma inşaat alanı 43 bin 065, 576 m2 olacaktır. Bu durumda bahse konu yerin bedelinin farklılıklar arz edeceğinden bu konunun yeni imar planlarının onayından sonra değerlendirilmesi İl Özel İdaremiz açısından yarar sağlayacağı komisyonumuzca öngörülmektedir. Bu sebepten dolayı satış teklifi komisyonumuzca uygun görülmemiştir” ifadelerini kullandı.

İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise, “H. Kürşat Kırbıyık valimizin Edirne'ye gelmesi yaklaşık 6 ile 7 ay içerisinde oldu. Yeni bir sistem uyguladı. Bu konudaki hepimizin de bildiği gibi İl Özel İdare'nin İller Bankası dışında bir geliri olmadığı tüm yatırımlarımızı da iller bankasındaki gelirimize göre organize ediyoruz. Yeni bir yöntem buldu. Biz de atıl vaziyette olan arsalarımızı Milli Emlak Müdürlüğü ile takas ederek Danişment tesisini yıllarca bize tahsisli bulunan daha sonrada tahsisin iptal olması ile birlikte daha sonra dönemin Valisi Ekrem Canalp tarafından 2 yıllığına şartlı tahsis edilen bu yer hiçbir iş yapılmadığı için süresi de bitince tahsisi iptal oldu. Ama bu yeri gayrimenkul olarak alan H. Kürşat Kırbıyık valime özel idareye bir değer, ekonomik bir katkı sağladığı için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu yerin 2 kat imar planları ile birlikte başta Keşan Belediyesi başkanı ve belediye meclis üyelerimize yapmış oldukları çalışma dolayısıyla teşekkür ediyorum. Burada bir rant sağladılar, turizm alanına açtılar. İki kat imar planı olan yeri 3 kata çıkardılar. Bakanlık ne gibi görüş verecek bakacağız” açıklamasını yaptı.

“ANLAŞAMADIĞIMIZ NOKTA BU”

AK Parti Grup Başkan Vekili Nedret Akbulut, Danişment’te güzel bir kaynak bulunduğunu ifade ederek; “Valimiz kendi özverisiyle Milli Emlak'tan Özel İdare'ye tahsisi sağlandı. Büyük bir alan ve büyük bir meblağ tutan bir yer. Dolayısıyla atıl durumda bir yer. Arkadaşların inceleme raporunda bakanlığın onayından sonra bu işi değerlendirelim denildi. Biz de diyoruz ki, geldiği şekilde satışını isteyelim. Yani bunu hızlandırmak, bir önce hayata geçişini sağlamak isteğindeyiz. Anlaşamadığımız nokta bu. Bir milletvekili mecliste bu konuyla ilgili peşkeş çekildiğinden falan bahsetti. Ben CHP grubuna mensup arkadaşların bu yerin satışı ile ilgili olumsuz baktığını biliyorum. Ama bir takım kelime ve virgül ifadelerle, dolambaçlı ifadelerle, seçimlerden sonra bakarız yaklaşımları söz konusu. Bu işin iç yüzü bu, CHP'liler bu konuda samimi değil. Bunu bir öteleme olarak düşünüyoruz” diye konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Şenol Kılıç ise; “Bölgedeki arsa fiyatları geçtiğimiz 2-3 yıla oranla yüzde 400 arttı. Kısacası o bölge müthiş bir değer artışıyla karşı karşıya. Sayın valimiz güzel işler yapıyor. Müteşekkiriz. Tabii ki Özel İdare'nin başı olarak ilin çıkarları doğrultusunda yaptığı her şey için teşekkür ediyoruz. Ama burada gözden kaça bir şey var. Mevcut imar planlarına göre 48 dönüm diyelim. Orada ticari alan olarak 14 bin 500 metrekare kapalı alan inşa edilmesi isteniyor. Planlarda değişiklik yaptılar, ticari alan ettiler ve bu imar kat sayısını yüzde 30'dan yüzde 90'a çıkararak bakanlığa gönderdiler. Bu kabule edilecek anlamına gelmez. Bakanlığın kabul ettiğini düşünelim. Askı süresi var, bu askı süresinde ne gibi itirazlar olacak, belki tekrar revizyona gidecek. Yani şunu anlatmak istiyorum. Şu anda daha neyin ne olacağı belli değil” ifadelerine yer verdi.

ÇIĞLA’DAN KAŞIKÇI ELMAS BENZETMESİ

CHP İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla alanı kaşıkçı elmasına benzeterek; “Danişment'teki bu 48 dönümlük yer, bölgeyi iyi tanıdığım için söylüyorum; Topkapı Sarayı'ndaki kaşıkçı elması gibi olan bir yer. Eğer ki kaşıkçı elmasını satabiliyorsanız, orasını da satın. Benim üzüldüğüm nokta şu; AK Parti grup başkanvekilinin bizleri; kişiliksiz, kararsız, bilgisiz olarak nitelemesi. Ben şahsım adına cevap veriyorum, ben onun dediği gibi işaretle gelmedim, ben seçimle halkımdan oy alarak geldim. Ben dünya görüşüme, duruşma ve siyasi kişiliğime zarar getirecek hiçbir karar hiç kimsenin etkisiyle oy vermem” dedi. Ardından gönderilen satış talebi, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakının oy çokluğu ile red edildi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER