VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Şubat 2023 01:44:11

0 Yorum

Kez Okundu.

Mühendislerden yerinde inceleme

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, meydana gelen depremle ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Odamız 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş-Pazarcık’ta da meydana gelen depremle ilgili yerinde inceleme ve araştırma yapacak olup, yapılan tespitler kamuoyu ile paylaşacaktır” ifadelerine yer verildi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çevre 10 ilden hissedilen iki şiddetli ve yüzlerce artçı depremle ilgili açıklama yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu; “İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre bugün saat 04.17’de Kahramanmaraş - Pazarcık’ta, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş olup artçı depremlerin dağılımına göre oldukça geniş bir alanda etili olduğu anlaşılmaktadır. İlk belirlemelere göre Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Urfa, Diyarbakır’da çok sayıda yapının yıkılması sonucunda ağır can ve mal kaybının olduğu görülmektedir. Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde uzun dönemdir bilim insanları ve ilgili kamu kurumları tarafından “sismik boşluk” olduğu belirtilen ve deprem üretmesi beklenen, Erkenek- Pazarcık Fay Segmentinin kırılması sonucunda 7.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Söz konusu deprem ve artçı depremler, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yer alan kentler başta olmak üzere geniş bir coğrafyada hissedilmiştir. Yaşanan deprem sonucunda, birçok yerleşim biriminde çok sayıda binanın yıkıldığı ve ağır hasar aldığı, çok sayıda vatandaşımızın enkaz altında kaldığı bildirilmektedir” dedi.

Meydana gelen depremle ilgili oda olarak inceleme yapacaklarını da belirten Jeoloji Mühendisleri Odası; “Ülkemizde çoğu büyükşehir niteliğinde olan 24 kentimizin, 110 ilçemizin, 500’ü aşkın mahalle veya köy yerleşim birimlerimizin 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üreten fay zonları üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Bu fayların sakınım bandı üzerinde 100.000’e yakın bina bulunduğu ve bir milyona yakın insanımızın da bu binalarda yaşadığı düşünüldüğünde, ülkemiz ve ülke insanımızın karşı karşıya kaldığı risklerin ne derece büyük olduğu, yaşadığımız bu depremle gözler önüne serilmekte ve daha bir önem kazanmaktadır. Odamız 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş-Pazarcık’ta da meydana gelen depremle ilgili yerinde inceleme ve araştırma yapacak olup, yapılan tespitler kamuoyu ile paylaşacaktır” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER