VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Kasım 2021 15:48:27

0 Yorum

“Öğretmenlik mesleğinde ‘sevgi’ anahtar kelime”

Edirne’de 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne istinaden Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesini takdim eden Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal yaptığı konuşmada; “Sevgi varsa her şey var. Her meslekte anahtar kelime insana dokunabilmektir. Eğer biz bir insana dokunabiliyorsak en güzel şey budur” diyerek sevginin önemine vurgu yaptı.

Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Öğretmen Günü etkinliklerinde Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Duygu Nalbant, mesleğe yeni girmiş öğretmenler adına konuşma yaptı. Pandemi dönemindeki zorlu şartlarda büyük tecrübeler edindiklerini ifaden eden Nalbant;  “Toprak altına atılan bir tohumun filiz verebilmek için kendini feda etmesi gibi öğretmende hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda etmektir. İşte biz tüm bunları mesleğe yıllarını adamış öğretmenlerimizden öğrendik ve öğrenmeye de devam edeceğiz. Toplumun geleceğinin harcını yoğuran, gençlere şekil veren her çeşit meslek erbabının yetişmesine öncülük eden bir mum gibi eriyen ve eridikçe etrafını aydınlatan öğretmenleriz. Öğretmen bu toplumun hem mazisidir hem de geleceğini öğretendir. Göreve yeni başlayan öğretmenler olarak salgın döneminde zorlu şartlarda eğitim vermeye mecbur kaldığımız dönemde değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu daha iyi gördük. Ne mutlu ki böyle zorlu bir süreçte büyük tecrübeler edindik ve bunu başarmanın haklı gururunu yaşadık” diye konuştu.

“MESLEĞİMİZİ ÇOK SEVMELİYİZ”

Emekli olmuş öğretmenler adına konuşma yapan Şükrüpaşa İlkokulu öğretmenlerinden Ergin Kervan ise bir öğretmen için meslekten ayrılmanın zorluğunu anlatarak; “Öğretmenlik, hepimizin hayatında unutulmayacak anılar, izler bırakır. Öğrenciler çocuğumuz okul evimiz olmuştur. Biz öğretmenlerin en büyük mirası yetiştirdiği öğrencileridir. Onların yüreğinde bir iz bırakabildiysek ne mutlu bize. Her veda bir hüzündür. Ancak öğretmenlik mesleği ölene kadar devam eden bir meslektir. Yüreğimizde her zaman öğrencilerimiz, okulumuz olacaktır. Genç öğretmenler, mesleğinizde başarılı olmak istiyorsanız öncelikle çocukları ve mesleğimizi çok sevmeliyiz” açıklamasını yaptı.

“İNSANLIĞIN TÜM İŞLEVLERİ BİZİM BAHÇEMİZDE YETİŞİR”

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak ise öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulayarak;  “Öğretmen eğitimin lideri geleceğin mimarıdır. Umudun adaletin güveni şefkatin abidesidir. Memleketin her köşesinde yüreklere sevgiyi zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderidir. Öğretmenlik bir meslek değil hiç eksilmeyen bir sevdanın adıdır. Öğretmen geleceği öğrencisinin gözünde görür ve yüreğinde yaşar. Ne mutlu ki insanlığın tüm işlevleri bizim bahçemizde yetişir. Hedefimiz Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir sözündeki görevi en iyi şekilde gerçekleştirmektir” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Edirne’de bulunan öğretmenler tarafından seslendirilen, ‘Öğretmen çocuklar için söylüyor’ isimli video gösterisi izlendi.   Video sonrası mesleğe yeni başlayan öğretmenler, Türk bayrağına el basarak öğretmenlik yemini ettiler. Etkinlik kapsamında düzenlenen şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

UYSAL’DAN SEVGİ VURGUSU

Konuşmaların ardından emekli olan öğretmenlere Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal tarafından hizmet şeref belgeleri takdim edildi. Uysal;  “Bir çocuk dersini aldığı öğretmenini seviyorsa o dersi seviyor. Bence anahtar kelime sevgi. Bu her meslek için böyle ama öğretmenlikte bu biraz daha fazla. Ben eşimden de bu konuda çok şey öğrendim. Kendisi çok fedakâr bir öğretmen. Sevgi varsa her şey var. Her meslekte anahtar kelime insana dokunabilmektir. Eğer biz bir insana dokunabiliyorsak en güzel şey budur” şeklinde konuştu. Ardından öğrenciler tarafından hazırlanan  ‘Öğretmenim’ adlı oratoryo gösterimi düzenlendi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER