VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Kasım 2022 14:12:02

0 Yorum

Kez Okundu.

‘Osmanlı İdaresinde Rumeli’ konuşuldu

Trakya Üniversitesinde “Osmanlı İdaresinde Rumeli” konulu konferans düzenlendi. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından gerçekleştirilen konferansa, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Altuğ konuk oldu.

Moderatörlüğünü Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin’in yaptığı konferansta Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Altuğ, Rumeli’nin Osmanlı idaresindeki seyrini ortaya koydu. Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Recep Zogo Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Osmanlı Devleti’nin, Balkan coğrafyasında 500 yılı aşkın bir süre hüküm sürdüğünü belirten Doç. Dr. Uğur Altuğ, Rumeli’nin aslında Osmanlı idaresinde tezahür eden ve Osmanlı’nın tüm kültürel kodlarını kapsayan bir ifade olduğunu söyledi. Türklerin, Balkanlarla Osmanlıdan uzun asırlar önce münasebeti olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Uğur Altuğ, Balkan ifadesinin ise kapsamı oldukça geniş bir sözcük olduğunu ifade etti.

Rumeli’nin, Osmanlı idaresindeki oldukça geniş bir coğrafyayı ifade ettiğini söyleyen Doç. Dr. Uğur Altuğ, Osmanlı’nın dağılma sürecine kadar önemini koruduğunu dile getirdi. Osmanlı idaresindeki Rumeli toprakları hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Uğur Altuğ “Bu bağlamda Osmanlı Rumelisi, Ege Denizi ve adalarından Mora Yarımadası’na ve oradan Adriyatik sahillerinden Hırvatistan’a kadar uzanan, bugünkü Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan gibi Tuna’nın aşağı kısmındaki geniş coğrafi sahanlığın yanı sıra kuzeyinde Romanya’yı kapsayan oldukça geniş bir coğrafyayı ifade etmektedir.” dedi.

Balkanlar’ın geniş bir coğrafyayı ifade etmesinde Osmanlı egemenliği altındaki Rumeli’nin toprak genişliğinin önemli olduğunu dile getiren Doç. Dr. Uğur Altuğ, “Osmanlı İmparatorluğu, Balkanlar’da kurulmuş bir Rum-ili imparatorluğudur. Kuruluşunun ardından güçlü dinamikleri olan bir devlet yapısına dönüşen Osmanlı, önce Gelibolu Yarımadası’nı ilhak faaliyetlerine girişecek ve buradan aldığı güçle balkanlara doğru ilerleyişine devam edecektir. Önce Trakya ve ardından Bulgaristan’ın Tuna boyu, Makedonya’nın Yunanistan sınırı olan bölgesi ve Batı Trakya Osmanlı idaresine girecektir. Bu andan itibaren Osmanlılar hızlı bir biçimde bu geniş ve çok kültürlü coğrafyada egemenliklerini tesis edeceklerdir. I. Murat döneminde Osmanlı siyasal yapısı, bir Balkan imparatorluğu şeklinde tezahürünü gösterecektir.” ifadelerini kullandı.

Osmanlı’nın Rumeli’ye geçişi ve ilerleyişi hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Uğur Altuğ, “Osmanlılar Rumeli'de sistemli bir iskân politikası izlemiş ve uzun yıllar boyunca Anadolu'dan Balkanlar'a yapılan Müslüman-Türk göçleri sayesinde Rumeli'nin büyük bir bölümü Türk yurdu haline getirilmiştir.” dedi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yaklaşık 550 yıl sürmüş olan Balkan serüveni ve idari politikalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Uğur Altuğ, “Osmanlı idaresindeki süreçler, sadece askeri ve hukuki bir arka plana değil, insanı odağına alan sosyoekonomik ve kültürel tüm alanları kapsıyor. Osmanlı idaresi bu suretle en alttaki halk tabakasına kadar nüfuz ediyor. Bu noktadan itibaren topyekûn büyük bir alan Osmanlı Rum-ili Eyaleti olarak karşımıza çıkar ve Rumeli Eyaleti, Osmanlı idare sisteminde Osmanlı İmparatorluğu’nun vizyonunun temelini teşkil eder. Nitekim Osmanlı bürokratik yapısında da en önemli eyalet olarak addedildiği görülür. Bu manada Osmanlı idaresi, kuruluştan itibaren yönünü Rumeli’ye çevirmiştir. Soru cevap bölümü ile sona eren konferansın ardından Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer tarafından Doç. Dr. Uğur Altuğ’ya hediye takdim edildi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER